Åre 2019: vrtochy počasí, loučení hvězd a potíže Ester

Åre 2019: vrtochy počasí, loučení hvězd a potíže Ester

MS v alpském lyžování v Åre je za námi a přichází čas na hodnocení. Bylo to trochu zvláštní mistrovství, hodně ovlivněné slavnými odchody sportovních velikánů, extrémním počasím a různými nemocemi. A překvapivě nemělo svou jednoznačnou superstar, byť hned několik sjezdařů získalo dvě nebo dokonce tři medaile.

Nedominovala ani žádná lyžařská mocnost. Jakoby všechnu slávu světa v Åre uzmuli ti, kteří se na MS loučili s dlouhou a bohatou kariérou – americká sjezdařka Lindsey Vonnová a Nor Aksel Lund Svindal. Na vrcholu se pohybovali shodně téměř 20 let, získali nespočet vítězství a medailí. I odchod se jim povedl, odnesli si cenné kovy a přitáhli obrovskou pozornost. Oba dva jsou však zároveň názorným příkladem toho, jak je dnešní vrcholový sport vyšponovaný až na samou hranici únosnosti. Neskončili totiž proto, že by chtěli, ale kvůli tomu, že je k tomu donutil pošramocený zdravotní stav způsobený sérií zranění.

Celá série zranění poznamenala v až nebývalé míře i měsíce, které MS předcházely. Ze zdravotních důvodů se musela ze soutěží omluvit celá plejáda výborných sportovců. Jen namátkou jmenujme špičkové německé sjezdaře Thomase Dressena a Stefana Luitze, Rakušanky Annu Veithovou a Stephanii Brunnerovou nebo jejich kolegu Maxe Franze. Zranění zasáhla i českou výpravu, na MS brzy prakticky vyřadila ze hry Kateřinu Pauláthovou i Kryštofa Krýzla.

Téměř prokleté bylo v Åre počasí. Silně negativně ovlivnilo jak rychlostní disciplíny, kdy prakticky všechny musely být kvůli mlze, špatné viditelnosti nebo větru odloženy nebo zkráceny, tak i technické disciplíny. Dějiště MS zasáhlo v průběhu konání výrazné oteplení. Ale kdo zná švédské středisko, nemohl se nakonec divit. Rozmary počasí jsou tu zcela běžné.

A kdo ve Švédsku opravdu uspěl? Tři cenné kovy si odnesly Američanka Mikaela Schiffrinová a Slovenka Petra Vlhová. Od Schiffrinové (dvě zlata a bronz) se ale možná čekala zlata tři a někteří se divili, že nejela kombinaci, kde prý mohla mít jisté i zlato čtvrté. Vlhová (zlato, stříbro a bronz) odvedla víc než maximum. Pak následují Švýcarka Wendy Holdenerová (dvě zlata), Marcel Hirscher (zlato, stříbro), Francouz Alexis Pinturault (zlato, bronz)…

Nebýt poslední disciplíny, mužského slalomu, téměř vybouchlo Rakousko. Jediné zlato je pro tuto lyžařskou supervelmoc málo.

A co Češi? Nebylo to úplně špatné, ale ani žádná sláva. Ester Ledecká, olympijská vítězka ze ZOH 2018 v SG, byla spíš zklamáním a ani v jedné disciplíně se nedostala do desítky. Dělala chyby, padala, nemohla najít správné lyže a doléhala na ni tíha odpovědnosti. Nejlepším umístěním byla 15. pozice v její „nejslabší“ disciplíně kombinaci, ve sjezdu dojela 17. a ve hvězdném SG ji porazila dokonce i 24. Kateřina Pauláthová (stejné místo vybojovala i v kombinaci). Bohužel další pokusy Pauláthové zastavilo obnovené zranění kolene. Daniel Paulus byl 32. v obřáku, smolař Kryštof Krýzl dojel 41. v SG a pak se bohužel zranil při tréninku sjezdu. Jediným opravdovým úspěchem je tak 15. místo v kombinaci mladého Jana Zabystřana (navíc 31. v obřáku). A velmi dobré je 21. místo ve slalomu Gabriely Capové.

(Visited 4 781 times, 1 visits today)