Biatlon v sezoně 2018/2019: zima bez řady hvězd

Biatlon v sezoně 2018/2019: zima bez řady hvězd

Zdroj: Agence Zoom

Biatlonová sezona Světového poháru odstartovala. Tak trochu netradičně ve slovinské Pokljuce. Už bez několika velkých biatlonových hvězd posledních let. Některé skončily definitivně, jiné jen nestihly začátek kvůli zdravotním trablům. Třeba Němka Laura Dahlmeierová, či Rus Anton Šipulin. A kolik vůbec různých disciplín nabízí biatlon ve svém závodním menu? A podle jakých pravidel? To vše vám prozradíme v našem malém průvodci na prahu biatlonové sezony 2018/2019.

Už bylo řečeno, že seriál Světového poháru odstartoval netradičně ve slovinské Pokljuce. To proto, že tradiční místo, kde se obvykle začíná, Östersund, bude dějištěm březnového mistrovství světa, což bude biatlonový vrchol sezony.

Čeští biatlonisté ale počítají se dvěma vrcholy – v kalendáři závodů SP po dvou letech nechybí ani zastávka v Česku – konkrétně v Novém Městě na Moravě 20. až 23. prosince 2018. A čeští biatlonisté touží se ukázat domácím fanouškům, kteří už téměř vykoupili všechny vstupenky, v tom nejlepším světle. A co je potěšitelné, Světový pohár se zastaví na Vysočině i v následujícím ročníku – tentokrát v březnu 2020.

Zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu ukončily čtyřletý cyklus příprava závodů a pro mnohé závodníky to byl důvod, aby se rozloučili se svou aktivní závodní kariérou. Výčet hvězd, které letos budou ve stopě a na střelnici chybět je docela početný. A biatlon opouštějí opravdu velké osobnosti.

Loučení legend

Těmi největšími jsou manželé Nor Ole Einar Bjorndalen a Běloruska Darja Domračevová. Norský legendární biatlonista získal osm zlatých olympijských medailí, Běloruska triumfovala pod olympijskými kruhy čtyřikrát a její loučení s kariérou bylo stylové – na hrách v Pchjongčchangu sice skončila v individuálním závodě s hromadným startem „jen“ stříbrná, ale poté vytáhla běloruskou štafetu k senzačnímu zlatu. Dohromady vlastní tenhle manželský pár neuvěřitelných 19 olympijských medailí, ale také poklad cennější než všechny medailové kovy – dceru Xénii.

Zdroj: Agence Zoom

Do sportovního důchodu ale zamířil i další vynikající Nor Emil Hegle Svendsen, který během své kariéry slavil zisk čtyř zlatých olympijských medailí a v sezoně 2009/2010 se stal celkovým vítězem Světového poháru. S biatlonem se rozloučil ve 32 letech a své rozhodnutí oznámil jen týden po Björndalenovi, který vydržel závodit až do svých 44 let.

S biatlonem se rozloučila i Francouzka Marie Dorinová Habertová, která se už jednou vrátila v lednu 2015 po narození dcery Adele a o pár týdnů později získala dva tituly mistryně světa v Kontiolahti. Do té doby přitom neměla ani jediné vítězství ve Světovém poháru. Během své kariéry absolvovala patnáct závodů na třech olympijských hrách, ale na zlatou dosáhla až v tom úplně posledním – ve štafetě i díky skvělému finiši Martina Fourcada.

Nová sezona se musí obejít i bez Američana Lowella Baileyho, který se v roce 2017 v Hochfilzenu stal první americkým mistrem světa v biatlonu. S trochou hořkosti může na jeho premiérový titul z vytrvalostního závodu vzpomínat český reprezentant Ondřej Moravec, který tehdy skončil jen o tři vteřiny druhý.

Několik jmen zmizelo i ze seznamu českých biatlonistů – svou kariéru ukončil první český držitel medaile z olympijských her Jaroslav Soukup, loučila se i Veronika Zvařičová.

Drobné změny v pravidlech

V letošní sezoně se budou testovat i některé změny pravidel. Nově si ve smíšených závodech budou moci trenéři vybrat, zda na první úsek nasadí ženu, nebo muže. Platí i to, že v případě nepříznivého počasí lze zkrátit vytrvalostní závody na 15 km u mužů a na 12,5 km u žen. V takovém případě se snižuje i penalizace za netrefený terč z jedné minuty na 45 vteřin.

Přehled biatlonových disciplín

Biatlonová sezona 2018/2019 už odstartovala. V kalendáři Světového poháru je deset zastávek a vrcholem sezony bude nepochybně březnový světový šampionát ve švédském Östersundu. V jakých disciplínách se letos bude závodit? A jaká jsou pravidla?

Sprint mužů: Startuje se v intervalech 30 vteřin a na trati dlouhé 10 km jsou dvě střelecké položky, nejprve vleže, poté vestoje. Netrefený terč znamená jedno trestné kolo o délce 150 m.

Sprint žen: Startuje se v intervalech 30 vteřin a na trati dlouhé 7,5 km jsou dvě střelecké položky, nejprve vleže, poté vestoje. Netrefený terč znamená jedno trestné kolo o délce 150 m.

Stíhací závod mužů: Šedesát biatlonistů startuje v časových odstupech podle výsledků předchozího sprintu. Na trati 12,5 km jsou čtyři střelecké položky, nejprve dvě vleže a poté dvě vestoje. Netrefený terč znamená jedno trestné kolo 150 m.

Stíhací závod žen: Šedesát biatlonistek startuje v časových odstupech podle výsledků předchozího sprintu. Na trati 10 km jsou čtyři střelecké položky, nejprve dvě vleže a poté dvě vestoje. Netrefený terč znamená jedno trestné kolo 150 m.

Vytrvalostní závod mužů: Do závodu na 20 km vybíhají muži v intervalech 30 vteřin. Střílí se čtyřikrát, ale položky se střídají: vleže, vestoje, vleže a vestoje. Netrefený terč znamená penalizaci jedné trestné minuty.

Vytrvalostní závod žen: Do závodu na 15 km vybíhají ženy v intervalech 30 vteřin. Střílí se čtyřikrát, ale položky se střídají: vleže, vestoje, vleže a vestoje. Netrefený terč znamená penalizaci jedné trestné minuty.

Hromadný start mužů: Startuje v něm 25 nejlepších biatlonistů v pořadí Světového poháru plus pět těch, kteří v daném kole SP nasbírali nejvíc bodů. Na trati 15 km se střílí nejprve dvakrát vleže, poté dvakrát vestoje. Netrefený terč znamená trestné kolo 150 m dlouhé.

Hromadný start žen: Startuje v něm 25 nejlepších biatlonistek v pořadí Světového poháru plus pět těch, které v daném kole SP nasbíraly nejvíc bodů. Na trati 12,5 km se střílí nejprve dvakrát vleže, poté dvakrát vestoje. Netrefený terč znamená trestné kolo 150 m dlouhé.

Závod smíšených dvojic: Střídá se v něm jedna žena, která celkem ujede 6 km, a jeden muž, který odjede 7,5 km. Žena absolvuje dva okruhy po 1,5 km a střílí vleže a vestoje, hned po druhé střelbě předá štafetu muž, který absolvuje totéž. Pak vybíhá na trať opět žena a poté opět muž, který po závěrečné střelbě odběhne ještě jeden 1,5 km dlouhý okruh. Při každé střelbě mají závodníci tři náhradní náboje, pokud je ale vyčerpají, znamená každý netrefený terč trestné kolo dlouhé 75 metrů.

Štafeta mužů: Čtyři biatlonisté absolvují každý 7,5 km běhu a dvě střelby, nejprve vleže a poté vestoje. Netrefený terč neznamená automaticky trestné kolo, ale každý má na každé střelbě tři náhradní náboje. Pokud ani poté netrefí, znamená každá chyba trestný okruh 150 m.

Štafeta žen: Čtyři biatlonistky absolvují každá 6 km běhu a dvě střelby, nejprve vleže a poté vestoje. Netrefený terč neznamená automaticky trestné kolo, ale každá má na každé střelbě tři náhradní náboje. Pokud ani poté netrefí, znamená každá chyba trestný okruh 150 m.

Smíšená štafeta: Ženy na trati 6 km a muži na 7,5 km absolvují dvě střelby, nejprve vleže, poté vestoje. Všichni mají na každé střelbě tři náhradní náboje pro případ, že netrefí všechny terče. Pokud ani potom všechny nesestřelí, znamená každá chyba jeden trestný okruh 150 m.

(Visited 477 times, 1 visits today)