Mr. Major Koepka. Na golfových grandslamech to prostě umí

Brooks Koepka

Ještě před šesti lety znal jeho jméno málokdo. Mluvilo se o něm, jako o golfovém talentu, který zvolil poněkud netradiční cestu za velkým golfem. Rodák z Floridy se vydal do Evropy a tam hrál druhou ligu, tedy Challenge Tour. Pendloval mezi Španělskem a Skotskem, mezi Keňou a Kazachstánem a stoupal krok za krokem vzhůru. Zahrál si i v Česku a dodnes drží rekord hřiště na Kunětické Hoře. To je ale minulost, protože dnes je řeč o vítězi čtyř majorů. Jeho jméno je Brooks Koepka.

O poslední vítězný zápis se postaral na v neděli skončeném 101. PGA Championship. Devětadvacetiletý Američan tím vstoupil do historie. Jako první totiž dokázal během dvou let obhájit tituly na dvou turnajích velké čtyřky – na US Open a PGA Championship. A nebyl to jediný rekordní zápis… Na Black Course v Bethpage State Parku na Long Islandu totiž vedl od prvního kola a nikoho před sebe už nepustil.

Vyhrát turnaj PGA Championship stylem start-cíl se přitom v celé golfové historii podařilo pouze čtyřem hráčům a naposledy Halu Suttonovi v roce 1983. Koepka se stal tím pátým…

Ve společnosti legend

Na PGA Tour stihl ve svých 29 letech nasbírat zatím šest turnajových titulů, ale čtyři z nich získal na majorech. Stačily mu na to necelé dva roky a osm odehraných podniků velké čtyřky. Díky tomu se zařadil do opravdu vybrané golfové společnosti – pouze Ben Hogan, Jack Nicklaus a Tiger Woods dokázali vyhrát čtyři majory, nebo víc, během osmi startů.

Právě s Woodsem, který v dubnu získal na Masters svůj patnáctý major titul v kariéře, si Koepka zahrál ve flightu v úvodních dvou kolech v Bethpage Parku. A nijak golfovou legendu nešetřil – během těch dvou kol Woodsovi „nadělil“ sedmnáct ran. Když potom rodák z West Plam Beach na Floridě vstupoval do finálové rundy s náskokem sedmi ran, zdálo se, že nic a nikdo ho už nemůže ohrozit. Jenže cesta za obhajobou Wanamakerovy trofeje se přece jen poněkud zkomplikovala…

Stačila čtyři zaváhání na jamkách 11 až 14, čtyři bogey a Koepkův zdánlivě neotřesitelný náskok se rázem scvrkl na pouhou jedinou ránu, kterou na něj ztrácel mocně finišující Dustin Johnson. I fanoušci vycítili rodící se dramatickou zápletku, a tak se hřištěm neslo skandování „DJ, DJ, DJ…“. „Bylo to napínavé golfové kolo. DJ hrál ďábelsky dobře, úžasně. Ale paradoxně mi pomohlo se vrátit ke své hře právě fandění diváků. Ten tlak byl obrovský, ale jsem hrdý na to, že jsem udržel vše ve svých rukách,“ přiznal Koepka, který se dokázal vymanit z krize a navíc mu pomohl i Johnson svými chybami v závěru.

Skok na první místo světového žebříčku

„Byl to nesmírně těžký den na velice náročném hřišti. Víc než cokoliv jiného to byla hlavně velká bitva. Tohle vítězství pro mě bylo zatím nejvíc náročné ze všech, na která jsem na majorech dosáhl,“ dodal Koepka, který se díky čtvrtému titulu majoru posunul i na první příčku ve světovém žebříčku.

A golfista, který udivuje nejen svalnatou postavou a výjimečnou schopností se koncentrovat na největší turnaje, nejspíš ještě neřekl zdaleka poslední slovo. Už za několik týdnů bude útočit na třetí v řadě na US Open. Vyhrát třikrát v řadě US Open ale dosud dokázal pouze jediný hráč v golfové historii – Willie Anderson.

Není ale nijak nereálné, aby se Koepka stal tím druhým. I proto, že i on sám hodlá útočit na další tituly z turnajů velké čtyřky a nijak se netají tím, že se může dostat i na dvojciferný počet titulů z majorů. „Nevidím důvod, proč bych to nemohl dokázat,“ prohlásil. I přesto, že deset a více majorů dosud dokázali vyhrát pouze Jack Nicklaus (18), Woods (15) a Walter Hagen (11).

Koepka je prý hráčem stvořeným pro velké turnaje. Tvrdí to i jeho trenér Claude Harmon III, syn slavného kouče Butche Harmona. „Jakýkoliv major je jako šitý na míru Brooksovi. Miluje všechno, co souvisí s majory – ten tlak, atmosféru i nastavení hřiště. Je neobyčejně pracovitý, chce se stále zlepšovat a především chce vyhrávat majory,“ potvrdil kouč, který s Koepkou spolupracuje od roku 2013.

Co jste možná nevěděli o Brooksu Koepkovi…

• Koepkův strýc Dick Groat je velkou baseballovou legendou, který v dresu Pittsburgh Pirates dvakrát vyhrál World Series a v roce 1960 získal cenu pro nejužitečnějšího hráče ligy.
  • Baseball hrál i Brooksův otec Bob a vášeň pro baseball zdědil i samotný Brooks. Ostatně, sám přiznal, že kdyby si mohl v životě znovu vybrat, hrál by baseball. Bez jakýkoliv pochybností.
  • Ke golfu se dostal jen proto, že v 10 letech si při bouračce v autě své chůvy zlomil nos a poškodil nosní dutinu natolik, že nesměl hrát žádný kontaktní sport. A tak poznal golf.
  • Předtím, než získal kartu na PGA Tour, hrál golf na evropské Challenge Tour, kde vyhrál čtyři turnaje a získal kartu na European Tour. A i tam vyhrál turnaj v Turecku.