Obrovský úspěch českých horolezců. Zdolali jako první stěnu Chamlangu

Obrovský úspěch českých horolezců. Zdolali jako první stěnu Chamlangu

Holeček a Hák zdolali Chamlang

Elitní horolezci Marek Holeček a Zdeněk Hák udolali jako první na světě dvoukilometrovou stěnu nepálského štítu Chamlang (7319 m n. m.). „Vylezeno! Prostoupili jsme jako první SZ stěnu,“ oznámil v pondělí odpoledne našeho času přes satelit Mára Holeček.

„Máme bivak pár desítek metrů od vršku. Jsme utahaní, došlo jídlo a zítra mažeme přes JV hřeben dolů. Díky všem, co drželi palce.“ Horu v zóně himalájské osmitisícovky Makalu vylezli alpským stylem a po Gasherbrumu I (8080 m n. m.) a Kyajo Ri (6186 m n. m.) je to jejich třetí unikátní společný prvovýstup, který se zapíše do análů horolezectví.

Výstup se neobešel bez dramatických chvil. V jednom momentu už například věděli, že nemohou slanit stejnou cestou zpět, ale budou muset za každou cenu dosáhnout vrcholu a vrátit se jinudy. Podmínky byly velmi komplikované.

Už nebylo cesty zpět

„Dnešek byl masakr….uvidíme co přinese zítřek,“ hlásil v neděli večer Mára Holeček. Nástup do stěny zahájili oba koncem týdne, ale lezení neprobíhalo bez problémů. Oba Češi bojovali hlavně se silným větrem a s komplikovanými podmínkami ve stěně – špatným sněhem a drolivou skálou. Jednou z nejdůležitějších věcí bylo vyhnout se padajícímu kamení a ledu, proto se snažili vždy najít aspoň minimální úkryty pro bivakování.

„Sobotní úsvit byl ve znamení chladivého vichru, který metal brutálně zmrazky celou stěnou,“ psal Mára Holeček první den výstupu. Pak se vítr utišil a oba začali lézt. Čekaly je dva nepříjemné skalní prahy a ledové pole. „V neděli nás čeká velký boj. Musíme prolézt plisované sněhové varhany, které padají od vrcholových skal do poloviny stěny. Teď se láme chleba. Už z tohoto místa je téměř nemožné slanit zpět. Jestli zítra dolezeme tam, kam hodláme, je pak už jen “one way” cesta a to přes vršek,“ hlásil v sobotu Holeček.

“Je to úchvatná a zároveň mrazivá podívaná”, popisoval ještě před výstupem stěnu Chamlangu a zmínil i fakt, že se o její zdolání nedávno marně pokoušela velká skupina slovinských horolezců.

(Visited 1 615 times, 1 visits today)