Český biatlon na prahu nové sezony. A s řadou změn

Český biatlon na prahu nové sezony. A s řadou změn

Zdroj: Petr Slavík, Český biatlon

Už v neděli ve slovinské Pokljuce odstartuje nový ročník Světového poháru v biatlonu. Bude v něm chybět několik velkých hvězd let minulých včetně legendárního Ole Einara Björndalena, majitele třinácti olympijských medailí a z toho osmi zlatých. Poměrně zásadní proměnou a změnami prošel během letní přestávky i český tým, který je podle slov prezidenta Českého svazu biatlonu Jiřího Hamzy na startu nové etapy.

Co se tedy v českém biatlonu před sezonou 2018/2019 změnilo?

Noví trenéři

Do nového olympijského cyklu, na jehož konci budou zimní olympijské hry v Pekingu v roce 2022, vstupuje český biatlon už nejspíš definitivně bez největší hvězdy předchozích let Gabriely Koukalové a také bez Jaroslava Soukupa, který ukončil kariéru, ale s novými trenéry. Ondřej Rybář se přesunul do pozice sportovního ředitele, od žen k mužům se přesunul Zdeněk Vítek a ženy povede Nor Egil Gjelland.

„Český biatlon neměl nikdy zahraniční trenéry, a tak to byl tak trochu krok do neznáma. Něco jsme ale v našem zaběhlém systému museli změnit, abychom nastavili perspektivu k olympijským hrám v Pekingu,“ prohlásil Jiří Hamza.

Čtyřiačtyřicetiletého Nora Gjellanda, který v minulosti pracoval i s takovými osobnostmi, jakými byli Bjorndalen, či Bergerová, si tak trochu vyhlédl Ondřej Rybář. „Dlouho jsem odolával a vrtěl hlavou, že ne, ale nakonec jsem kývl, že ano. Je to pro mě nová výzva a motivace,“ přiznal norský kouč.

Zdeněk Vítek se přemístil k mužské reprezentaci a k ruce bude mít dalšího Nora Anderse Bratliho. „Práce s ženským týmem je někdy složitá a Zdeněk už cítil trochu únavu. Změna ho nakopla a s Andersem dá mužskému týmu nový drajv,“ poznamenal Hamza.

Noví trenéři, nové kombinézy, nový generální partner. Ale biatlonisté jsou naštěstí pořád stejní. :-)Čtěte o novinkách…

Zveřejnil(a) Český biatlon dne Úterý 27. listopadu 2018

Nové jedničky

Jedničkami českých biatlonových týmů jsou Michal Krčmář a Veronika Vítková. To není nijak velkým překvapením, protože oba se na posledních olympijských hrách v Pchjongčchangu blýskli ziskem medailí – Krčmář si dovezl stříbro a Vítková bronz.

Pro Krčmáře byla olympijská medaile novou motivací a sám přiznává, že ho donutila přistupovat k biatlonu ještě zodpovědněji. Do sezony vstupuje s novou pažbou své malorážky ozdobenou národními symboly. „Hlavním motivem změny byla změna úchopu při střelbě ve stoje. Přišel s ním Ondra Moravec, vyzkoušel jsem si ho, vyhovoval mi, a proto ta změna. A chtěl jsem do designu promítnout i naši zem, a tak jsem zvolil motiv lva,“ popsal důvod a vznik nové pažby a jejího designu.

Olympijská medaile vlila Vítkové novou energii a rozehnala úvahy o možném ukončení kariéry. A to i přesto, že si musela zvykat na poněkud jiný trénink a také překonat nepříjemné zranění kotníku v přípravě. „Naštěstí to nebylo až tak vážné, ortézu jsem měla tak deset dní. Spíš načasování bylo nešťastné. Přišlo po týdnu volna. Dnes už nohu cítím jen při běhu, na lyžích ne.  A trénink? Nejdřív mě vyděsilo, že na rozpisu na čtrnáct dní bylo jediné volné odpoledne, ale nakonec jsme byli mile překvapené. Žádné prostoje na střelnici, vše běželo a ještě zůstalo víc prostoru na regeneraci,“ přiznala Vítková.

Do sezony vstupuje s novou výzvou, nebo spíš vlastní motivační sázkou. Za každý trefený terč při střelbě v závodech věnuje 500 korun do speciálního fondu. „Na konci sezony to sečtu a část věnuji IKEMu na podporu registru dárců kostní dřeně a část lyžařskému klubu v Janově, kde žiju. Nevím, jestli to mám přesně spočítané, ale za sezonu by to mělo být 530 terčů, takže nějakých 265 tisíc korun. Vůbec bych se nezlobila, kdybych trefila všechny,“ usmívala se 29letá biatlonistka.

Pomoci ji v tom může i angažování olympijské vítězky ve střelbě Kateřiny Emmons v roli poradkyně. I v tom se český tým přidal k jiným reprezentacím, které využívají zkušenosti střeleckých specialistů.

Zdroj: Petr Slavík, Český biatlon

Nové kombinézy i partneři

Do sezony vstoupí čeští biatlonisté v nových kombinézách, na nichž je převládající barvou černá. „Neznamená to, že bychom se oděli do smutečního hávu. Je to univerzální barva a navíc i prvky trikolóry zůstaly zachovány,“ poznamenal Ondřej Rybář. „Jsou pěkné, jen si budeme asi chvíli zvykat,“ přidala se Veronika Vítková.

Novinkou jsou i bílé čepice, které nahradily předchozí oranžové, jež byly poměrně viditelným poznávacím znamením českých závodníků. To souvisí se změnou generální partnera – po šesti letech nahradí společnost Viessmann v této pozici Česká pojišťovna. Mezi hlavními sponzory dál zůstávají Hamé a PSG. „Jsme rádi, že značka biatlon má stále své jméno a že jsme na příští čtyři roky vyprodaní,“ konstatoval Jiří Hamza.

Jeden z vrcholů zimy na Vysočině

Téměř vyprodáno hlásí i Nové Město na Moravě, kam se po dvou letech opět vrací závody Světového poháru. Jeho třetí kolo se uskuteční těsně před Vánoci 20. – 23. prosince a pro české biatlonisty je domácí závod jedním ze dvou vrcholů sezony společně se světovým šampionátem. Pro organizátory je potěšitelné to, že už zbývají jen poslední volné lístky. Většina vstupenek už je vyprodaná…

Nominace A týmů na start SP v Pokljuce: Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Tomáš Krupčík, Adam Václavík, Veronika Vítková, Jessica Jislová, Markéta Davidová, Eva Puskarčíková

(Visited 653 times, 1 visits today)