Kyperská lyžovačka s řeckými bohy

Kyperská lyžovačka s řeckými bohy

Přestože Kypr leží v subtropickém podnebném pásu, svoji porci sněhové nadílky dostává každý rok. Bílá pokrývka zaplavuje největší pohoří Troodos a přináší povyražení všem lyžařům.

Třetí největší ostrov Středozemí má za sebou pestrou historii. Patřil Benátčanům, Osmanům a Britům. Ti zde vybudovali nejen silnice a vojenské základny, nýbrž i lyžařské středisko v Troodosu. Komplex u nejvyšší hory ostrova Olympu (1952 metrů) provozovala po druhé světové válce britská armáda, od níž areál převzal v šedesátých letech minulého století kyperský lyžařský klub. Ten instaloval více vleků, rozšířil terén pro sjezdovky a dal jim názvy po řeckých bozích.

Zkušení lyžaři tedy mohou vyrazit na Dia a Héru umístěné na severní straně. Herma ocení mírně pokročilí a Afroditu na jižním svahu budou milovat začátečníci. Sjezdovky jsou celkem krátké a všichni příznivci kluzkých prkének se na ně dostanou prostřednictvím čtyř vleků, dlouhých sto až pět set metrů. Pro namlsané lyžaře, kteří mají zkušenosti s perfektními středisky v Rakousku, Itálii či Švýcarsku, bude tedy pobyt pod Olympem spíše zpestřením jejich zimní dovolené.

Kypr patří k nejlevnějším lyžařským destinacím v Evropě. Celodenní permanentka pro dospělého stojí kolem osmnácti euro. Za půjčení lyžařského vybavení pak vydáte o tři eura méně.

Také zima je na Kypru krátká a podmínky pro kvalitní lyžování ve výšce kolem tisíc devět set metrů nad mořem najdete jen od ledna do března. Nicméně další šanci na sportování poskytnou ještě dva běžkařské okruhy. Čtyř a osmi kilometrové trasy se linou na jižních úbočích Troodosu a nabídnou vám oku lahodící pohledy na tradiční vesnice, pestrobarevné kláštery a vzácné byzantské kostely.

Z Limassolu (Lemesos) se autem na troodoské sjezdovky dostanete přibližně za padesát minut. Pamatujte však na to, že na Kypru se jezdí vlevo a místní řidiči jsou postrachem silnic. Při změně směru nedávají blinkry a na kruhových objezdech před vás běžně „hodí myšku“, aby z vnitřního kruhu vyjeli přes vnější ven.

Jižan na olympiádě

Řečtí bohové zřejmě vedli i kroky Dina Lefkaritise, který svou zemi reprezentuje v alpském lyžování. Rodák z přímořské Larnaky začal na svazích Troodosu lyžovat v pěti letech. Pohyb na rychlých skluznicích mu šel velmi dobře, a když započal závodnickou kariéru, byl Kyperskou lyžařskou federací v roce 2011, 2013 a 2014 vyhlášen juniorským lyžařem roku.

Po zařazení do dospělé kategorie si člen lyžařského klubu Nicosia Ski Club stanovil jasný cíl – účast na olympijských hrách. Ty první v Soči ovšem musel kvůli zranění oželet. Na další už mu osud přál.  Dočasně přerušil svoje vysokoškolské studium a společně s hlavním trenérem národního týmu Milanem Maticem trénoval na svazích evropských a jihoamerických hor.

V únoru 2018 pak jako jediný kyperský sportovec soutěžil na XXIII. zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu a nesl vlajku během zahajovacího ceremoniálu. Přestože se premiéra na vrcholné akci Lefkaritidovi nevyvedla, svoje působení v Jižní v Koreji hodnotil kladně. „Olympiáda je peklem zkušeností. Hodně jsem se naučil, získal inspiraci a jsem připraven pracovat daleko více“, prohlásil sportovec ze Středomoří.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 1 840 times, 1 visits today)