Čeští horolezci jsou konečně v bezpečí a slaví ojedinělý úspěch

Čeští horolezci jsou konečně v bezpečí a slaví ojedinělý úspěch

Holeček a Hák

Horolezci Marek Holeček a Zdeněk Hák, kterým se jako prvním na světě podařilo zdolat extrémně náročnou SZ stěnu nepálské hory Chamlang (7319 m n. m.), konečně bezpečně a v pořádku sestoupili do údolí. 

“Po osmi dnech jsme konečně dole. Zázrak, radost z obyčejných věcí, jako je louka, tekoucí říčka, teplo. Jsme zmordovaný, ale šťastný. Žijeme! Povedla se světová pecka,” ohlásil se dnes ráno přes satelitní telefon Mára Holeček.

Oba horolezci v pondělí udolali dvoukilometrovou stěnu, ale zároveň vyčerpali všechny zásoby jídla. V úterý pak začali sestupovat po jižním hřebeni dolů. Bohužel kvůli mlze museli ještě dvakrát bivakovat. “Hora si nás stále drží a jsme v její moci. Povedlo se nám slézt ostrý hřeben a dostat se na ledovec. Tady nás chytla mlha. To značí další bivak. Třetí den bez jídla. Máme toho už dost,” hlásil ve středu večer našeho času Holeček.

Výjimečný výkon

Horu v zóně himalájské osmitisícovky Makalu vylezli alpským stylem a po Gasherbrumu I (8080 m n. m.) a Kyajo Ri (6186 m n. m.) je to jejich třetí unikátní společný prvovýstup, který se zapíše do análů horolezectví.

Expedice se neobešla bez dramatických chvil. Cestou vzhůru zápasili s větrem, dvoukilometrovou stěnou létaly kameny i ledové zmrazky. V jednom momentu dokonce věděli, že už nemohou slanit stejnou cestou zpět, ale budou muset za každou cenu dosáhnout vrcholu a vrátit se jižním hřebenem. To se jim nakonec přes další komplikace na cestě podařilo.

Krásná a impozantní hora Chamlang (vyslovuj Čamlang) leží asi 10 km na jihozápad od osmitisícovky Makalu. Jméno v domorodém jazyce znamená “Velký pták mávající křídly”. Poprvé ji zdolala japonská expedice v roce 1962.

(Visited 20 330 times, 1 visits today)