French Open startuje. Nadal útočí na 12. titul, Djokovič na Nole Slam

French Open startuje. Nadal útočí na 12. titul, Djokovič na Nole Slam

„French Open je na prd, o ničem a nejlepší by bylo zbavit se antuky,“ nechal se slyšet pár dní před startem druhého grandslamu roku na kurtech v pařížském Roland Garros australský tenista a notorický průšvihář Nick Kyrgios. On tedy 24letý protinožec použil ještě o něco jadrnější slovník, a jestliže se čekalo, jak na jeho neuctivé výroky bude reagovat pařížské publikum, pak je jasno už před začátkem turnaje, který se poprvé hrál v roce 1891: Kyrgios se z turnaje odhlásil.

To ale neplatí pro čtveřici šampionů, kteří na Roland Garros vítězili od roku 2005: Rafaela Nadala, Novaka Djokoviče, Rogera Federera a Stana Wawrinku. Pro všechny má pařížská antuka jistý punc posvátnosti.

Tenhle kvartet se na turnaji sešel kompletní poprvé po čtyřech letech. A rozhodně tím nejúspěšnějším je Španěl Nadal, který oslaví v druhém týdnu turnaje 33. narozeniny. Na pařížské antuce triumfoval už jedenáctkrát a žádný jiný tenista v historii nevyhrál na jednom z podniků velké čtyřky vícekrát. Letos bude útočit už na dvanáctý titul…

O „velké věci“ ale hraje třeba i Djokovič, který může završit tzv. Nole Slam, tedy vyhrát čtyři grandslamy v řadě – loni opanoval Wimbledon a US Open, letos přidal triumf v Austrálii a zbývá mu tedy ještě prvenství na French Open. V minulosti se mu to již podařilo – bylo to v letech 2015 až 2016.

Přáním dotáhnout podruhé v kariéře sérii čtyř vítězství na grandslamech v řadě do úspěšného konce se Djokovič nijak netají. „Mám extra motivaci vyhrát na Roland Garros, protože jednou už jsem tohle dokázal před třemi roky. Takže, proč bych to nemohl zopakovat,“ prohlásil 32letý Srb.

Jedním dechem ale dodal, že ten největší tlak nebude na něm, ale na Nadalovi, který je největším favoritem. „Rafa je tím největším favoritem a nebylo by fér mluvit o někom jiném, protože tady vyhrál už mockrát. Vlastně za celou dobu prohrál v Paříži jen dvakrát. To vzbuzuje velký respekt,“ dodal Djokovič.

Jaký bude Federerův návrat?

To Federer se vrací na antuku do Paříže poprvé od vyřazení ve čtvrtfinále v roce 2015, tedy po čtyřech letech. A deset let poté, co v Roland Garros poprvé a zatím také naposledy zvítězil a zkompletoval tím svůj kariérní Grand Slam. V dubnu krátce po svém 101. turnajovém vítězství v Miami 37letý Švýcar ještě vtipkoval, že už si nejspíš ani nebude pamatovat, jak klouzat na antuce, ale pár dní před Paříží už mluvil o svých šancích dosáhnout až na titul sice odhodlaně, ale také velice opatrně.

„Nevím a je to otazník i pro mě. Trochu mi to připomíná situaci při Australian Open v roce 2017, kde jsem se vracel na kurty po delší pauze po zranění. Má ze své hry dobrý pocit, hraju kvalitní tenis, ale bude to stačit?. A bude to stačit na ty opravdu nejlepší? Samozřejmě ale doufám, že se mezi nejlepší dostanu,“ vzkazoval Federer, který vlastní už 20 titulů z grandslamů, ale pouze jeden z French Open, který získal v roce 2009. Na pařížské antuce byl kromě toho čtyřikrát ve finále (2006, 2007, 2008, 2011), ale ve všech případech nestačil na Nadala.

Co je nového na Roland Garros?

Za pouhých deset měsíců prošel hodně zásadním „faceliftem“, tedy rekonstrukcí centrální kurt Philippe Chatriera. Kurt s kapacitou 15 tisíc diváků prošel modernizací, nabízí nejen pohodlnější místa, větší komfort, ale také je připravený za zastřešení. Na rekonstrukci byla použita ocelová konstrukce, která váží jako polovina Eiffelovy věže, a příští rok by měla být osazena i posunovací střecha, pod níž by se mělo hrát v roce 2021.

Zcela novým přírůstkem je kurt Simonne Mathieuové s kapacitou 5000 sedadel. I díky tomu se letos očekává atak předchozích diváckých rekordů.

Novinkou je také navýšení prize money o více než osm procent. Odměny pro hráče se zvedly z loňských 39,2 milionu euro na letošních 42,6 milionu. Vítězové mužských a ženských singlů si odnesou po 2,3 milionu.

French Open stručně

 • Hraje se od: 1891
 • Termín turnaje: 26. 5. – 9. 6. 2016
 • Turnajový ředitel: Guy Forget
 • Místo: Roland Garros, Paříž
 • Prize money celkem: 42 661 000 euro
 • Odměna vítěze a vítězky singlů: 2,3 mil. euro
 • Nejvíc titulů muži: 11 – Rafael Nadal
 • Nejstarší vítěz: Andres Gimeno, 34 let
 • Nejmladší vítěz: Michael Chang, 17 let
 • Nejvíc vítězných zápasů: Rafael Nadal – 86
 • Nejvíc titulů ženy: Chris Evertová – 7
 • Nejstarší vítězka: Zsuzsa Körmöczy, 33 let
 • Nejmladší vítězka: Monica Selešová, 16 let
(Visited 249 times, 1 visits today)