Chce-li Tokio olympijský golf, musí tamní klub přijímat ženy

Chce-li Tokio olympijský golf, musí tamní klub přijímat ženy

Zdroj: Scott Halleran/Getty Images

Olympijský golf to nemá nijak jednoduché. Na návrat do rodiny olympijských sportů musel čekat předlouhých 112 let. A když se v brazilském Riu de Janeiru dočkal před dvěma roky obnovené premiéry, provázely návrat golfu nejprve problémy s hřištěm a poté obavy z viru zika, kvůli nimž se z turnaje odhlásila řada světových hvězd. Za další dva roky hostí olympijský golfový turnaj Tokio, a jestli si někdo myslel, že přípravy půjdou jako na drátku, spletl se. I když…

Pravdou je, že hřiště pro potřeby olympijských her v roce 2020 se na rozdíl od brazilské metropole stavět nemuselo. Japonsko disponuje množstvím hřišť a pro olympijskou bitvu bylo vybráno hřiště exkluzivního Kasumigaseki Country Clubu. A v tom byl právě ten háček.

Jednalo se totiž o klub, jehož členy se mohli stát pouze muži, zatímco ženy měly jen omezené možnosti členství. Mohly na hřišti sice hrát, ale například v neděli měly vstup zcela zakázán. Na plnohodnotné členství neměly nárok. To se samozřejmě nelíbilo představitelům Mezinárodního olympijského výboru MOV ani zástupcům národního japonského olympijského výboru. A tak dali klubu ultimátum: buď se otevřou i ženám, nebo se olympijský turnaj bude hrát jinde.

Konečně nové členky!

Vedení Kasumigaseki CC sice už v březnu loňského roku rozhodlo o tom, že se otevře i ženám, ale nijak s přijímáním nových členek nespěchalo. Podle deníku Kyodo News získalyěě první tři dámy plné členství až nyní v květnu a jako historicky první během čtyř dekád existence klubu. „Po změně našich stanov jsme opravdu přijali v květnu první ženy do našeho klubu,“ potvrdil ředitel klubu Hiroshi Imaizumi. „Oceňujeme tuto změnu v duchu olympijské charty,“ přidal se i mluvčí organizačního výboru LOH 2020 Masa Takaya.

Na hřišti Kasumigaseki CC odehrají olympijský turnaj muži i ženy na přelomu července a srpna 2020. Systém kvalifikace, herní formát a turnaj se bude hrát stejně jako při obnovené premiéře v Riu. Jisté ale není, zda golf zůstane i nadále olympijským sportem – vedení MOV teprve rozhodne o tom, zda bude golf součástí i na hrách v roce 2024, případně i na dalších.

V posledních letech řešilo podobné dilema, zda udržet tradici a zůstat uzavřené ženám, nebo se jim otevřít, hned několik dalších slavných světových golfových klubů. V roce 2014 rozhodl o přijímání žen za členy i nejslavnější Royal & Ancient Golf Club v St Andrews – poprvé po 260 letech své existence. V roce 2012 se prolomily „ledy“ i v dalším slavném klubu Augusta National, když byly poprvé přijaty za členy dvě ženy, jednou z nich byla bývalá ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová.

Nátlaku musel ustoupit i další slavný klub, skotský Muirfield. Důvod byl prostý – jinak by historický skotský links vypadl ze seznamu hřišť, která hostí nejstarší major British Open. Ale nebylo to jednoduché. O přijetí žen se rozhodlo až při druhém hlasování členů klubu.

Text: Premium Sports

(Visited 5 times, 1 visits today)