Památné minely. I elitní golfisté světa někdy nemají své dny

Památné minely. I elitní golfisté světa někdy nemají své dny

Zdroj: sportsblazereport.com

Jedno z klasických rčení o tom, že i mistr tesař se někdy utne, má svoji platnost i v golfu. V tom, který se odehrává v těch nejvyšších patrech o částky, z nichž se normálnímu smrtelníkovi lehce zatočí hlava. Jenže i vyhlášení golfoví šampioni a hvězdy zkrátka nemají někdy svůj den. Pak je to sakra vidět na jejich skóre. Pojďme si projít některé z “legendárních” golfových průšvihů.

Lze jich najít v golfové historii víc než dost, ale nabídneme vám pětici těch, které jejich aktéry hodně zabolely.

ERNIE ELS
Masters 2016, 1. jamka, par 4

Osmačtyřicetiletý Jihoafričan vyhrál ve své skvělé kariéře čtyři majory a dvakrát triumfoval i v Augustě na Masters. Jenže rok 2016 v jeho golfovém curriculum vitae nebude tím, kterým by se chlubil. Jeho šance na dobrý výsledek vzaly v podstatě za své hned na první jamce celého turnaje.

Třetí ranou byl Els na greenu, ale potřeboval šest puttů, než dopravil míček do jamky. Výsledkem bylo děsivých devět ran na čtyřparu. A vlastně konec nadějí, protože manko Els nevymazal a cutem neprošel o tři rány.

PHIL MICKELSON
US Open 2008, 13. jamka, par 5

Phil Mickelson je majitelem pěti titulů z majorů, ale ten z US Open mu stále uniká. Šestkrát byl druhý, ale na vysněnou trofej dosud nikdy nedosáhl. I v roce 2008 byl blízko. Hrálo se navíc na jeho oblíbeném hřišti v Torrey Pines.

Naděje 47letého Američana ale vyhasly ve třetím kole na pětiparové třináctce. Čtyřikrát za sebou nepřehrál terénní zlom na greenu a když už se na green dostal, potřeboval ještě tři putty. Devět ran ho vyřadilo ze hry o titul a už jen zpovzdálí mohl sledovat, jak si pro vítězství došel jeho odvěký rival Tiger Woods.

KEVIN NA
Valero Texas Open 2011, 9. jamka, par 4

Stačí jeden špatný odpal z týčka a mohou se dít věci. Kevin Na by mohl vyprávět. Čtyřiatřicetiletý Američan a rodák ze Soulu nejprve poslal dvě rány z odpaliště do hustého porostu. Míček našel a pokusil se ho vyhrát, ale nešlo to ani trochu hladce.

Dostal se do nehratelných pozic, jednou dokonce trefil i sám sebe, a když konečně „utopil“ míček v jamce, zapsal na čtyřparové devítce neuvěřitelných 16 ran. Paradoxní přitom bylo, že jinak jeho kolo nebylo vůbec špatné – v kartě měl už jen jedno bogey a pět birdie. Až na onu osudnou jamku č. 9.

ARNOLD PALMER
Los Angeles Open 1961, 18. jamka, par 5

Že ti i úplně nejlepší světoví golfisté nemusejí mít někdy svůj den, dokázal Arnold Palmer. Hráč s přezdívkou The King většinou udivoval svými jedinečnými a famózními výkony, ale pětiparová osmnáctka na turnaji LA Open byla tehdy tou výjimkou potvrzující pravidlo. Palmer na ní zahrál 12 ran poté, co čtyřikrát poslal míček na hřišti Rancho Park do autu.

Smysl pro humor ale neztratil. Naopak. Když později rekapituloval svůj výjimečnou kariéru, zařadil tento okamžik mezi její nejvýznamnější okamžiky.

JOHN DALY
Bay Hill Invitational 1998, 6. jamka, par 5

John Daly prostě na seznamu průšvihů nemůže chybět. To ani nejde. On je totiž králem šíleným a bláznivých skóre, které lze na jediné jamce zahrát. Na hřišti Bay Hill v roce 1998 utopil na šesté pětiparové jamce šest míčků ve vodní překážce a do karty zapsal 18 ran. Tohle číslo na PGA our dosud nikdo nepřekonal.

A nebyl to zdaleka jediný průšvih vítěze dvou majorů. Na US Open 2000 potřeboval ne jedné jamce 14 ran, na John Deere Classic na čtyřparu jen o ránu méně. Na PGA Championship 2015 utopil na tříparové sedmičce tři míčky po ranách z odpaliště a nakonec letěla do Michiganského jezera i jeho hůl.

(Visited 8 times, 1 visits today)