Co ukázal první těžký test Tour de France? Thomas je zpět

Co ukázal první těžký test Tour de France? Thomas je zpět

Geraint_Thomas

Planina krásných dívek, ona ikonická alsaská cyklistická stěna, se stala prvním těžkým testem jezdců na celkové pořadí. A byla to znovu zajímavá podívaná, která naznačila, kdo z nich má na konci prvního týdne Staré dámy nejvíce sil.

Hlavní závěr? Jeden z favoritů Velšan Geraint Thomas (Ineos), loňský vítěz TdF, docela překvapivě ukázal, že je znovu velmi silný. Silnější, než všichni čekali. V kopci s prudkými pasážemi až 24%, které mu vůbec neměly sedět, byl ze všech kandidátů na celkové prvenství nejlepší. Jel skvěle takticky, nejprve využil síly týmu Ineos, potom si počkal, nezmatkoval, v rozhodující okamžik zaútočil a získal na své konkurenty aspoň pár vteřinek. Byla to profesorská jízda s tvrdým útokem v závěru.

“Věděl jsem, že jsem na tom dobře, ale když jsem nezávodil od Tour de Suisse, nevěděl jsem, jak jsem na tom v porovnání s ostatními,” řekl Thomas po etapě. “Pořád se však snažím si od všeho držet odstup, zůstat v mé malé bublině. Mluvil jsem se ženou o psu a domě v Cardiffu a nechal všechno další na ostatních.”

Ačkoli do konce TdF zbývá stále 17 dní, minulé ročníky, kde se dojíždělo na vrchol Planiny krásných dívek (1 140 m), platilo pravidlo – kdo vyhrál tady, dojel jako první do cíle i v Paříži. Dnes sice zvítězil Belgičan Dylan Teuns (Bahrain Merida), ale byl jezdcem z úniku, stejně jako druhý i třetí v pořadí. Takže vlastně vyhrál Geraint Thomas. I když na dalšího z konkurentů, kolegu z Ineosu Egana Bernala, má jen čtyři vteřiny.

Silný Pinot, slabší Bardet

Velmi silný se ukázal i francouzský favorit Thibaut Pinot (Groupama FDJ), dojel dvě vteřiny za Thomasem. A neskutečný závěr předvedl i Julian Alaphilippe, byť byl trochu smolně vysvlečen ze žlutého dresu. Znovu tak zvedl otazník, čeho je vlastně tenhle geniální univerzál na TdF v celkovém pořadí schopen.

Největším poraženým z favoritů se naopak stal, také trochu překvapivě, Francouz Romain Bardet (AG2R). Ztráta přes dvě minuty na Thomase je už docela dramatická. Určitě víc, než chtěli, ztratili i Ital Fabio Aru (UAE Emirates), Nizozemec Steven Kruijswijk (Jumbo Visma), Španěl Enric Mas (Deceunick Quick Step). Bohužel i Roman Kreuziger (Dimension Data), který přijel do cíle ještě půl minuty za Bardetem a na Thomase teď ztrácí přes dvě minuty.

Skvělý agresivní nástup v posledním stoupání předvedl i Španěl Mikel Landa (Movistar), ale nakonec to celé bylo mnohem efektnější, než efektivní. Čelní skupina ho před cílem dojela.

Planina krásných dívek byla zajímavým testem, lakmusovým papírkem, ale pozor. Pořád jsme na jen na konci prvního týdne. 13 jezdců na celkové pořadí je srovnáno v pouhé jedné minutě. V tom je Tour de France krásná a zároveň zrádná a nebezpečná.

(Visited 137 times, 1 visits today)