Courchevel: všestranně hvězdné francouzské Alpy

Courchevel: všestranně hvězdné francouzské Alpy

Zdroj: www.courchevel.com

Pokud chcete horskou turistiku spojit s gastroturistikou, ze všech alpských destinací je nejklasičtější volbou Francie. Ski středisko Courchevel je vyhlášené nejen tím, že patří k největším na světě, ale také svým počtem michelinských restaurací.

Courchevel je součástí skiareálu Les Trois Vallées, spolu s několika dalšími středisky. Od roku 1973 jsou všechna tři údolí i se svými městečky a středisky propojena právě do areálu Les Trois Vallées, který se tím pádem řadí k největším na světě. S jednou permanentkou můžete vyrazit do všech tří údolí a užívat si 600 kilometrů sjezdovek a 120 kilometrů běžeckých drah. Údolí jsou propojena hustou sítí lanovek a vleků, které se postarají o pohodlnou logistiku.

Samotný Courchevel disponuje 150 kilometry sjezdovek, rozdělených na 23 zelených, 35 modrých, 32 červených a 10 černých, i z toho důvodu je považován za ideální středisko i pro začátečníky. Les Trois Vallées je dobře přehledné díky mapám, na nichž jsou zaznamenány nejen veškeré sjezdovky, ale také lanové dráhy včetně rozlišení těch nejrychlejších. V místech nákupu skipasů pak vždy najdete aktuální informace o stavu sjezdovek – většinou jsou však každou noc perfektně upraveny a nachystány pro další den. Jako zdroj informací případně poslouží také bezplatná aplikace Les 3 Vallées.

Ze svahu do sklepa

Přepadne-li vás během lyžování nebo bezprostředně po něm chuť na sklenku vína či jiný nápoj, můžete žízeň uhasit v některém z podniků nacházejících se přímo na úpatí sjezdovek. Pokud vás ale neuspokojí jen tak něco, vyzkoušejte bar Copiña, který se nachází v nižší části Courchevelu (1650). Kromě vína najdete v nápojovém lístku také koktejly nebo řemeslná piva, která se zde na šesti kohoutech pravidelně obměňují.  Copiña je zároveň tapas bar, můžete tak k drinku i něco menšího zakousnout.

Druhým podnikem, který stojí za pozornost, je Le Tremplin. Restaurace se specializuje na sushi a seafood, ale tato část nás prozatím nezajímá. Daleko vyhlášenější je Le Tremplin pro svůj unikátní sklep s bohatou nabídkou francouzských vín. Na vinném listu najdete například i burgundské z Grand Cru vinic ležících v oblasti Musigny, ročník 2012, za 14 000 eur.

Vzhůru ke hvězdám

Vzhledem k nadmořské výšce, v níž se Courchevel nachází, se skutečně nebeská tělesa mohou zdát být mnohem blíž, nicméně není třeba mířit tak vysoko. Samotný Courchevel nabízí hned několik michelinskými hvězdami ověnčených restaurací. Po jedné hvězdě tady má deset podniků, dvěma hvězdami se jich může pyšnit pět a najdete tu i jednu, která dosáhla na tři hvězdy.

Michelinských tříhvězdičkových restaurací je ve Francii celkem 26, tou jedinou mezi nimi, která se nachází v Courchevelu, je Le 1947.

Restaurace, jejíž název je odvozen od nejprestižnějšího ročníku Château Cheval Blanc, se nachází v jednom z nejluxusnějších hotelů Courchevelu, Cheval Blanc. Zdejší kuchyni vládne Yannick Alléno, který své menu staví na základech francouzské gastronomie.

Tradiční pokrmy však pojímá kreativně a moderně. Jeho vizionářský přístup, který mu vynesl tři hvězdičky, se tak nezapře. Návštěva Le 1947 je zážitek, který je každý večer dopřán jen 25 hostům, rezervaci je tedy potřeba si udělat skutečně včas.

Nekonečné možnosti

Dvě michelinské hvězdy nabízí Le Chabichou ve stejnojmenném hotelu a má hned dva šéfkuchaře: Michela Rochedyho a Stéphana Burona. Společně vytvářejí pokrmy, jejichž základem jsou lokální suroviny, k nimž přistupují s největším respektem. Ingredience nakupují od šesti místních farmářů, například kozí sýr pochází z La Ferme de Montfort. Také Le Chabichou rozhodně stojí za návštěvu, ovšem pozor – od září do prosince a od poloviny dubna do července má restaurace zavřeno.

Jak ale bylo zmíněno, michelinské hvězdy drží v Courchevelu hned 16 podniků a k nim je třeba připočíst i nespočet dalších restaurací, bister a barů, jimiž je tento horský poklad obklopen.

Hotelová základna

Jednou z top hotelových voleb Courchevelu je L’Apogée, pětihvězdičkový hotel nacházející se pouhých sto metrů od lyžařských vleků. Hosté navíc mají soukromý přístup na sjezdovku. Wellness centrum, bazén a jacuzzi jsou pak samozřejmostí.

Pokud dáváte přednost většímu soukromí, neměl by vaší pozornosti uniknout chalet Cyril, který se taktéž nachází hned u sjezdovky. Je ovšem otázka, zda se vám na svah vůbec bude chtít, v chaletu je kromě bazénu a sauny i venkovní lázeň, vinný sklípek, herna, kinosál a bar. Za noc pak zaplatíte méně než za zmiňované burgundské, a to 4900 eur.

(Visited 219 times, 1 visits today)