Odpaly na konci Evropy. Golfová vášeň po portugalsku

Odpaly na konci Evropy. Golfová vášeň po portugalsku

Není pochyb o tom, že v zemích kolem rovníku si skvělý golf vychutnáte kdykoliv. Nemusíte však absolvovat dlouhé lety na Havaj nebo na Seychely, abyste si užili pohled na šťavnatý green a vzrostlé palmy kolem. Golfovou sezonu můžete ještě během končící zimy odstartovat i v Evropě, třeba v Portugalsku. Ostatně v žádné jiné zemi se prý nehraje golf s takovou vášní jako tady.

Nádherné přírodní scenerie, desítky kilometrů písčitých pláží a vynikající počasí během celého roku. To jsou hlavní důvody, proč je portugalská oblast Algarve jedním z nejvyhledávanějších míst golfistů z celého světa. Zdejší hřiště poznáte na první pohled, jsou rozlehlá, perfektně designovaná, lemovaná skalnatými útesy a vzrostlými borovicemi. Najdete jich tady zhruba padesát, ale vyniká mezi nimi hlavně jedno – slavné Monte Rei od Jacka Nicklause.

V mnoha hodnoceních se pravidelně objevuje jako nejlepší v celém Portugalsku a vysoké příčky obsazuje i v evropském top ten. Není divu, lehce zvlněná krajina u říčky Rio Seco pokrytá četnými lesíky, hojnost slunečních paprsků a svěží slaný vítr vanoucí od Atlantského oceánu jsou pro golf hotovým požehnáním.

Monte Rei kromě golfu nabízí celý pětihvězdičkový vila resort ve stylu country clubu se skutečně vysokým standardem služeb a kvality ve všech myslitelných ohledech. Diskutovat s přáteli o odehraných jamkách můžete v Monte Rei ve čtyřech restauracích – pokud se chcete rovnou zaměřit pouze na to nejlepší, vaší volbou je fine dining ve Vistas.

Královská pláž

Kromě oblíbeného Algarve vás v Portugalsku bezpochyby okouzlí i přímořská oblast na sever od Lisabonu. Dva, vlastně tři golfové zázraky tu leží na jednom místě. Resort Praia D’El Rey, první z tria přímořských skvostů, doporučujeme coby startovací, a to nejen proto, že leží nejblíž od letiště. Je totiž herně nejvstřícnější. Rough tu prakticky neexistuje, porost kolem jamek je řídký, design naprosto přehledný.

A zeleň? Těžko pochopit, jak se dá při vlhkém přímořském vzduchu udržet tráva v tak skvělém stavu. Fairwaye jsou jako koberce a greeny tak akorát – ani příliš rychlé, ani pomalé.

Výzva Severiana Ballesterose

Jen čtvrt hodinky jízdy autem od Praia D’El Rey čeká golfisty, kteří si potrpí na výzvy, poněkud větší oříšek. Aby ne, když architektem osmnáctky Royal Óbidos je sám Severiano Ballesteros, legenda španělského golfu. A tady v Portugalsku se skutečně činil, jeho hřiště je nabité: výhledy na Óbidos, vodou, bunkery, dunami a emocemi.

Hrajete nahoru – dolů, doprava – doleva, přes jezírka – podél kaskádovitých přítoků. Čelíte nejen Atlantiku a divokým poryvům větru, ale především sami sobě. Protože hra na Royal Óbidos je fér a záleží jen na vás, jak v ní obstojíte.

S Atlantikem na dlani

Pravou výzvou v rámci zmíněné trojice pak je West Cliffs Golf Links, perfektně navržené hřiště, které vám dá pocítit přímořskou hru v té nejsyrovější podobě. Pod jeho designem je přitom podepsaná žena. Ovšem nejen tak ledajaká, jedná se totiž o Cynthii Dye McGarey, neteř legendárního architekta Peta Dye, autora slavného Stadium Course na TPC Sawgrass. A nutno dodat, že i její dílo je skutečnou lahůdkou.

West Cliffs připomíná tropický ráj – každá jamka má svou originální podobu, je jako vyřezaná v drsném terénu mezi písčitými dunami a divokou přímořskou vegetací. Vlídná délka tříparů se střídá s obtížnými jamkami sevřenými skalami a stromy. Končí se dvojí hrou z kopce. Velkolepě, s Atlantikem na dlani.

Trojice portugalských top jamek

Vilamoura Golf Club, The Old Golf Course
POLOHA: Algarve
JAMKA: čtvrtá
DÉLKA: 163 metrů
PAR: 3
DESIGNÉR: Frank Pennink
RADY A TIPY: Hřiště Old Course nevyužívá žádných léček. Co vidíte, to dostanete. Nejinak tomu je i u čtvrté jamky par 3, která při hře z odpaliště nevyžaduje více než krátkou ránu železem. Zahrajte ji však ze zadního odpaliště a hned bude náročnější. Hru vám může zkomplikovat vítr, vodní překážka před greenem nebo vzrostlá pinie, která se tyčí napravo od greenu. Pokud zvolíte příliš nízkou hůl, namočíte se. Zahrajete-li fade
nebo push, míček vám narazí do stromu. Vyvýšený green má navíc tolik jemných vln, že i ti, kteří na něj míček dostanou rovnou, mohou po třech puttech odejít s bogey.

Le Meridien Penina Golf & Resort
POLOHA: Penina, Portimao, Algarve
JAMKA: třináctá
DÉLKA: 185 metrů
PAR: 3
DESIGNÉR: Robert Trent Jones st.
RADY A TIPY: Náročnou třináctou jamku par 3 s odpalištěm natočeným diagonálně vůči greenu, který chrání vodní překážka, měl prý její tvůrce sir Henry Cotton ve zvláštní oblibě. V poslední době prošla jamka modernizací, po níž green obklopuje ještě víc vody – stal se z něj malý ostrov a hra je tak ještě obtížnější. Celkově se třináctá jamka v rámci PGA European Tour hrála s průměrným skóre 3,1876. Hráči zde získali 44 birdie, v porovnání se 79 bogey a 24 double bogey nebo horšími výsledky.

Pinheiros Altos
POLOHA: Quinta do Lago, Algarve
JAMKA: sedmnáctá
DÉLKA: 124 metrů
PAR: 3
DESIGNÉR: Ron Fream
RADY A TIPY: Třetí jamka hřiště Pinheiros Altos měří pouhých 124 metrů, patří však mezi ty, u nichž na odpališti získáte buď všechno, nebo nic. Buď se trefíte na green, nebo vás jamka bude stát mnoho úderů a pokazí vám výsledek na skóre kartě. Green se místy svažuje k vodě, kam se vám taky skutálí míček, který se v těchto místech vyskytne. Pokud navíc na jamce fouká vítr, stává se z volby hole noční můra. Fouká-li zprava, hrajte fade, abyste udrželi míček v požadovaném směru. Když fouká zleva, vsaďte na mírný draw.

Připravily: Aneta Bartoníková a Petra Vymětalová

(Visited 130 times, 1 visits today)