Cyklistika má zase skandál, jezdce Deceuninck-QuickStep viní ze sexuálního obtěžování

Cyklistika má zase skandál, jezdce Deceuninck-QuickStep viní ze sexuálního obtěžování

Pamatujete se jak Peter Sagan při dekorování vítězů po závodě Kolem Flander 2013 štípl při dekorování vítězů hostesku do zadečku? Slovenský cyklista to tehdy pěkně schytal a musel se omlouvat. Teď tu máme “argentinskou” obdobu bizarního incidentu, jen Petera Sagana vystřídal belgický cyklista Ilja Keisse ze stáje Deceuninck-QuickStep, kolega Zdeňka Štybara a Petra Vakoče.

Co se přesně stalo? Pět cyklistů belgické stáje se v argentinském městečku San Juan během etapáku Vuelta a San Juan vyfotilo před jejich hotelem s místní servírkou. Ilja Keisse to nevydržel a při focení předváděl za servírkou neslušné (kopulační) pohyby. Servírka se cítila hrubě uražena a ponížena. Keisse se omluvil, že vše bylo míněno jako vtip, byť tedy hloupý. Tím mohl celý případ skončit, ale neskončil.

Rozjela se aféra. Servírka si stěžovala na policii a zároveň hrozila právníky. UCI se mezitím sice k samotnému případu odmítla novinářům vyjádřit, nicméně obecně sdělila, že podobné incidenty vážně poškozují pověst cyklistiky. Policie v San Juan případ rychle vyhodnotila a napařila Keissemu pokutu 3000 argentinských pesos, tedy přibližně 70 eur. Ale ještě to nebyl konec.

Do všeho se vložil organizátor závodu a v úterý večer rozhodl, že Keisseho z dalšího pokračování etapáku vyloučí. To rozčílilo šéfa belgické stáje Patricka Lefeverea. “Kdyby to záleželo na mně, celý tým by opustil Vueltu a San Juan,” řekl zkušený manažer belgickým novinám Het Laatste Nieuws. “Přezkoumáme, co říkají předpisy UCI, a pak se rychle rozhodneme, zda budeme pokračovat nebo ne,” prohlásil. Zdůraznil zároveň, že nesouhlasí s Keisseovými činy, ale cítí, že rozhodnutí bylo nepřiměřené a obvinil ženu, že jí jde jen o peníze. “Samozřejmě že nejsem spokojen s tím, co Ilja udělal,” řekl Lefevere. “Bylo to špatné a on sám to ví. Ale zaplatil pokutu a policie věc uzavřela. Ta žena však pokračuje a chce z toho evidentně něco dostat. Chce peníze, ne?,” rozčílil se Lefevere. Jeho tým si přitom v závodě stojí velmi dobře. Julian Alaphilippe vyhrál třetí etapu a celkově je první, Remco Evenepoel se drží na 4. místě.

Tým navzdory prohlášení Lefevera nakonec v závodě zatím pokračuje, po skončení středeční 4. etapy však dal evidentně najevo svůj postoj. Jeho závodníci se nezúčastnili dekorování vítězů. “Není to protestní akce,” řekl Alessandro Tegner, marketingový a komunikační manažer týmu médiím. “Pokud se necítíte dobře, myslím, že máte právo nejít na stupně vítězů,” řekl Tegner. “Remco a Alvaro Hodeg (ve finiši 4. etapy byl 3.) se v poslední části závodu necítili příliš dobře, tak jsme se rozhodli nejít na pódium.”

(Visited 882 times, 1 visits today)