Djokovič: Měnit historii ve svém sportu je něco, co opravdu miluji

Novak Djokovič triumfoval na turnaji v Cincinnati a připsal si už svůj 70. turnajový titul. Tentokrát ale hodně speciální. Ani Roger Federer ani Rafael Nadal ani žádný jiný tenisový velikán totiž nedokázali ve své kariéře to, co v neděli 31letý Srb. Djokovič jako první v celé tenisové historii dokázal vyhrát na všech devíti turnajích série Masters.

„Zcela jednoznačně je tohle jeden z největších okamžiků v mé kariéře. Měnit historii ve svém sportu je něco, co opravdu miluji a beru to jako velké privilegium i čest,“ prohlásil těsně po svém finálovém vítězství nad Rogerem Federerem po setech 6:4, 6:4. „Hrál jsem tady v minulosti finále už pětkrát, ale pokaždé prohrál. Třikrát Rogerem. Teď se můj sen stal skutečností. Díky Rogere, že jsi mě jednou tady v Cincinnati nechal vyhrát,“ vtipkoval šťastný Djokovič s trofejí v rukách.

Djokovič dokázal, stejně jako Federer a Rafael Nadal vyhrát během své kariéry všechny čtyři grandslamy – vlastní jich celkem třináct, ale jako jediný dokázal vyhrát všech devět podniků série Masters. Cincinnati mu až do letoška unikalo – pětkrát hrál ve finále, ale dvakrát podlehl Andymu Murraymu a třikrát Federerovi.

Jako na horské dráze

Federer ve své kariéře vyhrál na sedmi turnajích Masters a chybí mu jen tituly z Monte Carla a Říma, zatímco Nadal má šest titulů a dosud nedosáhl na vítězství v Miami, Šanghaji a Paříži.

Pro Djokoviče a Federera to byl už 46. vzájemný zápas, ale naposledy se spolu utkali v roce 2016 na Australian Open. Těsně navrch v poměru 24:22 má srbský tenista. Jen s Nadalem se Djokovič během kariéry střetl častěji – celkem v 52 duelech.

„Prošel jsem si těžkým obdobím. Připadal jsem si jako na horské dráze, chvíli nahoře, pak zase dole. Mojí kariéru narušilo zranění, kvůli němuž jsem nemohl dlouho hrát, na začátku roku jsem musel na operaci. Proto mi připadá skoro nereálné, že jsem zase zpět na takové úrovni,“ přiznal Djokovič, který se po zranění a operaci lokte dlouho nemohl vrátit do tempa. Prohrával i s hráči mimo absolutní špičku, dlouho netrvala ani spolupráce s trenérskou dvojicí Andre Agassi a Radek Štěpánek.

Kýžený obrat přišel až na trávě a především ve Wimbledonu, kde Djokovič triumfoval. V All England Clubu vyhrál počtvrté a získal celkově třináctý grandslamový titul. Od té doby vyhrál 19 zápasů a jen dvakrát poznal porážku. A prolomil i zakletí Cincinnati. Navíc proti švýcarské legendě, která v Cincinnati vyhrála už sedmkrát.

„Měl jsem obrovskou motivaci vyhrát, ale zároveň jsem se snažil nevytvářet na sebe žádný přehnaný tlak. Nakonec to ode mě byl nejlepší výkon během celého týdne,“ přiznal Djokovič. A ocenil ho i poražený Federer. „To, co Novak dosáhl, je opravdu úžasné. Odvedl skvělou práci a může být na sebe hrdý,“ konstatoval švýcarský tenista.