Do Špindlu přijelo pomáhat 200 dobrovolníků. Milujeme lyžování, říkají

Do Špindlu přijelo pomáhat 200 dobrovolníků. Milujeme lyžování, říkají

Špindlerův Mlýn (od naší zpravodajky) –  Je jich téměř 200 a přijeli z celé České republiky i ze Slovenska. Vstávají ve čtyři ráno, jsou první na sjezdovce a večer zničení tak, že se jim ani nechce do hospody. Technické čety, které chystají na závodech světového poháru ve Špindlerově Mlýně trať.

Do Špindlerova Mlýna se sjely desítky dobrovolníků, nadšených lyžařů, aby pomohli připravit závody světového poháru. „Jsou to instruktoři, trenéři, bývalí závodníci. Spousta lidí dojela ze Slovenska. Cestují na vlastní náklady přes celou republiku, přitom se jedná o fyzicky náročnou práci, při které je tlak na přesnost a pozornost. A mezitím jsou dlouhé prostoje, kdy člověk nedělá nic a mrzne. Ti lidé musejí lyžování milovat,“ říká vedoucí technické čety Michal Škop.

Šedesát lidí ze Ski klubu Špindl je zde už od minulého čtvrtku, z práce si museli vzít devítidenní dovolenou. Některé Michal Škop dokonce odmítal, protože už pro ně neměl ubytování, nejstarší – Josef Hetmánek – je ročník 1953.

Když v úterý napadlo patnáct centimetrů nového sněhu, dva a půl dne upravovali sjezdovku sesouváním bokem nebo plužením v rojnici, kdy se odhrnuje sníh na stranu. Tímto způsobem odsunuli přibližně 500 plných tatrovek sněhu. Na trať už čtrnáct dnů nesmí rolba, přesně tak dlouho je uzavřená pro veřejnost. Svah se preparuje ručně vodou pomocí speciálního injektážního zařízení, což zabralo nejméně patnáct hodin. „Pomohl nám déšť, tři dny intenzivně pršelo,“ dodává Michal Škop.

Pak je ještě třeba postavit cílový prostor, start, napíchat slalomy. Před závodem je také nutné zavěsit záchranné sítě. Ty se dávají trojitě a celkem jich je na černé sjezdovce ve Špindlerově Mlýně 6,5 kilometru. Asi polovina dobrovolníků byla na trati i během samotného závodu, starají se, aby byla sjezdovka v perfektním stavu.

 

Pomáhali jsme stavět slalomy

„Miluji lyžování. Když se ozval svaz lyžařů, zda s přípravou závodů nepomůžeme, měl jsem jasno,“ říká Ondřej Kovařík z Bruntálu, zatímco si z ruky do ruky přehazuje těžkou vrtačku. Jejich „parta“ měla kliku – pomáhali stavět páteční obří slalom i sobotní slalom. „Na Bruntálsku připravujeme snad všechny závody – od těch žákovských po Masters, tak jsme si řekli, že tohle je jedinečná příležitost se podívat, jak se to dělá na nejvyšší úrovni,“ dodává Tomáš Horáček. „To je prostě nejvíc, co můžeme v téhle kariéře dokázat,“ směje se.

Ve čtvrtek se do příprav v terénu aktivně zapojil i trenér Ester Ledecké Tomáš Bank. „To jsme koukali, dělal to co my,“ dodává David Hrbáč, který během závodu vyměnil oranžovou vestu za zelenou – stal se traťovým rozhodčím kousek nad cílovou bránou.

A výsledek? Ředitel závodů ženského světového poháru byl s tratí spokojený.

Text: Michaela Bučková

(Visited 753 times, 1 visits today)