Donovaly – slovenská lyžovačka s indickou masáží

Donovaly – slovenská lyžovačka s indickou masáží

Zdroj: Park Snow Donovaly

Země našich východních sousedů dostala do vínku rozsáhlé horské masivy. Ty se táhnou i středním Slovenskem a poskytují ideální podmínky pro lyžování v několika lyžařských střediscích. Mezi nejlepší patří Donovaly.

Bývalá uhlířská vesnice ležící severně od Banské Bystrice začala svoji pověst turistické lokality budovat od sedmdesátých let minulého století. Postupem času prošlo rekreační letovisko úspěšnou modernizací a vypracovalo se na slovenské top centrum. Navštěvují jej zejména rodiny s dětmi, které přitahuje pestrý výběr aktivit v Park Snow Donovaly.

Areál, v němž zimní sezóna běží od prosince do půlky dubna, tvoří dvě části. Záhradiště je ve znamení modrých sjezdovek vhodných pro začátečníky a děti.  Caparti se zde učí lyžovat nejen na cvičných loučkách, ale také v největším dětském zábavném parku ve střední Evropě. Ve Funparku jim usnadňuje výuku devět pojízdných koberců, kolotoč, show na sněhu s množstvím her, jízdy ve sněžném vláčku a maskoti Dodo, Lulu a Brumík.

Zdroj: Park Snow Donovaly

Zadní část oblasti využívají „lyžařští artisté“. Nalézá se tady Riderspark, jeden z nejlepších snowparků na Slovensku. Překážky jsou rozmístěné od nejlehčích až po nejtěžší a každý tak může za zvuku hudby z chillout zóny postupně zdokonalovat svoje umění. S úderem čtvrté odpolední se potom na Záhradišti sejdou všichni lyžaři. Otevírací doba totiž volně přechází do večerního lyžování trvajícího do jednadvaceti hodin.

Lyžaři, kteří již zkušeně brázdí bílé svahy, najdou povyražení v druhé části Donoval, na Nové hoľi. Červené tratě (s jednou černou) svažující se z výšky 1.361 metrů jsou zábavně členité. Mění svůj profil, testují vás prostřednictvím několika zatáček a nabízí carvingovou lahůdku na odvráceném úbočí spadajícím do Patočiny.

Chcete z lyží přejít na skluz po ostrých nožích? V Donovalech není nic snazšího. Brusle, stejně jako lyže si půjčíte v půjčovně SPORT 2000 umístěné na centrálním parkovišti. Pak zamíříte k dolní stanici lanovky Telemix Nová hoľa. Kluziště se nachází v její bezprostřední blízkosti a je otevřené od devíti do jednadvaceti hodin.

Turistika na skluznicích

Donovaly leží v objetí Velké Fatry a Starohorských vrchů. Jejich zvrásněné scenérie dobře poznáte při středně náročné, skialpové túře na horu Zvolen. V Donovalech zamíříte od kostelíčku po červené turistické značce do lesíka, nad nímž se pokocháte pohledem na obci z výšky.

Zdroj: Park Snow Donovaly

Dech pak zrychlíte při trochu prudším stoupání, až se vyškrábete na samotný vrchol ve výšce 1403 metrů nad mořem. Z jeho východní části rozpoznáte Salatín, hřebeny Nízkých Tater a dominanty Velké Fatry. Celý výstup v rozsahu devíti kilometrů by vám za normálního počasí neměl trvat víc jak hodinu a půl.

Až se při pobytu na čerstvém vzduchu přihlásí o slovo hlad, zavítejte do krásné, dřevěné koliby Goral. Vaří zde tradiční, domácí slovenskou kuchyni. Kromě různých druhů halušek stojí rozhodně za ochutnání lokše, brynzová polévka, skopové se strapačkami a ořechový štrúdl.

Oddech pro tělo a duši

Toužíte-li se z větru a zimy vracet do elegantních, pohodlných pokojů, zvolte komfortní ubytování v Residence Hotel & Club Donovaly. Nejen, že zde budete spát jako v bavlnce, ale díky ajurvédskému wellnessu zažijete báječnou asijskou relaxaci. Vyškolený odborník vám připraví ajurvédskou masáž dle vašich potřeb a představ.

Jednou z nich může být Abhyangam, celotělová masáž s teplým kokosovým olejem. Během ní vám indický masér nejprve příjemně „prodrbe“ vlasovou pokožku, pak zručnými tahy uvolní každé bolavé místo a nakonec provede masáž obličeje.

Rychlá a příjemná doprava

Kromě auta se na Donovaly dostanete také prostřednictvím Českých drah (lyže či snowboard přepravují zdarma). Vlak (včetně přímého spojení prostřednictvím Pendolina Košičan) jede do stanice v Ružomberku, odkud několikrát za den jezdí autobus přímo do horského střediska.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 397 times, 1 visits today)