Seefeld: Doping, Norové, nástup Klaeba a Karlssonové

Seefeld: Doping, Norové, nástup Klaeba a Karlssonové

Mladá švédská hvězda Frida Krlssonová

MS v klasickém lyžování v Seefeldu 2019 bude už navždy spojeno s videem zaskočeného rakouského lyžaře Maxe Hauka, který byl policií přistižen a natočen přímo v okamžiku aplikace dopingu. Smutný moment pro jinak krásné a perfektně organizované mistrovství, kterému dominovali zejména norští běžci a také němečtí skokané a kde zazářily i nové mladé hvězdy běžeckého sportu.

Dopingová událost, do níž bylo namočeno několik závodníků druhého sledu (s výjimkou Kazacha Poltoranina) a také laboratoř v německém Erfurtu, ukázala, že doping je i v zimním běžeckém sportu stále přítomen a netýká se zdaleka jen Rusů. U nich samozřejmě šlo o státem podporovaný propracovaný systém nedovolené podpory, podvádění a lhaní, tentokrát proto může být slabou útěchou, že nejnovější skandál se týká jen menší mezinárodní skupinky sportovců, trenérů a lékařů. Pro Rusy a možné i některé z nás však může být až ohromující, jak německé a zejména rakouské úřady postupovaly. Vše zveřejnily ještě během seefledského mistrovství – muselo být přitom zcela zřejmé, jak zdrcující úder to pro celou akci bude mít.

Pro mnohé musela podivnou pachuť mít i medailová žeň (tři zlata a stříbro), norské běžkyně Therese Johaugové. Vždyť i ona měla dvouletý distanc a do stopy se vrátila až na začátku letošní sezony. Navíc v tak oslnivé formě, že deklasovala prakticky veškerou konkurenci.

Žádné podezření naštěstí nedopadá na dominantní mužský norský tým. Norové byli ohromující, vyhráli úplně všechno, co mohli, získali šest zlatých medailí a navíc působili velmi sympaticky.

MS v Rakousku zrodilo i nové mladé hvězdy. Teprve 22letý norský sprinter z Trondheimu Johannes Klaebo vlastně hvězdou byl už před Seefeldem, ale v Rakousku svoji pozici maximálně potvrdil. Získal tři zlaté medaile – ve sprintech a v prestižní štafetě. Norskou hegemonii pak jako jediná narušila další “juniorka” – teprve 19letá švédská kráska Frida Karlssonová, která vybojovala zlato, stříbro i bronz. Oba dva jsou novou generací sympatických skandinávských hvězd s velkým houfem fanoušků na sociálních sítích, nepostižených skandály, dopingovými aférami, a mohou přitáhnout k tomuto sportu svoji generaci.

(Visited 13 674 times, 1 visits today)