Dovolená v Bagnères-de-Luchon potěší sněhem, sluncem i léčivými prameny

Dovolená v Bagnères-de-Luchon potěší sněhem, sluncem i léčivými prameny

Zdroj: Destination Occitanie – Comité Régional du Tourisme

Kde jinde než v jihozápadní Francii vás okouzlí lázeňská elegance spojená s lyžováním. V půvabných pyrenejských Bagnères-de-Luchon si užijete termály a pobyt na zasněžených svazích.

Jen kousek od španělských hranic leží Bagnères-de-Luchon. Lyžařské středisko a lázeňské město s historickými domy a hotely, které svědčí o jeho slavné minulosti. Na jaře, v létě a na podzim přijíždějí za horskými a vodními aktivitami do sídla pod Pyrenejemi sportovci a turisté. V zimě pak klientelu obmění lyžaři a milovníci zimních sportů. Láká je úžasné mikroklima se zvláště světlou, slunečnou zimou (Bagnères-de-Luchon nabízí více než tři tisíce hodin slunečního svitu ročně) a čtyři lyžařské rezorty (Superbagnères, Peyragudes, Bourg d’Oueil, Le Mourtis ).

Nástup na lanovku v centru obce

Přímo v centru obce se nachází lanovka, která vás za osm minut vyveze do Superbagnères. Lyžařské středisko v nadmořské výšce 1.465 až 2.125 metrů tvoří několik různých oblastí, z nichž každá má svůj osobitý ráz. Od mírných svahů pro začátečníky (velmi lehké terény jsou značeny zeleně, lehké modře) až po černé sjezdovky pod Pic du Céciré.

Freestyloví lyžaři se vyřádí ve snowparku v sektoru Techous, zatímco příznivci freeridu otestují kvalitu prašanu ve volném terénu. Vydat se lze i na tři lehké a středně těžké okruhy na sněžnicích (Circuit des Crétes, La Panoramique, La Forestiére) či na běžkách zabrousit do uhlazených stop v oblasti du Lac.

V každém případě se při všech sportovních aktivitách ocitnete na „přírodním balkonu“, který vám poskytne úchvatný, panoramatický výhled na údolí, na masiv Maladeta a Pico de Aneto, nejvyšší vrchol Pyrenejí. Zároveň si představíte, jako dřinu musí absolvovat cyklisté při Tour de France. Horské etapy měly totiž svůj cíl v Superbagnères šestkrát (naposledy v roce 1989).

Zbylé tři lyžařské areály najdete v okolí Bagnères-de-Luchon. Peyragudes je vzdálený šestnáct, Bourg d’Oueil čtrnáct a Le Mourtis dvacet dva kilometrů. Pravidelnou dopravu do středisek zajišťuje skibus.

Vodní après-ski

Zdroj: Destination Occitanie – Comité Régional du Tourisme

Až se nabažíte zimních radovánek, dopřejte si relaxaci v termálních lázních. Byly postaveny v polovině devatenáctého století na místě starých římských lázní. Jsou pověstné léčivými prameny obsahující síru, které pomáhají při potížích pohybového aparátu a při onemocněních ORL. V bazénu o teplotě vody 34 °C si budete lebedit na bublinkových lůžkách i pod masážními tryskami.

Rozhodně také zavítejte do vaporária. V jeskyni  termální voda prosakuje stěnami a vytváří vlhké teplo (38 – 42 °C). Díky tomu působí jako  přírodní parní lázně, jež čistí pokožky, uvolňují svaly a odstraňují toxiny z organismu. Ve sto padesát metrů dlouhých chodbách můžete volně procházet nebo usednout na lavici a deset až patnáct minut relaxovat.

Jak se dostat do Bagnères-de-Luchon

Do jihozápadní Francie dorazíte letadlem prostřednictvím přímého spojení Praha – Toulouse. Nízkonákladová letecká společnost Volotea zajišťuje přepravu dvakrát týdně, vždy v pondělí a v pátek. Let přibližně trvá dvě hodiny a dvacet minut.

Přímo na letišti Toulouse – Blagnac si můžete půjčit auto (udělejte si však rezervaci předem na internetu), které vás za devadesát minut dopraví po dálnici (směr Tarbes) do Bagnères-de-Luchon

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 331 times, 1 visits today)