Drama druhé devítky rozhodlo Czech Masters - Ital Pavan přejel irského veterána Harringtona

Drama druhé devítky rozhodlo Czech Masters - Ital Pavan přejel irského veterána Harringtona

Andrea Pavan

Další golfista si na D+D Czech Masters udělal jméno. Devětadvacetiletý Ital Andrea Pavan vítězstvím v pátém ročníku prodloužil tuto sérii, jež trvá už čtvrtým rokem. Nováček na European Tour zahrál rekord turnaje -22 ran a o dva údery za sebou nechal Pádraiga Harringtona, pro změnu majitele velkého golfového jména, jenž podlehl frontálnímu útoku svého partnera ve finálovém flightu na závěrečné devítce.

Velký obrat, jaký je k vidění na nejlepších akcích světové špičky, sice neocenili příznivci šestačtyřicetiletého irského veterána, jenž přijel do Albatross Golf Resortu poprvé, a hned si získal velké sympatie, nicméně alespoň mohli ocenit, že nevzdal boj do poslední chvíle. Jeho přemožitel, římský rodák a absolvent Texas A&M University, předvedl v závěrečné dvouhodinovce výkon, který kolem hřiště probouzel bouře ovací.

Vítěz amatérského mistrovství Itálie ve hře na rány z roku 2005, kdy mu bylo šestnáct, byl ze svého vítězství překvapen a ještě mokrý od sprchy, jíž se mu dostalo na posledním greenu, tichým hlasem opakoval: “Úžasné, skvělé, fantastické,” a dodal: “Zcela upřímně tomu nemohu uvěřit a ještě mi chvíli bude trvat, než mi všechno dojde.”

Gratulujeme Andrea Pavan! ???

Zveřejnil(a) Czech Masters dne Neděle 26. srpna 2018

Pavanovi se vyplatilo, že jej nedeprimoval nezdar na druhé jamce, kde hned zapsal bogey. Cítil, že hraje lépe než v sobotu, kdy se propracoval do děleného vedení s Harringtonem. “Chtělo to jen vydržet tlačit na jamku a zůstat agresivní. V golfu nikdy nevíte, a dnes se to opět potvrdilo.” Vítěz uznal plně kvality Harringtona, jenž se ve Vysokém Újezdu ukázal jako mistr hry delšími železy, avšak tentokrát nepřidal nic navíc s putterem.

Jak probíhalo finálové kolo?

Finálové kolo se zprvu neslo v duchu dlouhého čekání na zápletku. Na první devítce nepřišla. Harrington se postupně dostal na -20, zvýšil náskok před Pavanem na tři rány, a ačkoli přechodem do druhé poloviny hřiště se k nm přiblížil Gavin Green hrající ve flightu před nimi, byla Irova pozice stále komfortní.

Předehra dramatu přišla ve chvíli, kdy Ital v pomyslné jamkovce konečně jednu jamku nad svým parťákem vyhrál (byla to pětiparová desítka) a povzbuzen novou nadějí to na dvanáctce, což je rovněž pětipar, zopakoval. Harrington se potýkal s nepřesností odpalů. Sice se dokázal zachraňovat, ale to nestačilo ve chvíli, kdy se jeho vyzyvatel dostal do laufu a skóroval.

Pádraig Harrington

Harrington se ještě vzepjal na tříparové třináctce, kde málem trefil eso. Snadným doklepnutím srazil skóre na -21 a byla na něm vidět velká pohoda. Velká zápletka však přišla vzápětí. V Pavanovi bouchly saze, další birdie si připsal na čtrnácté jamce, takže i jeho skóre mělo jako první číslici dvojku. Následující tři jamky rozhodly turnaj.

Patnáctka – vinou odpalu do roughu se Harrington dopracoval k prvnímu bogey. Šestnáctka – Pavan dopravil balon do jamky z foregreenu, tedy birdie. Sedmnáctka – Harrington těsně nedohrál do birdie, zato Pavan ano. Vedení o dvě rány před finálovou jamkou bylo pro Itala dostačující.

“To, co se stalo na šestnáctce, byla prostě velká věc,” komentoval Pavan první rozhodující moment. “Na sedmnáctku jsem šel rozrušený, ale byly to pozitivní emoce, drželo mě vědomí, proti jak kvalitnímu hráči tu stojím.” Harrington ještě zahrozil na osmnácté jamce šancí na birdie, ale neproměnil ho, navíc by býval potřeboval Pavanovu chybu, a ani ta nepřišla.

Po Thomasi Pietersovi, jenž vyhrál Czech Masters před třemi lety a už nějaké jméno ve světovém golfu má, a dvou následujících vítězích Paulu Petersonovi a Haydnu Porteousovi, kteří se zatím neproslavili, je tedy Pavan dalším z řady nečekaných šampionů českého turnaje. Co udělá teď? “Užiju si krátce úspěch a vrátím se k práci,” doplnil vysoký (191 cm) Ital.

Text a foto: Josef Káninský

(Visited 21 times, 1 visits today)