Dramatická etapa Tour má tři vítěze. Den Bastily bude patřit Francii

Dramatická etapa Tour má tři vítěze. Den Bastily bude patřit Francii

Thibault_Pinot

Všichni to čekali, přesto osmá, 200km dlouhá dramatická etapa z Maconu do Saint-Etienne nakonec ještě předčila očekávání. Byla to den pro tvrdé klasikáře, kteří dokážou přejet i nejeden kopec. Ale i den pro svižné vrchaře. Z pelotonu tak v cíli vystoupila tři jména – Thomas De Gendt, Julian Alaphilippe a Thibault Pinot.

Jen poslyšte, sedm horských prémií, z toho pět druhé kategorie. V dramatickém finále zvítězil neúnavný mistr úniků Belgičan De Gendt (Lotto Soudal). Kousek za ním si však pro druhé místo a malý náskok na ostatní jezdce celkového pořadí dojel zatím ve skvělé formě jedoucí Francouz Pinot (Groupama FDJ). Třetím vítězem je neúnavný génius klasik Alaphilippe (Deceunick Quick-Step), muž, který nejprve ztratil žlutý trikot na Planině krásných dívek, aby si ho nyní znovu vzal. V neděli na výročí pádu Bastily tak Francouz pojede ve žlutém – historický okamžik.

Pro někoho to byl i smutný den – kvůli zranění musel odstoupit Američan Tejay van Garderen. A Ital Vincenzo Nibali definitivně přišel aspoň o teoretickou možnost bojovat o žlutý dres. Zlomil se kousek před cílem a dojel už s velkou ztrátou.

Smůla i štěstí

Pro jiného to byl den, kdy se mísila smůla se štěstím. V zatáčce v závěrečné části závodu nebezpečně upadla část týmu Ineos včetně favorita Gerainta Thomase. Ten se naštěstí nezraněn rychle vzchopil a s pomocí Wouta Poelse se na 13. kilometru dotáhl do hlavní skupiny. Jenže v tom okamžiku zaútočil Alaphilippe a s ním i Pinot a to už Thomas nezachytil. Na Pinota tak najednou Velšan v celkovém pořadí ztrácí 15 vteřin.

A Roman Kreuziger? Vůbec to není špatné. Dojel v hlavní skupině společně s Thomasem na 25. místě a stejné umístění si zajistil i v celkovém pořadí (polepšil si o 7 míst). Ztráta na Pinota je pořád únosná – 2 minuty a půl.

Co říci závěrem? Pořád je to teprve začátek TdF. Teprve nyní začnou opravdové hory a klíčové zkoušky výkonnosti. Všechno může zlomit jediný horský výjezd. Přesto je letošní program skvěle namíchaný a musí každého bavit.

(Visited 301 times, 1 visits today)