Na kole za tajemstvím sklářů v německém Baruthu

Na kole za tajemstvím sklářů v německém Baruthu

Zdroj: TMB Tourismus-Marketing Brandenburg GmbH / Regina Zibell

Chcete-li spojit cyklistiku s návštěvou starobylé manufaktury, vypravte se na Flaeming – Skate. Obrovský přírodní areál s více než dvě stě kilometry speciálně upravených stezek vás zavede do historických skláren.

Nejdelší souvislá trasa pro kola a in-line brusle v Evropě leží zhruba šedesát kilometrů jižně od Berlína. Zahrnuje kombinaci několika okruhů a jejich paprsčitých výběžků se šířkou stezek až tři metry. Jejich povrch tvoří mimořádně jemný asfalt (zrnění 0,5 cm) přezdívaný černé sklo. Cesty vedou půvabnou krajinou Braniborska, kolem starobylých i moderních větrných mlýnů, zemědělských vesniček a jezer.

Jedna z nich míří do Baruthu, kde uprostřed přírody naleznete sklárny z počátku osmnáctého století. Manufaktura vyráběla skleněné komíny pro petrolejové lampy, lahve, zavařovací sklenice, skleněné termosky a rentgenové trubice. V roce 1980 byl její provoz ukončen a vzniklo zde Museumsdorf Baruther Glashütte. Díky tomu se v bývalých výrobních prostorech ponoříte do pestrobarevného světa skla. Během poutavé prohlídky poznáte historii sklárny, 3000 let starou tradici sklářství, fyzikální a chemické vlastnosti skla.

Zdroj: TMB Tourismus-Marketing Brandenburg GmbH / Regina Zibell

Při práci uvidíte místní skláře pracující u tisíc dvě stě stupňů rozpálené pece. Další výstava vám představí příběh místního rodáka Reinholda Burgera, který si nechal patentovat termosku. Pobavíte se také prvními rentgenovými přístroji a ukázkou vakuové technologie.

Řemeslo má zlaté dno

Součástí ojedinělého areálu jsou i bývalé domky sklářských rodin. O památkové objekty se stará nadace a pronajímá je každému, kdo chce v Baruthu žít. Avšak pod podmínkou, že dotyční budou provozovat své řemeslo. Tím nadace vrátila do odlehlé obce život a zároveň udržela její původní poslání. Ve vesnici tak najdete krámky a dílny sklářů, kovářů, hrnčířů, výtvarníků, stylistky, tkadleny, mydláře či zahradnice. Řemeslníci rádi předvedou svoje umění nebo se vám budou věnovat v rámci workshopu (je potřeba se přihlásit předem).

V rámci tvořivé dílny si například zhotovíte vlastní skleněné koule na zavlažování rostlin, keramiku či přírodní kosmetiku.

V místním Alter Dorfkonsum nakoupíte domácí uzenářské výrobky, čerstvě napečený chléb, sladké pečivo a regionální produkty. Pokud vůně čerstvých potravin probudí vaše chuťové buňky, zavítejte do Inn Reuner. Ve stylovém hostinci z devatenáctého století ochutnáte skvělý eintopf s jehněčím a fazolemi a vše spláchnete poctivým braniborským pivem.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 184 times, 1 visits today)