Dramatický výstup českých horolezců na Chamlang. Vichr, padající kamení a led

Dramatický výstup českých horolezců na Chamlang. Vichr, padající kamení a led

Chamlang

Čeští horolezci Marek Holeček a Zdeněk Hák se dostali během neděle už pod vrcholovou hlavu dvoukilometrové severozápadní stěny nepálského štítu Chamlang (7319 m n. m.). Hlásí, že z tohoto místa už se nemohou vrátit stejnou cestou zpět, ale musejí za každou cenu dosáhnout vrcholu a vrátit se jinudy. Podmínky jsou prý velmi komplikované, ale rozbili alespoň třetí bivak.

„Dnešek byl masakr….uvidíme co přinese zítřek,“ krátce přes satelit hlásil v neděli večer Mára Holeček. Nástup do obávané stěny zahájili oba koncem týdne, ale lezení neprobíhá od samého začátku bez problémů. Oba Češi zápolí hlavně se silným větrem a s komplikovanými podmínkami ve stěně – špatným sněhem a drolivou skálou. Jednou z nejdůležitějších věcí je vyhnout se padajícímu kamení a ledu, proto se snaží najít místa aspoň v minimálním úkrytu i pro bivakování.

Horu v zóně himalájské osmitisícovky Makalu zdolávají alpským stylem a po Gasherbrumu I (8080 m n. m.) a Kyajo Ri (6186 m n. m.) by to měl být jejich třetí unikátní společný prvovýstup.

Jak postupovali

„Sobotní úsvit byl ve znamení chladného vichru, který metal brutálně zmrazky celou stěnou,“ psal Holeček přes satelit. Pak se prý vítr utišil a oba začali lézt. Čekaly je dva nepříjemné skalní prahy a ledové pole. Celou tuto zónu ledu a skály prolezli v pozdním odpoledni a další bivak rozbili v úkrytu serakové díry.

V neděli je čekal velký boj. Museli prolézt plisované sněhové varhany, které padají od vrcholových skal do poloviny stěny. „Teď se láme chleba. Už z tohoto místa je téměř nemožné slanit zpět. Jestli zítra dolezeme tam, kam hodláme, je pak už jen ´one way´ cesta a to přes vršek,“ hlásil v sobotu Holeček.

Těsně před výstupem, před týdnem, popisoval stěnu Chamlangu jako úchvatnou a zároveň mrazivou podívanou. Zmiňoval i fakt, že se o její zdolání nedávno marně pokoušela velká skupina slovinských horolezců.

(Visited 2 088 times, 1 visits today)