Jak ekologicky, pohodlně a rychle poznat slovenské Donovaly? Na elektrokoloběžkách

Jak ekologicky, pohodlně a rychle poznat slovenské Donovaly? Na elektrokoloběžkách

Zdroj: Park Snow Donovaly

Horské středisko mezi Ružomberkom a Banskou Bystricí je oblíbenou destinací všech příznivců outdoorových aktivit. Členitý reliéf Velké Fatry a Starohorských vrchů poskytuje dostatek možností pro turistiku, paragliding, kola a koloběh. Luxusní elektrokoloběžku s pevnou a stabilní konstrukcí ovládnete velmi snadno. S rychlostí až pětadvacet kilometrů za hodinu ujedete s nabitou baterií zhruba osmdesát pět kilometrů. Což vám v klidu vystačí na to, aby jste zvládli tři trasy v okolí Donoval.

Mišútský okruh vás zavede od dolní stanice lanovky na Novou holi (koloběžky si půjčíte v pokladně) pod vrchol zvaný Magura. Z tohoto místa shlédnete Záhradiště a skoro celé Donovaly jako na dlani. Pak sjedete do centra, zpět k výchozímu bodu nebo se u kostela sv. Antona Paduánského napojíte na druhou trasu. Ta míří do osady Bully.

V sedmnáctém století ji založil uhlířský mistr Bulla a dodnes zde uvidíte typické dřevěné domy s verandami a pavlačemi. Obec se proslavila hlavně během druhé světové války, kdy v jejím okolí probíhaly tuhé boje proti nacistům a byla zde zřízena partyzánská ošetřovna.

Z Bull se pak vrátíte na křižovatku a zvolíte, zda se vydáte zpět nebo navážete na další cestu vedoucí do Polianky. Počátky této osady souvisí s vybudováním Špaňodolinského banského vodovodu, který přiváděl vodu z Nízkých Tater na pohon těžebních strojů ve Španie Dolině.

Od soboty 29. júna 2019 môžete všetky donovalské atrakcie vrátane lanovky na Novú hoľu využívať DENNE!Lanovka premáva v…

Zveřejnil(a) PARK SNOW Donovaly dne Pátek 28. června 2019

V současnosti tuto technickou památku připomíná replika zhotovená v centru Polianky a naučná stezka Po stopách Špaňodolinského vodovodu. Na tu se však musíte vydat v rámci dalších turistických toulek, protože v tomto úseku asfaltová cesta pro elektrokoloběžky končí.

Nicméně, až dorazíte opět do Donoval, můžete ve sportování pokračovat ve FunAréně. V adrenalinovém parku prosvištíte bobovou dráhou rychlostí až čtyřicet pět kilometrů za hodinu skrz jedenáct zatáček a sedm skoků. Před cílem vás cvakne fotoautomat a ze své jízdy obdržíte netradiční suvenýr, svou fotku v podobě plakátu, klíčenky nebo magnetky. Příznivci lezení pak otestují svoje lezecké schopnosti na stěně, v lanovém parku a skokani uskuteční lety na bungee trampolíně.

Energii spálenou při aktivitách na čerstvém vzduchu doplníte domácí slovenskou kuchyní. V dřevěné kolibě Goral ochutnáte halušky, lokše, strapačky, jehněčí koleno na rozmarýnu i čučoriedkovici (borůvkovici).

Odpočinek pro všechny smysly

Během své dovolené najdete skvělé zázemí v Residence Hotel & Club Donovaly. Elegantně zařízené pokoje a apartmány splní nároky na prvotřídní ubytování a ajurvédský wellness vám přinese znovuzrození.

Po jízdě na elektrokoloběžkách rovněž oceníte masáž noh a kolen s kizhi, s polštářky naplněnými bylinkami. Ty se přikládají na svaly a společně s teplým olejem odplaví veškerou únavu z dolních končetin.

Na dovolenou po železnici

Kromě auta se na Donovaly dostanete také prostřednictvím Českých drah. Vlak (včetně přímého spojení prostřednictvím Pendolina Košičan) jede do stanice v Ružomberoku, odkud několikrát za den jezdí autobus přímo do samotné obce.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 166 times, 1 visits today)