Prozkoumejte na kole největší solné pánve ve Slovinsku

Prozkoumejte na kole největší solné pánve ve Slovinsku

Zdroj: Turistično združenje Portorož, g.i.z.

Celá pětina slovinského pobřeží patří mezi chráněná území včetně přírodního parku Sečoveljské soliny. Dlouhotrvající činnost člověka tu vytvořila vzácný solný ekosystém, kde přirozeným procesem vzniká sůl. Tradiční způsob výroby bílého zlata poznáte na kole, když se z Portorože vypravíte směrem na jih.

Cesta vás povede po silnici přes Seču, až k hlavnímu vchodu do přírodního parku. V části zvané Lera se seznámíte s místní flórou a faunou. Tvoří ji halofyty (rostliny snášející slanou půdu či vodu), tři sta druhů ptáků a velké množství ryb a krabů.

Vaší pozornosti samozřejmě neuniknou ani početné kaskády solných polí. Ty jsou propojené soustavou kanálů, do nichž se mořská voda napouští v dubnu a proudí za pomocí stavidel a čerpadel.

Zdroj: Turistično združenje Portorož, g.i.z.

Poté přijde na řadu sluneční záření a přirozené proudění vzduchu. Po odpaření vznikne hustý solný roztok, který se dále rozvádí do mělkých nádrží, v nichž sůl zahájí krystalizaci. Jakmile je proces dokončen, dělníci shrábnou drobné vločky na hromady a odcedí z nich zbylou vodu. Sůl ručně seberou, naloží do vozíků a po kolejnicích svezou do skladů. Ostatně práci solinářů uvidíte sami během projížďky k návštěvnickému centru a k vyhlídkové plošině.

Pro vysoký obsah minerálních látek patří sůl ze Sečoveljských solin k nejzdravějším v Evropě.

Pak zamiřte zpátky a u hlavního vchodu se napojte na cyklostezku směřující do jižní části solin, do Fontanigge.  Projeďte další branou a v doprovodu sadů, vinic i řeky Dragonji pokračujte podél chorvatských hranic. Krajina bude protkaná velkými solnými nádržemi, starými hrázemi a kamennými domy. Po dvou a půl kilometrech dorazíte do Muzea tvorby soli. Představí vám metodu získávání soli vzniklou ve čtrnáctém století a ukáže bydlení dělníků setrvávajících na solinách čtyři až pět měsíců.

Jadranský klenot

Zdroj: Turistično združenje Portorož, g.i.z.

Ze solného království pak vyrazte do devět kilometrů vzdáleného Piranu. Nejkrásnější město slovinského pobřeží dostalo svoji podobu díky Benátčanům, kteří zde po staletí uplatňovali svůj vliv. Proto zde najdete spoustu historických domů a paláců, jež jsou propojené úzkými uličkami. Ty vás dovedou až ke kostelu sv. Jiří.

Dominanta Piranu stojí na kopci a kromě skvostné architektury poskytne ukázkový výhled na mohutné hradby i Terstský záliv. Pak už vám nezbyde nic jiného, než spočinout na oválném Tartiniho náměstí v restauraci La Bottega Dei  Sapori. Ke kulinářským hříchům vás zde svedou lanýže, čerstvé mořské plody, ryby a osvěžující bílé víno Malvazija.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 612 times, 1 visits today)