Eva Samková zakončila parádní sezonu. Vyhrála v ní, co se dalo

Eva Samková zakončila parádní sezonu. Vyhrála v ní, co se dalo

Eva Samková

Na stole trofeje – medaile i křišťálový globus, za stolem tradičně rozesmátá a v dobré náladě Eva Samková, před stolem v malé místnosti kavárny Bistro 8 nacpáno. Televizní kamery, novináři a hosté, kteří jen chtěli pogratulovat. Bylo k čemu. Pětadvacetiletá česká snowboardcrossařka má za sebou parádní sezonu – vedle triumfu ve Světovém poháru získala i první zlato v kariéře z mistrovství světa. Sečteno, potrženo, rodačka z Vrchlabí vládne světovému ženskému snowboardcrossu.

„Sezona byla docela dlouhá, ale závodů pro změnu bylo málo. Všechno už začalo na začátku srpna přípravou doma a potom na Novém Zélandu, ale protože závodů nebylo tolik, nebylo to nijak za sebou nasekaný. Snad jen to v okamžiku, kdy jsme po mistrovství světa v Americe museli hned balit a letět přes půlku světa na svěťák do Feldbergu. Potom ale bylo čtrnáct dní volno, takže to nebylo tak hrozné,“ zrekapitulovala Eva Samková sezonu, v níž ani jednou nechyběla v závodech Světového poháru na stupních vítězů a třikrát triumfovala.

I při hodnocení sezony, která už jen těžko mohla být lepší, zůstala 25letá vítězka z olympijských her v Soči, nad věcí. To když vstoupila do on-line přenosu na Instagram. „Facebook už prý není moderní, tak se přesouváme na Instagram. Na něm jsme představili plány na sezonu, tak uděláme totéž i na jejím konci. A můžete si poslechnout naše další chytré řeči, tedy samozřejmě hodnocení,“ upřesnila se smíchem.

Pak už to bylo přece jen o poznání „serióznější“ ohlédnutí za sezonou. „Základem byl kvalitní trénink, vydařená příprava a to, že jsem vydržela zdravá. Ramena mě vypadla jen dvakrát, bylo to nepříjemné, ale nijak zvlášť mě to neomezovalo. Zatejpovalo se to a mohla jsem závodit. Vzhledem k menšímu počtu závodů bylo dost času na odpočinek, na přípravu, což platilo především před posledními dvěma závody Světového poháru,“ konstatovala česká závodnice.

K premiérovému titulu z mistrovství světa usilovala i o zisk křišťálového globu za celkové prvenství ve Světovém poháru. Rozhodovalo se až v posledním podniku SP ve švýcarském Veysonnaz. Mezi ní a americkou snowboardcrossovou legendou Lindsey Jacobellisovou. Rozuzlení ale přišlo o poznání dřív, než se čekalo. Američanka totiž nepostoupila do finálové jízdy…

Snad jenom DÍKY TÝME! @czechsnowboardcrossteam @snownomads a všichni partneři! Je to naše společná božská sezóna ???@vitekludvik

Zveřejnil(a) Eva Samkova dne Pondělí 18. března 2019

Stabilní forma po celou zimu

„Když jsem to dozvěděla, byla to skvělá zpráva. Hodně mi to ulehčila, spadla ze mě nervozita, ale i tak jsem chtěla prvenství potvrdit i v poslední jízdě. Povedlo se a byla jsem nadšená tím, jak se i podařilo sezonu uzavřít,“ ohlédla se Eva Samková ještě za posledním podnikem sezony. „Držela jsem si celou sezonu stabilní formu, s výkony i výsledky jsem naprosto spokojená. Ale pořád tam byly nějaké chyby. Vím o nich a budeme pracovat na jejich odstraňování,“ dodala.

Závěrečný duel ani předchozí závody ale nebrala jako souboj jen s Lindsey. „Nebrala jsem to tak. Samozřejmě vím, že jezdí skvěle, má spoustu zkušeností, ale je tady už plno holek, které jezdí taky dobře, nebo dokonce už líp než Lindsey. A jsou mladší než ona i já, pořád se zlepšují. Být lepší než ony, to je pro mě ta hlavní výzva, ne duel s Lindsey,“ poznamenala letošní vládkyně na snowboardcrossových tratích.

V nejbližší době ji ale čeká odpočinek a přestávka po sezoně. I když jen tak v poloze vleže rozhodně odpočívat nehodlá. To ani není její styl. A platí to i pro případnou dovolenou. A kde ji stráví? „Zatím nevím. Uvažovala jsem o cestě do Bhútánu, ale ještě jsem se nerozhodla. Bhútán když tak ještě chvíli vydrží. Přemýšlím i o cestování po Evropě, možná vyrazím do Mongolska. Ale nebude to jen odpočinek, vždycky tam bude nějaká turistika, nebo jiná aktivita,“ přiznala rodačka z Vrchlabí.

Rozlučka se sezonou ve Vrchlabí

Ještě předtím ale než na dovolenou vyrazí, plánuje několik akcí v nejbližších dnech – doma ve Vrchlabí si zajde do divadla, zajede do Berlína na koncert a především na 30. března plánuje svou vlastní akci v Herlíkovicích společně s RedBullem. „Bude to u mě doma v Krkonoších, pro pozvané kamarády, snowboardisty, lyžaře a bude to uzavření sezony. Takové jarní ježdění na měkkém sněhu na menší crossové trati, nějaké zatáčky, skoky a boule, večer kapela, promítání, grilovačka, zkrátka pohoda,“ prozradila plán akce, v níž se premiérově představí i v roli organizátorky.

Nicméně už teď spřádá plány, jak bude vypadat příští příprava a na čem bude pracovat. „Především chceme s trenérem pracovat na technice, abychom ji přiblížili ideálu. Víme, na čem je třeba pracovat. Chceme dosáhnout stavu, aby špičkových jízd bylo devět z deseti, ne pouze dvě, jako to bylo teď,“ uvedla Samková. A její slova potvrdil i trenér Marek Jelínek. „Pro příští sezonu chceme připravit nová prkna, změnit i techniku přejezdu některých překážek a vše stabilizovat tak, aby byla Evka proti těm mladým, co postupují zezadu, pořád napřed a nenechala se dostihnout,“ konstatoval trenér. „Prostě chci být pořád rychlejší než ostatní,“ přidal stručně i Eva Samková.

Sezona Evy Samkové stručně:

  • premiérové zlato z MS v USA
  • tři vítězství v závodech SP, jedno druhé a jedno třetí místo
  • celkové vítězství v SP a zisk křišťálového globu
(Visited 548 times, 1 visits today)