"Oldies" Federer a spol. drží "mladé pušky" na uzdě. Jak dlouho ještě?

"Oldies" Federer a spol. drží "mladé pušky" na uzdě. Jak dlouho ještě?

Ve sportu, a tenis není výjimkou, je tak nějak přirozeným a logickým pořádkem, že nová a mladá nastupující generace vytlačuje tu starší, předchozí. Stárnutí je ve sportu sice pojmem, o kterém obvykle jen málokdo – a zvlášť ten, koho se to týká – otevřeně mluví, ale někdy se stává, že onen nástup „mladých pušek“ se tak nějak stále odkládá. O čem je řeč? O Rogeru Federerovi, který před pár dny oslavil v Miami už svůj 101. turnajový titul, a o jeho souputnících Rafaelu Nadalovi a Novaku Djokovičovi. Právě oni stále ještě dokáží svými výkony držet mladé vyzyvatele na uzdě…

Od roku 2004 se říká, že tenis prožívá zlatou éru. A pod ní jsou podepsáni právě Federer, Nadal a Djokovič. A částečně i Andy Murray. Právě tahle čtveřice – mluvilo se o ní, jako o Velké čtyřce – vyhrála 49 z posledních 54 grandslamových turnajů a prakticky nepřetržitě ovládala první čtyři příčky světového žebříčku. Trojice Federer, Nadal a Djokovič pak od roku 2003 nasbírala 52 z 65 titulů z grandslamových turnajů.

A vše nasvědčuje tomu, že tahle trojka ještě neřekla poslední slovo. Ostatně, o vítězství z posledních devíti grandslamových turnajů včetně letošního Australian Open se podělili pouze Federer, Nadal a Djokovič – každý vyhrál na třech.

Jak dlouho ještě budou odolávat „zteči“ ambiciózních „mladých pušek“? „V roce 2008 jsem si ani v nejmenším nedokázal představit, že bych mohl psát o Federerovi a Nadalovi totéž i o deset let později. Byl jsem přesvědčen o tom, že jejich tehdejší finále ve Wimbledonu je vrcholem jejich rivality. Federer měl tehdy už pět titulů z Wimbedonu, a on a Rafa se střídali na pozici světové jedničky skoro tři roky,“ konstatoval Jon Wertheim, autor knihy Strokes of Genius, která se stala inspirací i pro film.

Jenže se píše rok 2018, Federer má už 37 let a Nadal o pět méně, a oba stále vítězí. Oba mají z minulého roku tituly z grandslamu, oba se stále drží na předních příčkách světového žebříčku. Tím nejlepším důkazem je i poslední vítězné tažení 37letého Švýcara v Miami. Problémy měl jen na začátku turnaje, když prohrál hned úvodní set s Rumunem Radu Albotem. Pak už neztratil ani set a vyhrál jich dvanáct v řadě.

Včetně semifinále proti teprve 19letému Denisi Shapovalovi. Před tímhle utkáním se doslova horem i dolem přemílal fakt, že půjde o souboj generací. Ani Federer se nijak netajil tím, že ho hra levorukého kanadského teenagera uchvátila. „Když jsem ho viděl, bylo to něco jako ve smyslu: neuvěřitelné, kolik mu je let, když takhle hraje. Jeho bekhend a švih jsou působivé,“ přiznal Federer. Jenže v samotném zápase kanadského mladíka bez milosti a výčitek vyřídil ve dvou setech.

O vítězství z posledních devíti grandslamových turnajů včetně letošního Australian Open se podělili pouze Federer, Nadal a Djokovič – každý vyhrál na třech.

Řada velkých tenisových šampionů dokázala vyhrát svůj premiérový grandslamový titul před svými 21. narozeninami. Například Bjorn Borg, John McEnroe, Mats Wilander, Boris Becker, Pete Sampras a také Djokovič a Nadal. Federer paradoxně nikoliv – svůj první titul z turnajů velké čtyřky získal „až“ ve 22 letech. Tím až dosud posledním teenagerem, který grandslam vyhrál, je Nadal, který v 19 letech v roce 2005 trimfoval v Roland Garros.

Grandslamová dominance matadorů

Od té doby nikdo, přestože se během let objevila řada nadějných mladých tenistů. Včetně těch, kteří patří do současné nové generace, tzv. Next Gen, mezi jejichž „vůdce“ patří třeba Nick Kyrgios a Alexander Zverev. Dokázali vyhrát turnaje, porazit hráče elitní světové desítky, Zverev loni na Masters udolal Federera i Djokoviče, ale na grandslamový titul dosud nedosáhl ani jeden z nich. Ani nikdo z dalších.

Mladíci nedostali nijak kladné vysvědčení ani od bývalé světové jedničky a proslulého bouřliváka Marata Safina. „Když jsem během mé kariéry v 17 letech nevyhrál turnaj ATP Tour, byl jsem mrtvý muž. Dnes, když vyhrajete turnaj v 25 letech, hned jste členem Next Gen. Nadal a Federer jsou stále ve špičce, protože tihle mladíci jsou prostě špatní. A to je špatná zpráva pro tenis,“ nebral si Safin servítky v rozhovoru pro španělský deník Marca.

Má pravdu Safin a „oldies“ se ještě udrží na trůnu, nebo je už jen otázkou krátkého času, kdy vládu převezmou „mladé pušky“? Pravda, vyzyvatelů je ve světovém tenisu víc než dost – vedle Kyrgiose a Zvereva i Dominic Thiem, Stefanos Tsitsipas, Karen Chačanov, Borna Čorič, Hyeon Chung, Denis Shapovalov, Frances Tiafoe, či objev posledních týdnů teprve 18letý Felix Auger-Aliassime.

Tenisové „mladé pušky“ v Next Gen:

Alexander Zverev (Něm.)

21 let, 3. ve světovém žebříčku ATP

Dominic Thiem (Rak.)

25 let, 5. ve světovém žebříčku ATP

Stefanos Tsitsipas (Řec.)

20 let, 8. ve světovém žebříčku ATP

Karen Chačanov (Rus.)

22 let, 12. ve světovém žebříčku ATP

Borna Čorič (Chorv.)

22 let, 13. ve světovém žebříčku ATP

Denis Shapovalov (Kan.)

19 let, 20. ve světovém žebříčku ATP

Felix Auger-Aliassime (Kan.)

18 let, 33. ve světovém žebříčku ATP

Nick Kyrgios (Austr.)

23 let, 35. ve světovém žebříčku ATP

(Visited 1 374 times, 1 visits today)