Federer má jako první žijící Švýcar pamětní minci. Konec kariéry neplánuje

Federer má jako první žijící Švýcar pamětní minci. Konec kariéry neplánuje

Zdroj: www.atptour.com

Roger Federer je podle mnoha odborníků nejlepším hráčem celé tenisové historie a ve své tenisové kariéře dosáhl prakticky všeho, co se dosáhnout dalo. Teď dosáhl na další metu. Vítěz dvaceti grandslamů je aktuálně k mání za „dvacet stříbrných“. O co jde?

Federální švýcarská mincovna uvedla do oběhu pamětní stříbrnou minci v hodnotě 20 švýcarských franků, na níž je tenisová legenda zobrazena při svém ikonickém jednoručném bekhendu.  A nebyl by to Federer, aby to nebylo spojené s nějakým rekordem, či přepisováním historie. V tomto případě se stal prvním člověkem ve Švýcarsku, který má svou pamětní minci už za svého života.

Kolaps webu mincovny

Zájem o minci s vyobrazením Federera byl obrovský. Natolik velký, že krátce po spuštění pondělního předprodeje zcela zkolabovaly webové stránky švýcarské mincovny. A během následujících 24 hodin zmizelo v předprodeji všech 55 tisíc kusů mincí, které byly k dispozici.

„Roger Federer je naprosto výjimečnou osobností. Vedle toho, že je téměř jistě nejúspěšnějším švýcarským sportovcem v historii, je i dokonalým ambasadorem země. Minci bereme jako ocenění všeho, co dosáhl. A poprvé v historii věnujeme pamětní minci žijícímu člověku,“ uvedl výkonný ředitel mincovny Marius Haldimann.

I pro Federera, který je aktuálně na dovolené po tenisové sezoně, má tohle ocenění punc výjimečnosti. A okamžitě reagoval na Twitteru. „Děkuji Švýcarsku a švýcarské mincovně za tuto mimořádnou čest a privilegium.“

Stříbrná mince by se měla dostat do normálního prodeje v lednu příštího roku, ale v plánu je v květnu 2020 ještě ražba zlaté mince s hodnotou 50 švýcarských franků s jiným designem.

V plánu na rok 2020 je i Tokio

Federer získal pamětní minci nejen jako první žijící Švýcar, ale v jeho případě jako dokonce ještě stále hrající tenista. V 38 letech rodák z Basileje ani náhodou nepomýšlí na konec kariéry, byť spekulace o jejím případném konci provázejí Federera už několik posledních let.

Vítěz dvaceti grandslamů sice letos žádný další titul z podniků velké čtyřky nepřidal, ale vyhrál čtyři turnaje, hned zkraje roku v Dubaji získal svůj jubilejní stý turnajový titul a aktuálně jich má na kontě 103. Dvakrát hrál i ve finále včetně Wimbledonu, kde podlehl po památné bitvě Novaku Djokovičovi v pěti setech, přestože měl v rozhodující sadě dva mečboly. Zápas trval bez tří minut pět hodin a byl nejdelší finálovým duelem v historii.

Svou jednadvacátou sezonu výjimečné kariéry uzavřel v semifinále Turnaje mistrů a jisté je, že bude pokračovat i příští rok, kdy mezi obvyklé vrcholy roku přibydou ještě olympijské hry v Tokiu. Federer vlastní sice olympijské zlato ze čtyřhry, ale ve dvouhře na vysněné vítězství dosud nedosáhl. Nejblíž byl v Londýně 2012, ale ve finále nestačil na domácího Andy Murrayho.

Prvním startem v novém roce Australian Open

„Normálně začínám přípravu na novou sezonu už 4. prosince, ale tentokrát jsem její začátek posunul na 11. prosinec. První lednový podnik ATP Cup vynechávám, mým prvním cílem je Australian Open. Předběžně už mám kalendář turnajů připravený. Včetně všech čtyř grandslamů, tedy i Paříže, a olympijských her v Tokiu. Co bude dál, to se ještě uvidí. A nevyučuji, že budu pokračovat i v roce 2021,“ vzkázal Federer.

Takže už předem dal jasně najevo, že žádný rok na rozloučenou neplánuje. Ani žádnou konkrétní akci, kde by oznámil konec své jedinečné kariéry. „Nic takového. Nemám před sebou žádnou vizi pohádkové konce kariéry. Už jsem toho dokázal mnohem víc, než jsem si kdy představoval. Klidně můžu skončit uprostřed rozehraného zápasu a říct, že už to stačilo. Budu ale rád, když si ten okamžik budu moct vybrat sám,“ prozradil Federer.

Před sebou má tak další sezonu, v níž se pokusí přidat další ke svým 103. turnajovým titulům. Ten první získal už v roce 2001 v Miláně…

Roger Federer v roce 2019:

  • Bilance vítězství – prohry: 53:10
  • Turnajové tituly: 4 (Dubaj, Miami, Halle, Basilej)
  • Prize money za rok: 8 716 975 USD
  • Světový žebříček: 3. na konci 2019
  • Bilance na grandslamech – Australian Open: 4. kolo; French Open: semifinále; Wimbledon: finále; US Open: čtvrtfinále
(Visited 508 times, 1 visits today)