Zajímavosti ze světa závodního lyžování - 1. část

Zajímavosti ze světa závodního lyžování - 1. část

Zranění ve vrcholovém sjezdovém lyžování patří bohužel k tomuto sportu neodmyslitelným způsobem. Stínem běžeckého lyžování jsou zase občasné dopingové případy. Jaké další novinky se na začátku zimy staly v zákulisí zasněžených svahů a bílých stop?

Temné časy lyžařské legendy ukončila dvojčata

Na svazích světového poháru patřil mezi nejoblíbenější i nejúspěšnější lyžaře nejen své generace. Jenže Bode Miller, olympijský vítěz, čtyřnásobný mistr světa či dvojnásobný šampion celkového hodnocení světového poháru, prožil loni v létě velkou osobní tragédii a uzavřel se před světem. Během červnové garden party u sousedů přišel pár o dceru Emily, která se nešťastnou souhrou okolností utopila v bazénu.

Ztráta dcery zničila nejen věhlasného lyžaře, především však jeho manželku Morgan, bývalou beachvolejbalistku, která incidentu byla přítomna. Manželé Millerovi se však dokázali odrazit od absolutního dna, založili nadaci, která veřejnost seznamuje s nebezpečím spojeným s vodou, a dokázali o své tragédii veřejně mluvit. V polovině listopadu se Morgan a Bodemu narodila zdravá dvojčátka. „Je to největší životní impuls i štěstí, který nás mohl potkat,“ řekl hrdý otec Bode Miller. 

Bývalému elitnímu běžci hrozí vězení

Rakouské běžecké lyžování ho považovalo za jeden ze svých výstavních klenotů, jenže svůj potenciál Johannes Dürr nenaplnil, ba dokonce výrazně zklamal všechny kolem sebe. V říjnu letošního roku dostal od národního antidopingového výboru doživotní zákaz za opakované porušování dopingových pravidel. Mezi jeho skandály patřilo i vyloučení z olympijských her 2014 v Soči za užívání krevního dopingu EPO.

Jenže ani tento trest Johannese Dürra na správnou cestu nevrátil. Státní prokuratura v Innsbrucku dvaatřicetiletého lyžaře obvinila, že před i během letošního mistrovství světa v Seefeldu distribuoval mezi závodníky zakázané látky, zejména růstové hormony, a zprostředkovával krevní doping. I takto může končit kariéra jednoho velkého talentu.

Schildové sezona skončila dřív, než začala

Mladší sestru legendární rakouské slalomářky Marlies Schildové, Bernadette, potkal během úvodního závodu Světového poháru v Söldenu pád. Zprvu nevinně vyhlížející záležitost ve zpomalených záběrech ukázala, jak vážné zranění může být. Přetížené vazy v pravém koleni nevydržely a devětadvacetiletá členka rakouského A týmu byla urgentně transportována na kliniku do Innsbrucku, kde se podrobila operaci přetrženého předního zkříženého vazu, a sezona pro ni tak skončila hned v říjnu.

Bývalá juniorská mistryně světa z roku 2008 ale uzavírat kariéru rozhodně nehodlá a svoji sbírku sedmi pódiových umístění plánuje v příští sezoně rozšířit. Závod na ledovci Rettenbach nakonec vyhrála mladičká Novozélanďanka Alice Robinsonová, která slavila triumf mezi elitou poprvé v kariéře.

Fanděte českému lyžování stylově

Svaz lyžařů České republiky v první polovině listopadu odstartoval další ze svých kampaní na podporu lyžování u nás. V nové kolekci si mohou příznivci zimních radovánek od 11. listopadu pořídit oblečení, čepice, upomínkové předměty a další zajímavosti, například s označením #jsemlyžař a #jsemsnowboarďák. „Sám jsem velmi zvědavý, jestli se přes zimu prodá více triček s lyžařským, nebo snowboardovým motivem,“ říká pro svazový web Jakub Čeřovský, generální sekretář SLČR.

(Visited 202 times, 1 visits today)