Francie pláče! Alaphilippe ztratil vedení, Pinot skončil, etapu zastavila bouře

Francie pláče! Alaphilippe ztratil vedení, Pinot skončil, etapu zastavila bouře

Bouře ve Val d´Isere

Neskutečné drama přinesla 19. etapa Tour de France. Bouře se sněhem a kroupami udeřila na Val d´Isere v nejhorším okamžiku, když peloton sjížděl z vrcholu Col d´ Iseran. Závod musel být přerušen za situace, kdy tvrdý nástup Ineosu a hlavně Egana Bernala vysvlékl ze žlutého dresu Juliana Alaphilippa. Slavnostní ceremoniál se nakonec uskutečnil tam, kde měl, v Tignes, kde čekaly tisíce fanoušků.

Etapa, která vstoupí do dějin Tour, nebude mít ani oficiálního vítěze. Měla být dlouhá “jen” 126,5 km. Nakonec měřila 89 km. Její vítěz nebyl vyhlášen, ale výsledky do celkového pořadí se započítaly podle průjezdu jezdců na vrcholu HC prémie Col d´Iseran ve výšce 2770 metrů nad mořem. I tam se děly věci. Francouz Alaphilippe (Deceunick Quick-Step) přišel o žlutý dres právě ve výjezdu na Iseran, když čelní skupinu roztrhal tým Ineos. Jeho novým nositelem se tak stal mladičký Kolumbijec Bernal (Ineos), který projel průsmyk s velkým náskokem společně s Angličanem Simonem Yatesem (Mitchelton Scott). Alaphilippe na něj teď ztrácí 45 vteřin.

Za touto dvojicí projela náhradním cílem (v ten okamžiku, to ale ještě nikdo netušil) skupina pronásledovatelů s Velšanem Geraintem Thomasem, který je teď třetí, Nizozemci Stevenem Kruijswijkem a Laurensem De Plusem (oba Jumbo Visma), Němcem Emanuelem Buchmannem (Bora Hansgroehe), Francouzem Warrenem Barguilem (Arkea-Samsic) a Italem Vincenzem Nibalim (Bahrein Merida).

Alaphilippe tak přišel o žlutý dres (je aktuálně druhý) a k tomu ještě musel opustit závod další francouzský favorit Thibaut Pinot (Groupama FDJ) kvůli velkým bolestem kolene, do něhož se uhodil v jedné z předchozích etap.

Sníh, kroupy, voda a laviny bahna

Málokdo s výjimkou Bernala byl s takovým vývojem spokojený, ale stav silnice, po které se mělo stoupat na poslední vrchol etapy do Tignes, byl katastrofální. Buldozery se sněžnými pluhy tam marně odhrnovaly obrovskou směsici sněhu, krup a vody. Na jiném místě se hrnuly přes silnici nebezpečné laviny bahna a kamení.

I Bernal si nyní může myslet, že mohl na závěrečné prémii získat ještě větší vedení. Přesto byl nakonec jediný, kdo se šťastně usmíval. Rozčarovaný byl nejvíce Alaphilippe, který se ve sjezdu do Val d´Isere pokoušel limitovat ztrátu a trochu se mu to dařilo. Smutný může být i Thomas, protože jel ve skupině za Bernalem, kterou táhli Nizozemci z Jumbo Visma, a mohl si myslet, že se na Bernala nakonec dotáhne. Atd…

Odborníci se však shodují, že rozhodnutí ředitele TdF Christiana Prudhommea předčasně zastavit závod bylo jediné správné. Naposledy počasí zkrátilo etapu TdF v roce 1996. 9. etapa měla být 176 km dlouhá od Val d’Isere do Sestriere, ale silné sněžení na Galibieru donutilo pořadatele, aby pódium přesunuli dopředu do Le Monêtier-les-Bains. Zkrácenou etapu o 46 km tehdy vyhrál Bjarne Riis.

Neoficiální výsledky z průjezdu vrcholem prémie Col d´Iseran podle Cyclingnews:

1. Egan Bernal
2. Simon Yates, +5’’
3. Warren Barguil, +41’’
4. Laurens De Plus, +50’’
5. Steven Kruijswijk,
6. Geraint Thomas,
7. Emanuel Buchmann,
8. Vincenzo Nibali
9. Richie Porte, +1’18’’
10. Gregor Mühlberger
11. Wout Poels, +1’50’’
12. Damiano Caruso
13. Alejandro Valverde
14. Julian Alaphilippe, +2’07’’
15. Rigoberto Uran, +2’30’’

Celkové pořadí:

1. Egan Bernal
2. Julian Alaphilippe, +45’’
3. Geraint Thomas, +1’3’’
4. Steven Kruijswijk, +1’15’’
5. Emanuel Buchmann, +1’42’’

(Visited 207 times, 1 visits today)