Francouzský výlet na kole za starožitnostmi, gastronomií a armagnacem

Francouzský výlet na kole za starožitnostmi, gastronomií a armagnacem

Zdroj: Destination Occitanie – Comité Régional du Tourisme

Nádherný podzim a teplé klima jihozápadní Francie nahrává do karet všem cykloturistům, kteří si chtějí prodloužit sezónu. Městečkem Lectoure a jeho okolím budou dozajista okouzleni.

Bývalé hlavní sídlo hrabství Armagnac patřilo gaskoňských vévodům, kteří jej vyšperkovali architektonickými skvosty. Při chůzi malebnými uličkami narazíte na staré kamenné domy, katedrálu, kostely, fontány, zahrady i biskupský palác. Nejvíc vás ale zřejmě zaujme stará nemocnice. Byla postavena před třemi sty lety a poté co v roce 2014 přestala fungovat, nastěhovali se do jejích prostor starožitníci. Ti v kryté venkovní galerii i v přilehlých místnostech vystavují a prodávají neuvěřitelnou změť věcí z různých historických obdobích. Za dobrý peníz zde koupíte prakticky vše, od nádobí, přes nábytek, sochy, obrazy, vany, lampy, až po cedule a sekáčky na maso.

Po prohlídce Lectoure naskočte do sedel a vyrazte na dvaceti kilometrovou, nenáročnou trasu. Povede vás po silnici směrem na Pauilhac, Saint Radegonde a Réjamount. Během cesty budete míjet venkovskou krajinu, pole a všude přítomné vinice, jejichž řádky vás kromě ukazatelů zavedou do Domaine d´Embidoure. Usedlost je perfektním příkladem toho, čemu se ve zdejším regionu říká „gaskoňský paradox“.

Místní obyvatelé souznívají s krajinou, s tradicemi a se svou prací. Stejně jako sestry Nathalie a Sandrine Menegazzo, které s nadšením podnikají v mužském světě, ve vinařství. Za své produkty získaly již několik cen a uznání od odborníků. Díky vinohradu o rozloze padesáti dvou hektarů vyrábí vína, aperitiv Floc de Gascogne a armagnac.

Vinný destilát je typickým nápojem Gaskoňců již od patnáctého století.  Jeho jedinečnost tvoří šest faktorů – podnebí, půda, odrůdy vína, destilační proces, zrání a místo výroby. Veškerá tajemství armagnacu vám prozradí v Domaine d´Embidoure od pondělí do pátku, kdy si po domluvě můžete prohlédnout sklepy a ochutnat „tekuté poklady“.

Zdroj: Destination Occitanie – Comité Régional du Tourisme

Požitky v aristokratickém duchu

Po příjezdu zpět na vás v Lectoure budou čekat jen samá potěšení. První zažijete v termálních lázních Thermes de Lectoure, kde bazén (s teplotou vody 32 °C), sauna a vířivka zregeneruje váš pohybový aparát. Druhé objevíte v Racine Restaurantu, který otevřel kuchař Lionel Creteur letos na jaře. Belgičan se učil u nejlepších šéfkuchařů v Bruselu a vsadil na koncept malého, útulného podniku. Svým hostům vaří z lokálních, čerstvých, sezónních potravin, jež si osobně sám vybírá. Lionel pak jídelní lístek píše na velkou břidlicovou tabuli a výborné pokrmy obměňuje nejpozději po osmi dnech.

Francouzské ministerstvo kultury vyhlásilo Lectoure městem umění a historie. A přesně v tomto duchu můžete v jednom z nejkrásnějších míst departmentu Haute-Garonne přenocovat. Hôtel Le Collége des Doctrinaires byl původně školou ze sedmnáctého století, dnes však vypadá jako šlechtické sídlo.  Na nádvoří vás přivítají pnoucí růže, zelené koruny stromů a patio osvěžuje nádherná fontána zdobená bílo modrými dlaždicemi. Uvnitř pak salon s krbem vybízí k posezení s drinkem a prostorné, elegantní pokoje vybavené kuchyňským koutkem poskytují dokonalé pohodlí.

 Užitečné informace na cestu

  • Do jihozápadní Francie se dostanete velmi rychle letadlem prostřednictvím přímého spojení Praha – Toulouse. Nízkonákladová letecká společnost Volotea zajišťuje přepravu dvakrát týdně, vždy v pondělí a v pátek.
  • Přímo na letišti Toulouse – Blagnac si můžete půjčit auto (udělejte si však rezervaci předem na internetu), které vás dopraví do Lectoure (vzdálenost je necelých sto kilometrů).
  • V Lectoure vám pak informace o zapůjčení kol podá informační turistické centrum. Najdete ho v centru, hned vedle radnice a katedrály na Place Gén De Gaulle.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 300 times, 1 visits today)