Žádné omluvenky. Golfový olympijský turnaj v Tokiu chtějí hrát všechny hvězdy

Žádné omluvenky. Golfový olympijský turnaj v Tokiu chtějí hrát všechny hvězdy

Rory McIlroy. Zdroj: Getty Images

V Riu de Janeiru se v roce 2016 golf vrátil po dlouhých 112 letech opět do rodiny olympijských sportů. Obnovenou premiéru tehdy provázely místy i rozpaky – dohánělo se zpoždění při výstavbě golfového hřiště, obava z viru Zica byla důvodem absence řady velkých jmen.

Nic z toho, zdá se, nebude platit pro druhou olympijskou kapitolu golfu příští rok v Tokiu. Hřiště je připravené a golfové hvězdy se netají přáním hrát o olympijské medaile. Včetně Tigera Woodse, či Roryho McIlroye.

Zapomeňte na problémy Rio de Janeira

Zatímco v roce 2016 se stavělo v Riu zcela nové hřiště, jehož autorem byl Gil Hanse, a až do posledních týdnů před zahájením her nebylo zcela jisté, zda se stihne dokončit, hřiště pro hry v Tokiu v Kasumigaseki Country Clubu je připravené v podstatě už dnes. „Měli jsme na přípravu 90 let,“ prohlásil s nadsázkou a v narážce na historii hřiště Ryoichi Ohno, kapitán golfového klubu, který hostí olympijské hry 2020.

Kasumigaseki je jedním z nejstarších a nejvíce respektovaných klubů v Japonsku a East Course, který bude dějištěm olympijského turnaje mužů i žen, má špičkové parametry a kvalitu. Poprvé bylo hřiště renovováno v roce 1930 a druhou kompletní renovací a změnou designu prošlo v roce 2016. Autorem úprav byl známý architekt Tom Fazio.

Výsledkem bylo nejen výrazné prodloužení hřiště na 7466 yardů s parem 71, ale také upravené profily greenů, které vzhledem k očekávání extrémních veder na konci července a začátku srpna budou poněkud pomalejší. Jejich rychlost, jak slibují pořadatelé, se bude pohybovat kolem devíti až deseti stop.

Hřiště nově nabídne i zajímavý závěr. Nejprve jamku č. 17. Par 4 do kopce o délce kolem 300 yardů, na které hráči nejspíš budou riskovat ránu z týčka až na green. Na závěrečné pětiparové osmnáctce s délkou přibližně 500 yardů čeká nejen náročná první rána, ale i dohrávka na green, který je chráněn vodní překážkou i párem hlubokých bunkerů.

Po olympijském Tokiu touží Woods i McIlroy

Zatímco před necelými čtyřmi roky při obnovené premiéře golfu na olympijských hrách řada zvučných golfových jmen chyběla, ať už kvůli hrozbě viru Zika, nebo proto, že se turnaj nehodil do jejich programu, příští rok bude situace zcela odlišná. Svou touhu hrát o olympijské medaile neskrývají ani Tiger Woods či Rory McIlroy.

„Velice rád bych na olympijských hrách startoval,“ přiznal vítěz patnácti majorů Tiger Woods. Musí se ale nejdřív na turnaj v Tokiu kvalifikovat. „Doufám, že budu mít dobrý rok a na hry se dostanu,“ dodal Woods, který před několika dny právě v Japonsku vyrovnal rekord legendárního Sama Sneada v počtu dosažených titulů na turnajích PGA Tour. Šanci kvalifikovat se na Hry bude mít až do 22. července 2020. To je totiž termín, kdy se s konečnou platností uzavře startovní pole 60 hráčů pro olympijský turnaj.

Téměř jistě v něm nebude chybět ani McIlroy, který byl jedním z hráčů, kteří v Riu při premiéře svůj start odřekli. Tehdy tím vyřešil i své dilema, zda jako Severní Ir bude na hrách reprezentovat Velkou Británii, nebo Irsko. Pro Tokio už má rodák ze severoirského Holywoodu jasno – bude startovat za Irsko.

Slováci mají Sabbatiniho, Češi zatím Spilkovou

Účast na hrách si zajistí pouze 60 hráčů na základě tzv. redukovaného světového žebříčku. Pro hráče z první patnáctky žebříčku je limit čtyři hráči z jedné země, od 16. místa dál jsou maximem dva hráči z každé země.

Konkrétně to například pro golfisty USA znamená, že aktuálně by si v Tokiu zahráli Brooks Koepka, Dustin Johnson, Justin Thomas a Patrick Cantlay, zatímco dalších pět Američanů v první patnáctce světového žebříčku včetně Woodse na desáté pozici už by mělo smůlu. Jak už ale bylo řečeno, kvalifikace se uzavře až 22. července 2020. Stejný systém platí pro muže i ženy.

Zajímavostí je i to, že v turnaji mužů bude mít nejspíš zastoupení i Slovensko. Díky Jihoafričanovi Rorymu Sabbatinimu, který přijal slovenské občanství. Aktuálně mu patří v redukovaném pořadí 32. pozice. Český golf má momentálně zastoupení pouze v ženském turnaji – Klára Spilková je na 57. místě, takže ji ještě v příštích měsících čeká hodně práce, aby se v šedesátce pro olympijské Tokio udržela.

(Visited 163 times, 1 visits today)