Giro 2019: superfavoritem je Roglič, jedou i Hirt a Černý

Giro 2019: superfavoritem je Roglič, jedou i Hirt a Černý

Trofej pro vítěze Gira

Po jarních klasikách se hlásí druhý vrchol cyklistické sezony, italské Giro d´Italia. Letos bude skromnější, po loňském famózním startu v Izraeli tentokrát začne v italské Bologni a skončí v nedaleké Veroně. Nikdo by ale neměl pochybovat o sportovní kvalitě první Grand Tour v roce, která nachystala těžké horské etapy a k tomu tři časovky. Bude to opět velký boj, v němž se utkají veteráni a zkušení jezdci s mladými nadějemi.

Začněme ale špatnými zprávami. Ze hry pro Giro vypadl jeden z hlavních favoritů, supertalent nové stáje Team INEOS Kolumbijec Egan Bernal – zlomil si klíční kost při tréninkovém pádu. Nepojede ani velká hvězda Movistaru Španěl Alejandro Valverde – zranil se v závěru jarní klasikářské kampaně.

Hlavně pro INEOS je to skoro katastrofa. 22letý Egan Bernal, vítěz letošního závodu Paříž-Nice, měl poprvé naplno ukázat svoji obrovskou sílu. Velké hvězdy Chris Froome i Geraint Thomas se soustřeďují pouze na Tour de France a Ital Gianni Moscon nemá formu a byl z týmu pro Giro stažen. Bernala tak budou muset zastoupit mladí kolegové Brit Tao Geoghegan Hart nebo Rus Pavel Sivakov… Uvidíme, zda dokáží překvapit.

Velkých favoritů je ovšem stále dost: Nizozemec Tom Dumoulin (Sunweb), Kolumbijec Miguel Angel Lopez (Astana), Ital Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida), Brit Simon Yates (Mitchelton-Scott) a hlavně Slovinec Primož Roglič (Jumbo-Visma).

Roglič, čtvrtý muž loňské Tour de France, se letos doslova katapultoval do role super-favorita. Vítěz hned tří letošních etapáků deklasoval konkurenci na poslední zkoušce před Girem. Na Tour de Romandie vypadal nezničitelně. Skvělý vrchař a ještě lepší časovkář je spolu s Mathieu van der Poelem považován za kometu první čtvrtiny sezony.

Kdo zvládne zákeřné tři týdny?

Ale pozor. Týdenní závody, kterým Roglič zatím dominoval, jsou úplně něco jiného, než třítýdenní Grand Tour. Poznal to už loni na TdF, kdy po skvělém vystoupení nakonec vypadl z pódia. Roglič je geniální jezdec, ale dopředu nemá nic vyhráno. Proti němu budou hrát především obrovské zkušenosti Dumoulina , mládí a vysoká odolnost Lopeze a výbušnost Simona Yatese.

A pak je tu Nibali. Roky sice běží a letos má 34letý „sicilský žralok“ zatím nejhorší bilanci za poslední léta, ale i přesto může mít našlápnuto k velkému představení. Je mužem, který se umí připravit na klíčový závod, a v posledních závodě vypadal hladově.

Kdo další? Španělé Ion Izagirre (Astana) a Mikel Landa (Movistar), Ekvádořan Richard Carapaz (Movistar), Rus Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin), Lucemburčan Bob Jungels (Deceunick Quick-Step), Polák Rafal Majka (Bora-Hansgrohe), Kolumbijec Esteban Chaves (Mitchelton-Scott)… ti už můžou jenom překvapit.

Češi mají tentokrát dvojnásobné zastoupení. Jan Hirt (Astana) a Josef Černý (CCC). Zatímco Černý bude poprvé na GT hlavně sbírat zkušenosti, Hirt by měl být významným vrchařským spolupracovníkem Lopeze.

(Visited 337 times, 1 visits today)