Giro 2019: zkáza Dumoulina, málem i Rogliče, smršť v pořadí i dopingový stín

Giro 2019: zkáza Dumoulina, málem i Rogliče, smršť v pořadí i dopingový stín

Primož Roglič

Giro d´Italia 2019 potvrzuje, že takřka každá Grand Tours přináší naprosto nečekané, dramatické momenty. Nic dopředu nelze predikovat, protože realita může z ničeho nic všechno změnit.

Giro pořád teprve začíná, ale během dvou etap nezůstal v pelotonu kámen na kameni. Nejprve hloupá nepozornost jezdce britské stáje Teamu INEOS v 5. etapě srazila do hluboké škarpy vítěze Gira 2017, jednoho z letošních favoritů Toma Dumoulina a vyřadila ho zcela ze hry. Nizozemský favorit týmu Sunweb to ještě další den zkusil, ale hned poznal, že v závodním tempu nebude schopen s bolavým a oteklým kolenem jet.

Ve čtvrteční 6. etapě z Cassina do San Giovanni Rotonda lehlo pak přes dvacet jezdců pelotonu a dost těžký pád doslova svlékl z dresu hlavního favorita a vedoucího jezdce pelotonu Primože Rogliče. Slovinec ze stáje Jumbo Visma měl štěstí a mohl vážněji nezraněn pokračovat. Shoda okolností ho ale zbavila růžového dresu úplně.

Co se nestalo. Hlavní favorité na celkové pořadí se nějak zadrhli, uprchlíci se štěstím udrželi náskok a zkušenější z dvojice prvních Italů Valerio Conti z týmu UAE Emirates se převlékl do růžového dresu s obrovským náskokem hodně přes 5 minut.

Najednou tu máme nečekanou zápletku. Rogličovu týmu se na jedné straně určitě ulevilo, že už nemusí v časné fázi Gira hájit dres lídra. Conti ovšem není až takový nazdárek. Časovky špatně nejezdí a je i dobrý vrchař. Ne, určitě se nestává favoritem Gira, znovu ho vysvléknout z růžového dresu ale nemusí být pro všechny přední jezdce zas tak snadné. 26letý Ital už vyhrál etapu na Vueltě, byl 2. na etapáku kolem Turecka a 4. na Vueltě a San Juan. Není vyloučené, že skvělým strategickým tahem si to Conti namířil až do první desítky v celkovém pořadí.

A zase doping?

Aby toho nebylo málo, ve stínu jarních soubojů se dramaticky rozvinula další, kolikátá už, dopingová aféra. Dlouho se vlekoucí policejní Operace Aderlass podle listů Corriere della Sera a Le Monde nyní ukázala na slavného italského spurtera Alessandra Petacchiho. S pomocí doktora Marka Schmidta si měl v jeho erfurtské ordinaci v letech 2012 a 2013 pomáhat krevními transfuzemi. Petacchi má smůlu, že ho udal jeho bývalý kolega a kamarád Danilo Hondo, jenž se sám přiznal k dopingu.

Vedle Petacchiho, který je se 156 kariérními vítězstvími italským národním hrdinou, jsou z krevního dopingu podezřelí hned tři Slovinci – Borut Božič, který loni ukončil kariéru a stal se sportovním šéfem u týmu Bahrain Merida, ale i stále aktivní Kristijan Durašek a Kirstijan Koren. Rakouské úřady prověřují informace získané při prohlídkách domů a erfurtské ordinace. Všichni cyklisté museli ihned opustit své týmy a posty jak na Giru tak na Tour California, ale podle všeho to není konec. Brzy má být oznámeno dalších šest hříšníků. Zlověstné záběry z konce 6. etapy ukazovaly vyšetřovatele, kteří ve speciálních kombinézách prohledávali autobus týmu Astana…

(Visited 12 675 times, 1 visits today)