Giro, to jsou i pády, bolest, krev, divné diskvalifikace

Giro, to jsou i pády, bolest, krev, divné diskvalifikace

Dumoulin

Všichni to vědí a stejně to pokaždé zaskočí. Každý rok, takřka při každé Grand Tour někdo z velkých favoritů končí své naděje na samém začátku, v nečekanou chvíli, kvůli zbytečným pádům, zraněním, kontroverzním diskvalifikacím. I letošní Giro nabízí téměř antické tragedie. Prvními postiženými jsou diskvalifikovaný sprinter Elia Viviani a velký favorit na celkové pořadí Nizozemec Tom Dumoulin.

Nenávidíte to, nechcete to, ale stejně to přijde. Patří to k onomu velkému cyklistickému cirkusu takřka každé Grand Tour včetně Gira. Hloupá smůla, možná příliš přísné rozhodnutí rozhodčích, které náhle mění pořadí a boří naděje.

Letošní Giro není jiné. Prvním postiženým se stal elitní italský sprinter Elia Viviani. Kvůli přílišnému vybočení z dráhy při závěrečném sprintu přišel v pondělí nejen o první místo. Dostal i finanční pokutu, časovou penalizaci a dokonce -50 bodů ve velmi důležité bodovací soutěži, jejíž byl hlavním favoritem. V jediný okamžik tak domácí favorit Viviani přišel o vítězství, o peníze – čert je vem – ale hlavně prakticky o šanci bojovat o fialový bodovací trikot. On i jeho tým teď zvažují, zda má vůbec smysl pokračovat.

Velmi podobně je na tom i jeden z hlavních favoritů na celkové pořadí, vítěz Gira roku 2017, Tom Dumoulin. Nic kontroverzního neudělal, jen byl v nešťastný okamžik na nešťastném místě. Během jediné sekundy, kvůli něčí nepozornosti, se ocitl pár kilometrů před cílem v hlubokém kamenném příkopu. S bolavým krvácejícím kolenem znovu nasedl a pokračoval, ale do cíle přijel ze ztrátou víc než 4 minut.

Každý si spočítá, že vlastně už nemá smysl pokračovat. I když, co kdyby… Co kdyby Dumoulin zázrakem někde ty 4 minuty zase zlikvidoval a třeba dojel aspoň na pódium. A co kdyby se Vivianimu podařilo aspoň ještě jedno famózní sprinterské vítězství?

(Visited 914 times, 1 visits today)