Obrozený golfový major. Díky "Tigermánii" i drsně krásnému hřišti

Obrozený golfový major. Díky "Tigermánii" i drsně krásnému hřišti

Bethpage State Park, Black Course

Nejde to říct jinak: Načasování 101. PGA Championship nemohlo vyjít lépe. Hraje se v novém květnovém termínu, na výjimečném hřišti Bethpage Black a v atmosféře návratu „Tigermánie“ poté, co bývalý první hráč světa triumfoval na dubnovém Masters a získal už svůj patnáctý titul z majoru. Zkrátka, šťastné dny pro PGA of America.

Šťastné proto, že v předchozích letech bojoval turnaj PGA Championship o své místo na slunci, tak trochu se ztrácel ve stínu předchozích tří turnajů velké čtyřky a hledal svou identitu. To proto, že Masters v dubnu má své jedinečné kouzlo, červen pro změnu patří US Open a kuráži a odhodlání, a The Open v červenci, to je především historie. A původně srpnové PGA Championship? Ztrácelo se ve stínu nejen předchozích tří majorů, ale i v konkurenci předstartovní horečky sezony NFL.

To se letos změnilo. PGA Championship se stalo v pořadí druhým majorem, a jak už bylo řečeno, velká očekávání ještě umocnil Woodsův triumf v Augustě, jeho první titul z majoru po jedenácti letech, a samozřejmě i veřejné hřiště Black v Bethpage Parku na Long Islandu čtyřicet mil od Manhattanu. „Původně jsme si mysleli, že je přesun na květen chytrým krokem, teď to vypadá, že to byl skvělý krok,“ přiznal výkonný ředitel PGa of America Seth Waugh.

Čím je hřiště tak výjimečné? Nejen tím, že opravdu veřejné golfistům všech úrovní. Stačí zaplatit fee 130 dolarů ve všední dny, nebo 150 dolarů o víkendu a můžete hrát. A ani tím, že hned u prvního odpaliště „vítá“ hráče varování, že hřiště Black je extrémně obtížné a doporučuje se ho hrát pouze opravdu kvalitním golfistům. Tohle hřiště je především jednou z nejtvrdších golfových zkoušek na světě. Důkaz? Když tady v roce 2002 Tiger Woods triumfoval na US Open, dostal se jako jediný z celého startovního pole pod par. Zahrál tehdy -3.

V čem se ukrývá obtížnost Black Course?

Dalo by se říct, že hřiště je esencí všech možných překážek, které na hráče od odpaliště na green číhají. Výjimečně úzké fairwaye, lemované hlubokými bunkery a hustými a vzrostlými roughy, k tomu extrémně rychlé a velké greeny. A ještě jeden faktor vstupoval v předchozích letech, kdy se v Bethpage Parku hrálo. Počasí. Vítra a déšť už tak extrémní obtížnost měnily až v brutální.

Příklad? Při US Open v roce 2002 se stala čtyřparová jamka č. 10 dlouhá 508 yardů pro řadu hráčů neřešitelnou výzvou. První rána proti větru a v dešti tehdy musela být tehdy nejen naprosto přesná, ale aspoň 250 yardů dlouhá, aby přelétla téměř neprostupný rough a skončila na fairwayi. Výsledek? Skoro polovina hráčů v roughu uvízla. Všeobecně platí, že délka jamek je výzvou. Pouze jeden čtyřpar měří méně než 400 yardů, ale naopak tři čtyřpary mají délku i přes 500 yardů.

Hvězdný flight v úvodních kolech: Koepka, Woods a Molinari.

V Bethpage Parku se dosud odehrály čtyři velké turnaje – už zmíněné US Open 2002 a poté ještě v roce 2009, dvakrát hostilo hřiště turnaj The Barclays v letech 2012 a 2016. A po letošním majoru se chystá v Bethpage Parku ještě jedna velká golfová událost – Ryder Cup v roce 2024.

PGA Championship se hraje na veřejném hřišti na Long Islandu poprvé. A s velkým očekáváním. Loňský titul obhajuje Brooks Koepka a na druhé příčce za ním skončil Woods. Oba se představí při 101. ročníku turnaje v úvodních kolech v jednom flightu společně ještě s vítězem The Open Francescem Molinarim.

O co kdo hraje?

Samozřejmě především o vítězství a o Wanamakerovu trofej. A také o 1,98 milionu dolarů z celkové dotace 11 milionů dolarů.

Jordan Spieth hraje o zkompletování kariérního Grand Slamu. Ve své sbírce už má tituly z Masters, US Open a The Open, ale chybí mu vítězství z PGA Championship. V případě úspěchu by se stal teprve šestým hráčem golfové historie, který kariérní Grand Slam získal.

Tiger Woods bude hrát o 82. titul na PGA Tour a pokusí se vyrovnat historický rekord Sama Sneada. A o svůj šestnáctý titul z majoru. Patnáctý získal na Masters a už jen tři vítězství ho dělí od historického rekordu Jacka Nicklause s osmnácti tituly z majorů.

Brooks Koepka obhajuje loňský titul. Naposledy dokázal vítězství na PGA Championship obhájit Woods v letech 2006 a 2007.

101. PGA Championship

  • Termín konání: 16. – 19. 5.
  • Hřiště: Bethpage State Park, Black Course
  • Délka/par: 7459 yardů/70
  • Startovní pole: 156 hráčů (136 profesionál + 20 klubových profesionálů)
  • Prize money: 11 milionů USD
  • Odměna vítěze: 1,98 milionu USD
(Visited 180 times, 1 visits today)