Grand Raid - nejtěžší závod horských kol na vlastní kůži

Grand Raid - nejtěžší závod horských kol na vlastní kůži

Grand Raid

V sobotu jedu největší cyklistický závod života – alpský maratón Grand Raid ve Švýcarsku. Tedy “jen” zkrácenou trať  68 km z Heremence do Grimentz, zatímco ti nejzdatnější pošlapou 125 km do cílového místa až z Verbier. To je naprosto šílená dávka s převýšením přes 5000 metrů. Mne čeká “pouhých” 3000 m, ale i to je víc než dost…

Všechno to začalo naprosto neškodně před pár měsíci. Jezdím na kole cca 7-8 000 km ročně. Jako relax, jako zábavu, jako rehabilitaci po těžkém zranění na lyžích. Jsem přesvědčen, že kdybych to nedělal, tak tu snad ani nejsem. Nemůžu pořádně chodit, běhat už vůbec ne. Tak mám aspoň v létě to kolo a v zimě zase lyže.

Mého švýcarského kamaráda Gerarda Sermiera tahle story nevím proč zaujala a nabídl mi účast na jednom z nejtěžších alpských maratonů horských kol ve Švýcarsku – Grand Raid. Závod má 30. výročí, tak ho podezřívám, že se mu to nějak hodí do jeho marketingového plánu. Když jsem začal váhat, na poslední chvíli mi půjčil kolo, na kterém závodí Nino Schurter. Odhadl mne přesně, chytil jsem se. Teď jsem VIP host, letím letadlem, půjčí mi super závodní kolo. Tuším ale, že zadarmo to úplně nebude. Od toho staršího chlapíka z Česka se prostě čeká slušný výkon.

Pokud si ale někdo myslí, že to je jen o výkonu, tak se šeredně mýlí. Grand Raid je velká logistická i společenská operace. Závodníci v údolích vstávají před 4 hodinou ranní a pak se autobusy dopravují na místa startu.  Zkuste se najíst takhle brzy ráno… neexistuje, že se vám nechce. Musíte jíst, pro další průběh dne je to klíčové. Po závodě jsou pak v místě dojezdu party, kde je účast skoro povinná.

Ostatně začíná to už den předem. Nikoho napustí na start s nezkontrolovaným kolem. Kdo neprojde, musí si stroj rychle opravit – třeba vyměnit  brzdové destičky, spravit řetěz… Uvidím zda projdu. Pokud ano, v sobotu v 6:45 to začne. Pojedu v dresu báječného českého týmu GAPP Cabtech racing, který jezdí světový pohár horských kol.

(Visited 335 times, 1 visits today)