Země je planetou golfu. Téměř 40 tisíc hřišť ve 206 zemích světa

Země je planetou golfu. Téměř 40 tisíc hřišť ve 206 zemích světa

Zdroj: Getty Images

Vítejte ve světě golfu. Doslova a do písmene. Golf se totiž hraje prakticky ve všech koutech zeměkoule. Mluvou čísel ve 206 zemích na planetě a na téměř 40 tisícovkách golfových hřišť rozesetých na čtyřech kontinentech. Podle poslední zprávy Royal & Ancient Golf Clubu ze St Andrews je tím konkrétním číslem 38 864 golfových hřišť. A počet hráčů? Golf hraje přibližně 60 milionů lidí na celém světě.

Jak je na tom Česko? Vůbec ne špatně, i když z pohledu „zbytku světa“ to nejsou nijak závratná čísla. Nabízí 107 hřišť pro 53 252 registrovaných hráčů, což jsou oficiální údaje za rok 2018.

Stačí jen letmý pohled a rychlé srovnání, aby bylo jasné, že golf prožívá v posledních letech zajímavou renesanci a rozvoj. Ještě na přelomu dvacátého století se totiž počet zemí, kde v té době existovala golfová hřiště, pohyboval jen těsně nad stovkou. Stačily ale pouhé dvě dekády a počet zemí s nabídkou golfu narostl na zmíněných 206. A samozřejmě neustále roste i počet golfových hřišť , za posledních pět let celosvětově o čtyři tisícovky.

Golfová velmoc č. 1: USA

Může to znít takřka neuvěřitelně. Svým způsobem i proto, že v tradičních golfových destinacích, jakými jsou například USA a Anglie, se žádný bouřlivý golfový boom nekonal a nekoná. Dokonce tu a tam nějaké to hřiště i zaniklo, ale rozhodně se nedá říct, že by zájem o golf nějak uvadal. Ostatně důkazem jsou i každoročně nově otevíraná hřiště. Stále tak platí, že právě USA a Anglie jsou golfovými velmocemi. USA v celosvětovém měřítku, Anglie v evropském. Potvrzují to i tvrdá čísla.

Ve Spojených státech je aktuálně 16 752 golfových hřišť (před pěti lety udávala zpráva R&A 15 620 hřišť), což z celosvětového pohledu představuje podíl ve výši 43 %. Pro srovnání: celá Evropa nabízí 8940 hřišť, tedy zhruba polovinu toho, co mají USA. Ve světovém měřítku je na starém kontinentu 23 % ze všech golfových hřišť na planetě. A Anglii s 2270 hřišti patří první příčka. Pravdou ale také je, že 78 % ze všech světových golfových hřišť je soustředěno do pouhých deseti zemí.

V posledních dvou dekádách se však významně mění golfová „mapa“ světa. Vedle tradičních golfových „bašt“ a destinací, jakými jsou vedle zemí Top 10 i Španělsko, Irsko, jižní Afrika či Nový Zéland, roste počet golfových hřišť a popularita golfu v dalších zemích, především v Asii. A když v Asii, tak na prvním místě to platí pro Čínu. Na přelomu tisíciletí bylo v zemi zhruba kolem 150 hřišť. Dnes, navzdory různým byrokratickým omezením, narostl počet golfových hřišť za Velkou čínskou zdí na neuvěřitelných šest stovek. A tím se potenciál pro další růst ještě zdaleka nevyčerpal. Čína ale není jedinou asijskou zemí, kde golf zažívá velký a doslova bouřlivý boom.

Golf jako atraktivní průmysl

Platí to i pro Vietnam, kde v podstatě z nuly je dnes v nabídce třicítka hřišť té nejvyšší kvality, která navrhují a staví renomovaní golfoví architekti včetně světoznámých golfových legend, jakými jsou Jack Nicklaus, Gary Player a další. Golf si dnes zahrajete i v Kambodži a samozřejmě bohatý výběr míst, kde si zahrát golf, najdete i v Thajsku, které na rozdíl od nových destinací patří už desítky let ke golfovým jistotám v Asii. Vybírat totiž můžete z 315 golfových hřišť. Když se posuneme poněkud blíž na Střední východ, najdeme v pouštích Spojených arabských emirátů v Dubaji a Abú Dhabí dalších 22 hřišť, doslova zelených oáz obklopených vyprahlou písečnou pouští. Hřiště v poušti nabízejí i Katar a Omán.

Všechna předchozí golfová hřiště mají společného jmenovatele a tím je golfová turistika. Ta se totiž stala významným hybatelem vývoje golfu a především jeho boomu v destinacích sázejících na turistický ruch. Stručně řečeno, golf je „in“ a stal se atraktivní součástí nabídky jednotlivých resortů. Vedle hřišť ve špičkové kvalitě a s perfektním servisem patří do celkového portfolia i ubytování, stejně jako místní gastronomie a další zážitky. V destinacích typu Mauritius, Seychely a některé ostrovy v karibské oblasti je golf většinou přímo součástí nabídky ubytování.

Jeden příklad za všechny: Turecko. Pro tuhle zemi platí spojení „golfový průmysl“ bezezbytku. Se všemi klady i riziky podnikání. Země nabízí sice „jen“ dvacítku hřišť, což je v porovnání s klasickými turistickými destinacemi, jako je např. Španělsko s téměř pětistovkou hřišť, žalostně málo, ale… Turecko trumfuje atraktivním a leckdy jen těžko překonatelným poměrem mezi cenou a dokonalým servisem, nabídkou golfu, ubytováním a dalšími službami. Ne náhodou se turecký Belek stal téměř golfovým rájem. Jenže i v ráji občas „zaprší“. Stačí politická nestabilita v zemi, zvýšené nebezpečí pro turisty a golfový průmysl může utrpět velice bolestivé ztráty.

Maroko v kurzu

Tu největší krizi Turecko nejspíš už zažehnalo, golfisté se opět vracejí. Ovšem mezitím se konkurence na trhu „kam za golfem“ významně rozšířila. Do hry se poměrně zásadně vrátilo právě Španělsko, ale také Maroko. V oblasti kolem Marrákeše vyrostlo několik nových hřišť, celkem jich tato severoafrická země nabízí třicet. Když se k tomu přidají celoročně přívětivé klimatické podmínky a vcelku stabilní situace v zemi, není divu, že velká část golfových turistů dává přednost Maroku před dříve hojně navštěvovanými Tuniskem a Egyptem. Zájem o tyto země poměrně zásadně kolísá podle toho, co se uvnitř země právě odehrává.

Ale zpátky do Evropy. Pouze dvě evropské země se mohou pyšnit počtem hřišť přesahující hranici tisíc – Anglie s 2270 a Německo s 1050 hřišti. Nicméně Evropa rozhodně patří k zajímavým golfovým regionům. 8940 hřišť nabízí celkem 125 268 jamek. Česko si v rámci Evropy stojí velice slušně, se 107 golfovými hřišti mu patří 17. pozice na kontinentu. Jednoznačně nejlepší v rámci zemí bývalého východního bloku. A ještě dodatek, nejspíš velice brzy padne hranice devíti tisíc hřišť v Evropě. To proto, že ve výstavbě je momentálně 151 nových hřišť.

Golfoví trpaslíci

Na rozdíl od golfových velmocí, v tomto případě zemí, které nabízejí desítky, někdy i stovky a tisíce hřišť, jsou na golfové mapě světa i trpaslíci nabízející ve svém golfovém „menu“ třeba i jen jediné hřiště. A někdy ani jediné. A platí to i pro Evropu. Víte, že ani jedno golfové hřiště nenajdete v devíti evropských zemích?

Třeba v Lichtenštejnsku, Makedonii, Moldavsku, Monaku, Kosovu či San Marinu. Na jediném hřišti si můžete zahrát v Andoře, Bělorusku, Gruzii nebo na Maltě. A jedno hřiště je údajně i v Albánii. Má i název: La Perla. Jen se zdá, že zatím existuje jen na papíře a v plánech.

Golfová hřiště v Česku

Celkový počet: 107 golfových hřišť (stav v roce 2018)

  • 2 resorty s 36 jamkami
  • 4 resorty s 27 jamkami
  • 45 hřišť s 18 jamkami
  • 56 hřišť s 9 jamkami

Top 10 zemí s nejvyšším počtem golfových hřišť

  1. USA 16 752
  2. Japonsko 3169
  3. Kanada 2633
  4. Anglie 2270
  5. Austrálie 1616
  6. Německo 1050
  7. Francie 804
  8. Jižní Korea 798
  9. Švédsko 662
  10. Skotsko 614

Hřiště v Evropě

  1. Anglie 2270
  2. Německo 1050
  3. Francie 804
  4. Švédsko 662
  5. Skotsko 614
  6. Španělsko 497
  7. Irsko 494
  8. Dánsko 346
  9. Nizozemsko 330
  10. Itálie 321…………17. Česko 107
(Visited 1 683 times, 1 visits today)