Harrogate: nejšílenější cyklistické mistrovství

Harrogate: nejšílenější cyklistické mistrovství

Mads Pedersen slaví vítězství

Úžasné cyklistické terény, potoky vod, dramaticky špatné rozhodnutí jury, velké dánské překvapení a jedna zdrcující jistota jménem Rohan Dennis. Takové bylo Mistrovství světa v anglickém Harrogate.

Bylo to nestandardní mistrovství. Poznamenané skvělými zajímavými tratěmi, ale bohužel také velmi špatným počasím. I přesto závody sledovaly statisíce nadšených fanoušků. Cyklisté se doslova váleli v obřích kalužích tekoucích vod. Tahle boží nepřízeň pak vygradovala poslední den při velkém mistrovském závodě mužů.

Ale pojďme pěkně po po řadě. Začalo to časovkou mužů do 23 let, kde se někteří cyklisté káceli v jezerech vody k zemi jak kuželky.

Potom úžasná časovka mužů. S obří převahou zvítězil „kontroverzní“ muž, který z ničeho nic opustil před klíčovou časovkou letošní Tour de France – Australan Rohan Dennis. Údajně kvůli špatnému materiálu. Teď jel jako stroj a nikdo mu nestačil, ani belgický favorit Remco Evenepoel. Můžeme se jen dohadovat, co se to tehdy při TdF stalo. Rohan je pověstný perfekcionista, údajně byl rozčarovaný z týmového materiálu. Nyní na černém kole BMC suverénně vyhrál MS, ale zároveň skončil angažmá ve stáji Bahrain Merida. Uvidíme, kam ho osud zanese.

Ostuda v U23

Naprostou ostudou se naopak stal silniční závod mužů do 23 let. Vyhrál Nizozemec Nils Eekhoff, který ale v začátku závodu spadl a pak se chvíli dotahoval v závěsu za týmovým autem. UCI ho diskvalifikovala, ale až po pár hodinách a za cenu neobyčejného trapasu. Eekhoff byl nejprve dekorován, posléze z dresu vysvlečen a na jeho místo nastolen Ital Samuele Battistella. Všichni se shodli, že to bylo naprosto neadekvátní. Buď měli Eeckhoffa diskvalifikovat hned během závodu nebo ho nechat být…

A pak přišel hlavní mistrovský závod mužů, který dopadl úplně jinak, než 99,9% odborníků předpovídala. V zimě, větru, dešti to bylo 260 km cyklistického teroru, jaký mistrovství světa asi ještě nezažilo. O tom, jak byl závod těžký svědčí i čísla – ze 197 jezdců jich dojelo 46. Mathieu van der Poel, Alejandro Valverde , Julian Alaphilippe, Peter Sagan, Philippe Gilbert, Zdeněk Šybar, Greg van Avermet… ti všichni nakonec selhali.

Nestačil ani Mathieu

Mathieu udělal v závěru závod, ale 12 km před cílem z nenadání svěsil nohy a vypadl z čelní skupiny – došly mu síly. Obrovský talent cyklistiky ve vteřině skončil. V úniku zbyli Matteo Trentin, Mads Pedersen, Stephan Küng a Gianni Moscon. I ve finiši ale bylo nakonec všechno jinak. Největší rychlík Trentin už neměl síly a tak ho suverénně předjel outsider závodu Pedersen. Mladý Dán překvapil i své silné kolegy Jakoba Fuglsanga a Michaela Valgrena a vybojoval první mistrovský titul pro Dánsko. A že byl téměř tím posledním v řadě? Tak už to někdy bývá. MS se koná na konci sezony, kdy už mnoho favoritů může být unaveno. I když pozor, zase takový nazdárek on není. Loni byl druhý na Kolem Flander.

První velký favorit Peter Sagan dojel pátý, čímž ukázal letošní velkou výsledkovou konzistenci. Bohužel trojnásobný mistr světa pátá místa nepočítá. A Češi? Žádný propadák, ale ani žádný velký úspěch. Petr Vakoč jel chvíli v nadějně vypadajícím úniku s Quintanou a Rogličem. Nakonec v „klasikářském“ závodu podle očekávání nejvíc uspěl Zdeněk Štybar, který dojel 13.

(Visited 342 times, 1 visits today)