Slovinský Karst prozkoumáte i v podzemí. Stačí na kole dojet ke Škocjanským jeskyním

Slovinský Karst prozkoumáte i v podzemí. Stačí na kole dojet ke Škocjanským jeskyním

Zdroj: Park Škocjanske jame

Rozmanitý terén krasové krajiny nabízí nekonečné možnosti pro terénní cyklistiku. Labyrint cyklistických, štěrkových a lesních stezek vám představí tuto fascinující lokalitu plnou přírodních jevů. Některé jsou dokonce skryté pod zemí.

Na zhruba třiceti kilometrovou, nenáročnou trasu můžete vyrazit z Divači. Během několika minut se dostanete k rozsáhlému jeskynnímu systému, který je pýchou jihozápadního Slovinska. Škocjanské jeskyně jsou totiž od roku 1986 přírodní památkou zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO. Vytvořila je burácející řeka Reka, která se z povrchu postupně zavrtává do krasového podloží. Na jeho území pak vytvořila úchvatné jeskyně, chodby, propadlé doliny, přírodní mosty a ponory.

Fascinující podívaná

První jeskyňáři pronikali do Škocjanské jeskyně už na konci osmnáctého století a při průzkumu používali jen lana, žebříky, svíčky, louče a karbidové lucerny. Postupně vybudovali bezpečné stezky, aby sem o pár desítek let později mohli přijít turisté. Dnes prohlídková trasa měří dva a půl kilometru a během ní vystoupáte pět set schodů. Ty vás zavedou do nádherné galerie krápníků v odstínech žluté, červené a hnědé barvy.

Zdroj: Park Škocjanske jame

Pak se dostanete do ohromných, temných skalních prostor a po osvětlené stezce půjdete nad řekou Rekou. Z výšky zhruba sto třiceti metrů budete sledovat její proud na dně podzemní soutěsky. V létě je to většinou líně vinoucí se stružka, ale při táních a velkých deštích se promění v hučící, divokou vodu, která zaplní celý kaňon. Vytvoří magickou atmosféru a společně s mostem, po němž půjdete, vám připomene scény z Pána prstenů. Po devadesáti minutové prohlídce se na denním světle znovu objevíte ve Schmidlově dvoraně a zelenou propastí zvaná Velká dolina dojdete zpátky ke kolům.

Ochutnávka Karstu

Až opět šlápnete do pedálů, směřujte k obci Kozina. Cestou narazíte na mnoho tradičních hostinců, kde jídlo připravují na základě starých, dobrých receptů. Na venkově vám také naservírují místní speciality. Jemné plátky karského pršutu (sušená vepřová šunka) a pancetty (slanina z bůčku.)

Po chutném obědě se vydejte na vedlejší silnice. Trasa povede kolem polí a přes malebné osady Karstu se starými kamennými domy a kostely vás dovede zpět do Divači.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 303 times, 1 visits today)