Hirscher zlomil prokletí olympijských triumfů

Hirscher zlomil prokletí olympijských triumfů

photos hand credit Alexis Boichard

Šest titulů mistra světa, 55 vítězství v závodech Světového poháru a 14 křišťálových glóbů za triumf v SP posbíral Marcel Hirscher předtím, než se dočkal i vytouženého olympijského zlata, když triumfoval v Pchjongčchangu v alpské kombinaci. Osmadvacetiletý Rakušan a slalomářský fenomén tak zaplnil poslední volnou kolonku ve svém lyžařském curriculum vitae. A celé Rakousko, kde je sjezdové lyžování národním sportem číslo jedna, si oddechlo.

Hirscher k tomu navíc přidal zisk nejcennějšího kovu ze sobotního obřího slalomu. Zda dosáhne na ZOH 2018 zlatého hattricku, to se uvidí ve čtvrtek 22.2. po skončení slalomářského klání, v němž bude spolu s Norem Kristoffersenem hlavním adeptem na první místo.

Ze Soči 2014 si ikona rakouského sportu přivezla “jen” stříbro ze slalomu, o to více se od ní čekalo na Hrách v Jižní Koreji. A Hirscher zvládl tyto naděje naplnit hned v kombinaci, do níž vkročil skvěle zvládnutým sjezdem. „Byl to nejlepší sjezd, jaký jsem kdy zajel. A letos taky úplně první,“ neskrýval nadšení rakouský slalomář, který v kombinaci zvítězil před dvojicí Francouzů Alexisem Pinturaultem a Victorem Muffatem-Jeandetem.

Díky svému vítězství se Hirscher stal teprve pátým lyžařem, který dokázal vyhrát kombinaci na mistrovství světa i na olympijských hrách a zařadil se tak po bok Kjetila Andre Aamodta, Bode Millera, Teda Ligetyho a Lasse Kjuse. A pro Rakousko vybojoval olympijské zlato po dvacetiletém čekání – naposledy vyhrál pod olympijskými kruhy Mario Reiter v roce 1998.

„Nebylo to snadné vzhledem k tomu, pod jakým jsem byl tlakem a jaká byla očekávání. Navíc jsem nebyl ani favoritem v téhle disciplíně. Ale byl jsem sám hrozně překvapený tím, jak úžasně jsem zvládl sjezd. Moje čekání na olympijské zlato je minulostí,“ prohlásil Hirscher.

Text: Alois Žatkuliak

(Visited 50 times, 1 visits today)