Potřebujeme na lyže či snowboard chránič páteře?

Potřebujeme na lyže či snowboard chránič páteře?

Na otázku položenou v titulku se dá odpovědět i takto: Asi ne. Většinou ne. Dokud se nic ošklivého nestane… Pro používání chráničů páteře se potom dá argumentovat mnoha způsoby.

Mohli bychom strašit smutnými příběhy, to jistě, ale hezké to nebude. Raději se na páteřáky podívejme čistě pozitivním způsobem. To, co dnes nabízejí ti nejlepší výrobci, by snad byla vyloženě škoda nenosit. Tyto páteřáky vám na těle v žádném případě nemohou vadit. No a tím pádem mohou jen prospívat, přijde-li na… Ani pomyslet se nechce.

Jak vlastně funguje páteřák? Nehledejte v tom žádnou vědu, více méně všechny chrániče fungují v principu jednoduše. Základní funkcí chrániče je rozložit sílu nárazu menšího předmětu (kámen, kotva, rail…) na větší plochu a tím zmírnit jeho účinek.

Různé skupiny chráničů páteře

Rozdíly dnes hledejme především ve zpracování chráničů, jež by se v zásadě daly rozdělit do dvou nebo tří skupin. Tu první tvoří samostatné páteřáky, které nám na těle drží díky popruhům přes ramena a bedernímu pásu. Jsou nejmenší, pokud nám ale vyloženě perfektně nepadnou, mohou být trochu nepohodlné. A určitě je dobré myslet i na to, že čím lépe nám chránič páteře kopíruje záda, tím větší bude jeho účinnost.

Pohodlnější jsou chrániče páteře zabudované do vesty. Vestička z moderních funkčních materiálů perfektně padne na tělo a většinou je tím pádem schopná udržet samotný chránič přesně tam, kde má být. Ale je to další vrstva oblečení. Musíte se s ní sžít.

Do třetí skupiny, kterou bychom klidně mohli nazvat “ostatní”, pak zahrneme zejména batohy s integrovaným chráničem páteře. Jsou poměrně zajímavou alternativou, vždyť řada z nás s batohem tak jako tak lyžuje. Tak proč tedy nemít na zádech batoh, který by nám dokázal ochránit páteř?

Samozřejmě, z pohledu bezpečnosti už se jedná o kompromis. Batoh nelze k tělu fixovat tak dokonale, jako perfektně padnoucí páteřák, významným minusem je určitě i to, že je výrazně kratší než páteřák a nekryje tak dobře spodní část zad. A ta je na zranění velmi citlivá. Ale na druhou stranu kvalitně zpracovaný batoh s integrovaným chráničem páteře bezpochyby nějakou tu ochranu zastane a navíc má spoustu dalších výhod… Prostě batoh.

navigate_before
navigate_next

Výrobou batohů schopných posloužit také jako ochrana zad se zabývají jak výrobci batohů, tak výrobci páteřáků, takže určitě bude z čeho vybírat.

Nové materiály na scéně

Popularita chráničů páteře určitě roste s tím, jak výrobci zdokonalují využívané materiály. Plastové tabulky poskládané po vzoru želvího krunýře už dnes rozhodně nepředstavují požadovaný komfort, i když je i tento princip stále využíván. Daleko lákavěji vypadají třeba inteligentní pěnové materiály, které se díky své elasticitě umí perfektně přizpůsobit tvaru těla. Ale umí tělo také ochránit?

Už před více než deseti lety se poprvé objevil materiál označovaný jako d3o – jedná se o patentovanou technologii, jejíž funkčnost vychází ze synergického efektu polymerních kompozitů chemicky navržených tak, aby fungovaly jako prostředník pro pohlcování energie. Pokud této definici nerozumíte, nemusíte se stydět. Jednoduše řečeno je to hmota, která je sama o sobě měkká a tvárná, při prudkém nárazu ale okamžitě ztvrdne.

Využití dnes nalézá ve spoustě odvětví, sportovní vybavení nevyjímaje. Povětšinou typicky oranžovou “gumu” d3o najdeme ve všemožných chráničích, v rukavicích a dokonce i v helmách.

Jiným příkladem je materiál označovaný jako VPD 2.0, i ten už dlouho patří mezi osvědčený ochranný prvek. U mnoha svých produktů jej využívá švédská společnost POC.

VPD materiál si zachovává vysokou absorpční úroveň i při vícenásobných dopadech, což je velmi důležitá vlastnost. Podle mnoha průzkumů totiž ostatní materiály při opakovaných úderech prokazatelně ztrácejí požadované vlastnosti, zatímco VPD sílu nárazu absorbuje a rozloží do celého svého objemu, ať už nárazy přichází znovu a znovu, více méně bez snižování úrovně ochrany.

(Visited 1 439 times, 1 visits today)