Hliník, dřevo, corten a sklo

Hliník, dřevo, corten a sklo

Nejenom kombinace přírodních materiálů na moderním rodinném domě v pražské aglomeraci poutá pozornost kolemjdoucích. Tradiční a jednoduché tvarosloví hlavní i vedlejší budovy, které na sebe navazují, jsou ve vzájemně ideální kombinaci. Uliční část dvoupodlažní stavby se sedlovou střechou plynule přechází v jednopodlažní zahradní objekt s plochou střechou. Objem budovy tak vytváří nejenom vstupní reprezentativní bránu, ale také potřebné soukromí a majitelům poskytuje ideální půdorysné rozložení.

Velmi netradiční je pojetí fasády rodinného domu. Působí kompaktně, přirozeně, a je z pouze ekologicky udržitelných a kompletně recyklovatelných materiálů. Velkorysé prosklené plochy jsou lemovány obkladem z odolných neimpregnovaných exotických dřevin v kombinaci se zcela bezúdržbovými fasádními lamelami PREFA Siding. Barevnou souhru hnědošedého dřeva s antracitovými hliníkovými lamelami doplňuje na fasádě vysokopevnostní mikrolegovaná svařitelná konstrukční ocel neboli corten. Sedlovou střechu na hlavní budově pokrývá rovněž hliník, a to v podobě svitkového plechu PREFALZ. Je ve stejném barevném provedení i kvalitě jako lamely Siding a podobně jako corten je rovněž vysoce odolný vůči jakýmkoliv povětrnostním vlivům.

Diskuse vs. dialog
Celkové pojetí stavby vzniklo pod taktovkou Ing. Arch. Michala Kunce. Nebyl to ale „one man“ projekt. Vše vznikalo spolu s investorem, vždy po vzájemném dialogu a diskusi. Dalo by se říci, že představy majitele o bydlení, a o tom, jak se odvíjí fungování a potřeby jeho rodiny, se zcela promítly do architektonického návrhu rodinného domu. Exteriér domu se defacto podřídil účelu a interiérové dispozici přirozenou cestou. Jediným předem daným parametrem budovy byla sedlová střecha plynoucí z direktiv územního plánu.

Jednotná optika materiálového mixu
Z mnoha návrhů vizualizací předložených architektem byla po vzájemné diskuzi zvolena hliníková střecha v kombinaci s navazujícími dřevěnými a cortenovými úseky fasády. Hliník navíc doplňuje i dřevěný fasádní obklad. Přesto, že byl použit na střechu i fasádu jiný produkt, jejich optika zůstala zachována, mají stejnou šíři, barevnou úpravu i mechanicko-fyzikální vlastnosti. Antracitový odstín v úpravě P.10 navíc ladí s barevným provedením rámů oken a zdvižně posuvných dveří.

Propojení všech materiálů funguje velmi dobře. Dům působí velmi lehce, kompaktně, přirozeně a přitom kvalitně. Jelikož rodina investora miluje hory a tvrdé zimní podmínky, pro svůj nový dům neváhali a vybírali s architektem z těch nejodolnějších materiálů. Dokonce zvažují, že by menší dům podobného charakteru postavili ještě jednou, jen trochu severněji a ve vyšší nadmořské výšce.

(Visited 122 times, 1 visits today)