Innsbruck plný aktivit. Igloo party, Křišťálový svět i zoo

Innsbruck plný aktivit. Igloo party, Křišťálový svět i zoo

Zdroj: Swarovski Kristallwelten

Pojedete-li do hlavního města Tyrolska, zabalte sebou jak sportovní, tak i společenské oblečení. Během pouhých dvaceti minut totiž můžete sklouznout z horských svahů do císařského paláce.

Pátou největší metropoli Rakouska spojuje s alpskými štíty lanovka Hungerburgbahn (umístěná přímo v centru), která vás zároveň provede moderní architekturou. Působivé stanice lanovky navrhla slavná Zaha Hadid, do jejíhož portfolia patří i skokanský můstek Bergisel na druhém konci Innsbrucku.

Britská architekta iráckého původu projektovala každou zastávku zvlášť s přihlédnutím k povětrnostním podmínkám v různých nadmořských výškách.  Zvolila také nevšední vzhled. Konstrukce pokrývají lisované skleněné střechy, jež se zdánlivě vznáší nad zemí. Svými zvlněnými, ledovcovými tvary připomínají zimní alpskou krajinu.

Vystoupíte-li na druhé stanici lanovky, dostanete se přímo do Alpského zoo. V nejvýše položené zoologické zahradě v Evropě (750 metrů nad mořem) poznáte na dva tisíce zvířat reprezentujících alpskou faunu.

První horské terény vás přivítají na Seegrube. Lokalita odkud sviští vyznavači freeridu, vám poskytne skvělou zábavu. Každý pátek se zde v nejvýše položeném klubu v Alpách koná legendární „Igloo party“ (lanovka jezdí až do 23.30 hodin). Palác ze sněhových cihel pohltí chill-out hudba, cinkání barevných koktejlů a pobíhající barevná světla. Když pak vyjdete ven, výška skoro dva tisíce metrů nad mořem vám nabídne fantastický pohled na noční, světélkující Innsbruck a stříbrně blyštící nebe.

Během dne vás pak poslední metry lanovky vyvezou až k samotnému vrcholu hory Hafelekar. Okolí prozkoumáte díky turistickým stezkám, které vás dovedou k výzkumné stanici. Observatoř kosmického záření spadá pod Innsbruckou univerzitu a je jedinou institucí svého druhu v Rakousku. A poté již můžete zacvaknout přezkáče do vázání a řezat obloučky zpět dolů.

Zdroj: Innsbruck Tourismus

Překvapení pro gurmány

Až se vrátíte do Innsbrucku, doplňte spálené kalorie v Kröll Strudel Café (Hofgasse 6). Jeho majitelé zde více jak čtyřicet let ručně připravují okolo devatenácti druhů štrúdlů, na sladké i slané variace. Chuťové buňky dozajista uspokojíte šunkovo – sýrovým, třešňovým nebo meruňkovým závinem s lískovými oříšky. V Tiroler Edles (Seilergasse 13) zase ochutnejte produkty Hansjörga Haaga.

Čokolatér přidává do pochoutky mléko a smetanu tyrolských šedých krav, které se v tomto kraji vyskytují již od dob starého Říma. Hnědé tabulky pak plní šnapsem, horskou mátou a éterickým olejem z borovice limby.

V historické centru Innsbrucku se nechte oslnit Zlatou střechou, honosným Hofburgem a impozantním kenotafem císaře Maxmiliána v Hofkirche (Dvorní kaple).

Zdroj: Swarovski Kristallwelten

Výlet do světa kouzel

Kyvadlovou dopravou (autobus jezdí čtyřikrát denně z hlavního železničního nádraží v Innsbrucku) zamiřte do blízkého Wattens, kde sídlí Swarovskiho Křišťálový svět. Druhé nejnavštěvovanější místo v Rakousku (za rok do areálu zavítá víc jak třináct milionů lidí) je úchvatným světem imaginace.

Kromě podzemního „Kabinetu divů a kuriozit“ vás přivede v úžas i sedmihektarová zahrada. Tady vytváří fantastickou atmosféru světelné, vizuální a akustické show – pohádkové postavy (do 14. ledna 2018), zimní krajina zázraků (do 31. března 2018) a festival světla (19. ledna – 18. února 2018).

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 353 times, 1 visits today)