Itálie má prvního vítěze majoru. The Open se stalo kořistí Molinariho

Itálie má prvního vítěze majoru. The Open se stalo kořistí Molinariho

Napínavou a nervy drásající zápletku, téměř jako z pera slavné autorky detektivek Agathy Christie, nabídl 147. ročník The Open Championship ve skotské Carnoustie. A možná i tak trochu nečekané rozuzlení. Premiérový titul na majoru ve své kariéře totiž získal Ital Francesco Molinari. Stal se navíc i prvním Italem v historii, který dokázal nejstarší major na světě vyhrát.

Pětatřicetiletý rodák z Turína vstupoval do finálové rundy s mankem tří ran na trojici amerických lídrů ve složení Kevin Kisner, Xander Schauffele a Jordan Spieth, který obhajoval slavný Claret Jug z loňského roku. Jenže zatímco trojlístek lídrů na větrném linksu od začátku ztrácel, Molinari udivoval neuvěřitelně konzistentní a bezchybnou hrou. Navíc ve flightu po boku Tigera Woodse.

Po první devítce to ještě vypadalo, že bude na svůj patnáctý titul z turnaje velké čtyřky útočit právě Woods, který se dokonce dostal do vedení, jenže double bogey a bogey na jedenácté a dvanácté jamce ho z boje o titul vyřadily a ukončily jeho naděje vyhrát po desetileté pauze opět major. Nicméně i tak potvrdil bývalý první hráč světa a vítěz 14 majorů návrat na velkou golfovou scénu, když skončil dělený šestý se skóre -5, tři rány za vítězem.

Molinari potvrdil i v Carnoustie, že je aktuálně „nejžhavějším“ hráčem na světě. Jeho forma je obdivuhodná. Do Skotska dorazil s výjimečnou bilancí z posledních pěti turnajů, z nichž dva vyhrál a dvakrát skončil druhý. A mezi jeho triumfy byla vítězství na BMW PGA Championship, na turnaji, který je označován za vlajkovou loď European Tour, a také poprvé v kariéře na podniku PGA Tour.

Obojí ale přebil životní úspěch v Carnoustie – první titul z majoru. „To byl ale týden. Je neuvěřitelné, že tady teď můžu stát a mít v rukách tuhle trofej,“ přiznal Molinari chvíli po svém vítězství, na jehož stvrzení musel po dohrání své rundy, kterou odehrál bez jediné chyby a se dvěma birdie, ještě chvíli čekat. Nikdo z jeho soupeřů ho ale už nedokázal překonat ani si vynutit play-off.

View this post on Instagram

A Champion Golfer’s Round ?

A post shared by The Open (@theopen) on

„Čekal jsem na tuhle chvíli docela dlouho. Odehrát obě víkendová kola bez jediného bogey na takovém hřišti a za takových podmínek, jaké byly v neděli, to je myslím hodně dobře odvedená práce. Byl jsem klidný, jak jen to je ve finále The Open možné, ale cítil jsem se připravený natolik, abych dokázal vyhrát,“ pochválil se 35letý Ital.

Komplimenty na adresu vítěze

Chválu pro Molinariho hru a bezchybný výkon ale měli i ostatní hráči. „Způsob, jakým si Francesco dokráčel pro vítězství, byl famózní,“ přiznal Woods, který to měl takříkajíc z první ruky. „Hrál jsem s ním dvě kola ve čtvrtek a v pátek, takže to pro mě nebylo překvapení. Tenhle chlapík je momentálně nejžhavějším hráčem na planetě,“ vzkázal na Twitteru druhý hráč světa Justin Thomas, který v Carnoustie neprošel cutem. „Bylo fantastické ho sledovat. Dlouho jsem neviděl nikoho, tak bezchybně trefovat železa a putovat,“ prozradil i Paul Lawrie, vítěz Open v Carnoustie z roku 1999.

Molinari vyhrál se skóre -8, dvě rány za ním skončila čtveřice Kevin Kisner, Xander Schauffele, Rory McIlroy a Justin Rose, který prožil také neuvěřitelný víkend. V pátek ho totiž až birdie na poslední osmnácté jamce zachránilo, aby prošel cutem. Nakonec se protlačil až do boje o titul.

Víkend Franceska Molinariho na The Open:

  • 8 birdie
  • 0 bogey
  • 8 ran pod par
  • 1 Claret Jug
  • odměna 1,89 milionu dolarů
(Visited 6 times, 1 visits today)