Italský cyklistický zázrak Bettiol ovládl Flandry, Štybar odpadl

Alberto Bettiol

Ani velký šampion Peter Sagan, ani geniální mladík Mathieu van der Poel nebo jeho cyklokrosařský soupeř Wout van Aert, ani mistr světa Alejandro Valverde, ani olympijský vítěz Greg van Avermaet nebo Zdeněk Štybar. 270 km dlouhé Flandry, klasikářský monument monumentů, vyhrál nečekaně dosud nenápadný Toskánec ze stáje EF Education First.

„Amore, amore…“ plakal Alberto do mobilu v prvním telefonátu, který věnoval hned po dojezdu snoubence Giulii. Do té doby byl až nezvykle klidný, jakoby nemohl uvěřit, že poprvé v životě v 25 letech vyhrál velký závod. A že to byl závod…

Dramatický, chaotický, nebezpečný, ale úžasný. Nejprve spadl a odstoupil loňský vítěz Holanďan Niki Terpstra z Direct Energie. Pak zlomil přední kolo a nepříjemně spadl hlavní favorit a jeho krajan Mathieu van der Poel. Potom  25 km před cílem po dvou krátkých ale intenzivních stíháních nástupů došly síly Zdeňkovi Štybarovi. V závěrečné fázi odpadl také Belgičan Philippe Gilbert (Deceuninck Quick-Step) a chvílemi se šíleně trápil i Peter Sagan (Bora Hansgrohe).

Všechno bylo jinak

Kolem Flander 2019 dopadlo úplně jinak, než všichni předpovídali. První z favoritů Nor Alexander Kristoff (stáj UAE) , dojel ve sprintu skupiny, která totální nespoluprací ztratila jakékoli šance, až na třetím místě. Druhý byl totiž s malým náskokem nečekaně další mladík Dán Kasper Asgreen, asi ten nejméně obávaný člen „Vlčí smečky“, jak si dnes říká nejsilnější klasikářský tým Deceuninck Quick-Step.

Už při první analýze je třeba uznat, že Bettiolovo vítězství náhodné nebylo. Sám prokázal velkou vytrvalost, tah a „motor“. Jeho stáj EF Education First si počínala po celý závod fantasticky a dokonale zaskočila největší favority. Jakoby si vzala příklad z předchozích úspěchů zmíněné belgické Štybarovy stáje Deceuninck Quick-Step. Jezdci EF Education First byli vždy všude a u všeho důležitého. V poslední fázi závodu se pohybovali v první ujeté skupině hned tři. Jejich lídr a jeden z favoritů závodu Belgičan Sep Vanmarcke s pochroumaným kolenem heroicky pracoval pro ostatní. Stejně jako Holanďan Sebastian Langeveld, který byl zas dlouho v úniku. Tahle spolupráce pomohla Bettiolovi, jenž v nestřežený okamžik 18 km před cílem vyrazil tak ostře, že už ho nikdo nedohnal.

Se snoubenkou na Bora Bora

Co má italský vítěz za sebou? Ač do neděle nic velkého nevyhrál, je třeba uznat, že se nezřídka  pohyboval v popředí. V roce 2016 byl třetí na Tour kolem Polska a v desítce v Québeku a v Montréalu. Předloni dojel už 6. a 10. na klasikách San Sebastian a E3 Harelbeke, loni vyhrál 1. fázi etapáku Tirreno-Adriatico a letos přidal 4. místo na klasice E3 BinckBank Classic.

Mimochodem i mezi italskými jezdci na trati Kolem Flander byl Bettiol až tím třetím, čtvrtým vzadu. Nejvíce se věřilo Matteo Trentinovi, pak Gianni Mosconovi nebo Sonny Colbrellimu.

Teď si bude moci Alberto určitě brzy splnit velký sen – jet na dovolenou se snoubenkou Giulií na ostrov Bora Bora ve Francouzské Polynésii.