Chcete mít špičkové lyže? Poznejte je díky World Ski Testu

Chcete mít špičkové lyže? Poznejte je díky World Ski Testu

Zdroj: World Ski Test

Letošní lyžařská sezóna definitivně zavírá svá vrátka, nicméně již teď se pro lyžaře z celého světa vybírají nejvhodnější lyže na příští rok. Deset největších a nejznámějších výrobců poskytlo své nejnovější modely pro World Ski Test 2019, který koncem března proběhl v rakouském Bad Kleinkirchheimu. Kompletní výsledky testování v sezoně 2018/2019 najdete ZDE.

Výsledky nového testování se zpracovávají a budou zveřejněny před příští zimní sezonou. Volba na korutanské lyžařské středisko rozhodně nepadla náhodou. Oblíbený areál disponuje sto třiceti třemi kilometry upravených sjezdovek a takřka každoročně pořádá závod Světového poháru ve sjezdovém lyžování žen. Na další ročník World Ski Testu se tak sjelo kolem dvě stě padesáti profesionálních, amatérských lyžařů, bývalých lyžařských hvězd, odborníků z oboru či novinářů, kteří testovali dvě stě párů lyží.

Zdroj: World Ski Test

Testování probíhalo tři dny v několika skupinách (podle výkonnosti lyžařů). A také v rozličných kategoriích: Ladies High Performance, Ladies Allround, Men High Performance, Men Allround, Race SL nebo Race GS, All Mountain, Youth Race GS, Youth TwinTip, WorldSkitest FreerideSkitest, Freeride upto 100, Freeride over 100, WorldSkitest TourenSkitest, Skitour Men, Skitour Ladies.

Každý z účastníků měl určené lyže, polepené černou fólií, aby nebyla vidět jejich značka a zajistila se objektivita testu. Ve speciálně ohraničeném prostoru, v takzvané changing station si lyžař podle stanového čísla nazul lyže a poté se vydal na testovací jízdu. Jakmile ji dokončil, vyplnil záznamový lístek, kde hodnotil čtyři kritéria – jízdu v krátkém, dlouhém oblouku, záběr hran, stabilitu a celkové vlastnosti lyží.

Posuzování probíhalo za pomocí číslic jedna až deset, přičemž desítka znamenala nejvyšší možné ohodnocení (z jednotlivých známek se vypočítal průměr, jež stanovil výsledné hodnocení). Poté testující kartičku odevzdal, za pomoci servisního týmu vystřídal lyže (včetně perfektního nastavení vázaní) a znovu se rozjel na další jízdu. Celkově tak za den otestoval přibližně deset párů lyží.

Kromě funkčních vlastností lyží byla na World Ski Testu také věnována pozornost jejich designu. Stále více lyžařů si totiž vybírá rychlá prkénka podle vzhledu, který odpovídá jejich osobnímu životnímu stylu. V kategorii SnowStyle tedy testující procházeli kolem vystavených lyží a hodnotili jedinečný vzhled tvořený barvou, vzory a dalšími nápaditými detaily.

U zrodu testu stál Franz Klammer

Současný testovací systém byl zahájen v roce 1996, kdy proběhl test lyží pro pánský rakouský časopis Wiener. Šéfem testu se stal olympijský vítěz a šampion Franz Klammer. Po několika letech se organizátoři rozhodli Skitest publikovat mezinárodně a vytvořili značku AustriaSkitest. V roce 2006 test přejmenovali na World Ski Test a zaznamenali velký úspěch.  Od té doby jeho výsledky v tištěné verzi i na internetu sleduje každý rok po celém světě zhruba čtyřicet pět milionů čtenářů.

„World Ski Test je objektivní a velmi smysluplný lyžařský test. Jednak účastníci nevědí, jakou značku lyží testují a také s každým modelem absolvují pouze jedno kolo. To je důležité, protože když jedou na lyžích vícekrát, přizpůsobí při jízdě své chování a pak již nehodnotí objektivně“, vysvětluje Franz Klammer, který byl i letos jednou z hlavních osobností akce.

Zdroj: Bad Kleinkirchheim

„Navíc široká skupina testujících různé úrovně a rozdílné kategorie zaručují, že najdeme ideální lyže pro jednotlivé lyžaře na základě jejich dovedností a preferencí. Přesvědčit se o tom můžete na webu World Ski Testu, kde za pomoci Ski Selectoru získáte informace o tom, jaké lyže jsou pro vás ty správné“ říká lyžařská legenda.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 7 565 times, 1 visits today)