Jak se obléct na kolo v zimě

Jak se obléct na kolo v zimě

Na kole se dá jezdit i když je zima – tedy „rozumná“ zima. Co to rozumná zima je, si brzy ukážeme. V každém případě je dobré být připraven a mít odpovídající oblečení.

Zimě se dá na kole čelit, ale je to mnohem větší věda než při běhu. Je také rozdíl, kde v zimě budeme jezdit a jak dlouho. Pokud to bude hlavně na silnici, počítejme s větší pocitovou zimou, než v lese. A pokud to bude přes 1,5 hodiny, pocit zimy se bude násobit. Velmi se vyplatí použít speciální cykloobleční a když není zbytí, kombinovat ho s výbavou na běžky – samozřejmě je však vždy lepší, když je oblečení přiléhavé a nijak neplandá.

Pozor, běžný cyklista také nemůže kopírovat závodníky (na naší fotografii jsou jezdci Quick-Stepu v podzimním oblečení), musí se oblékat tepleji.

Když se nic neřeší
Při cca +20 až 17 stupních je vše ok – vystačíte s běžným cyklooblečením – kraťasy, pod dres tílko / triko a je to. Jakmile ale teplota klesne k +15, začíná už být všechno jinak.

První nejmírnější úroveň: +17 až +13 stupňů
Při těchto teplotách vám teplo, které vyvíjíte při jízdě, pomůže udržet tělo a končetiny v teple, přinejmenším po dobu první hodiny. Obvykle vystačíte s minimálními vylepšeními vašeho běžného cyklistického oblečení. Potřebujete chránit navíc jen ruce a nohy a to zvládnou i obyčejné, klasické tenké návleky na ruce, případně i na nohy, plus na hlavu tenká čepička nebo tenká čelenka. Ruce stále uchrání buď krátké, případně obyčejné prstové rukavice (letní na mtb).
(Co mít: tenké návleky na ruce a nohy, tenké prstové rukavice, lehoučká vesta, tenká čepička nebo čelenka pod helmu))

Druhá úroveň: +13 až +9 stupňů
Při těchto teplotách už potřebujete mírně zateplené oblečení – ideálně 3/4 kalhoty nebo mírně zateplené kraťasy s lehce zateplenými návleky. Nahoru pak podle situace krátké nebo dlouhé spodní triko a přes něj mírně zateplenou bundu. Hodí se i vestička. Na ruce určitě delší (bikové) prstové rukavice. A pod helmu tenkou čepičku nebo tenkou čelenku. Pokud pojedete přes hodinu a půl a teplota klesne pod +10, jsou na zvážení i středně silné návleky na boty.
(Co mít: lehce zateplené návleky na ruce a nohy, 3/4 kalhoty, lehce zateplená bunda, vestička, lehká čepička nebo čelenka)

Třetí úroveň: Pod +10 stupňů
Tady už začíná být drsno. Představte si +7, trochu vítr, vysoká vlhkost… to už nemusí být žádná selanka. Ale se správným oblečením si můžete hodně pomoc. Zateplené kalhoty, dlouhé spodní triko a silnější druhá vrstva, možná už i tři vrstvy – tílko nebo krátké triko + střední delší druhá vrstva + zateplená bunda. Na nohy zateplené návleky přes boty (v nich teplejší ponožky) možná už i speciální zateplené zimní boty. Na ruce určitě prstové rukavice a velmi pravděpodobně už zimní zateplené.
(Co mít: zateplené kalhoty, zateplená bunda, zateplené návleky na tretry, zateplené rukavice, čepička nebo teplejší čelenka)

Čtvrtá úroveň: pod +5 stupňů
Tohle není prostředí pro padavky, ale pořád jsme ještě v pásmu oné „rozumné“ zimy. Není sice čas na hrdinství, ale pořád se dá jezdit, když víte jak na to. Berte zateplené dlouhé cyklokalhoty, přes ně případně goretexové kraťasy, na vršek určitě tři vrstvy – spodní tílko/triko + teplejší triko s dlouhým rukávem a přes to už teplou zimní cyklobundu. Důraz musíme klást na prsty u rukou a nohou. Takže na ruce zimní zateplené rukavice, na nohy teplé ponožky, zateplené neoprénové návleky, ale ještě lépe speciální zateplené zimní boty. Na hlavu pod helmu pak teplou čepičku nebo izolační zimní čelenku. Každá jízda delší než dvě hodiny už může být pěkně promrzlá.
(Co mít: zateplené kalhoty a přes ně goretexové nebo windstopperové kraťasy, zateplená zimní cyklobunda, zateplené návleky na tretry, ale ještě lépe zimní tretry, zimní cyklorukavice, teplá čepička pod helmu nebo teplá čelenka, zimní kukla)

Pátá úroveň: pod 0 stupňů
Pozor, tady začínáte být na hranici oné „rozumné“ zimy. Záleží na teplotě, ale ještě více na vlhkosti a větru. Když bude krásný mráz -8, sucho, slunečno a bezvětří, bude to lepší, než 0 s vysokou vlhkostí a větrem. Při oblékání už není čas na hrdinství. Berte to nejteplejší co máte, samozřejmě ve více vrstvách. A neplánujte celodenní výlet, ale ideálně výlet trvající do 2 hodin. Když bude suchý mráz a slunečno, může to být nezapomenutelný zážitek. Při trailových sjezdech na mtb už klidně berte na oči lyžařské brýle.
(Co mít: zateplené kalhoty a přes ně goretexové nebo windstopperové kraťasy,, zateplená zimní cyklobunda a pod ní kvalitní druhá vrstva, kvalitní zimní tretry – klidně i vyhřívané – a teplé zimní ponožky, superzimní cyklorukavice, pod helmu zimní kukla s límcem na prsa)

(Visited 2 324 times, 1 visits today)