Elan má vlastní muzeum alpského lyžování

Elan má vlastní muzeum alpského lyžování

Zdroj: Elan

Pokud již netrpělivě vyhlížíte začátek lyžařské sezóny, zkraťte si čekání v novém muzeu alpského lyžování. Na konci června 2018 jej otevřela firma Elan ve své továrně ve slovinském Begunje. Jedná se o prvního výrobce lyží, který má své vlastní muzeum. 

Přijedete-li do malé vesničky v regionu Gorenjska, téměř z každého místa uvidíte hory. V dálce zaznamenáte strmé štíty Julských Alp i s nejvyšším slovinským vrcholem Triglav. Lidé z Begunje a okolí chtěli vždy zdolávat zasněžené svahy a jejich přání jim splnil Rudi Findžgar. S výrobou lyží začal už ve třicátých letech minulého století, nejdříve jen pro sebe a své přátele.

Když vypukla druhá světová válka, zúročil svoje zkušenosti a lyže využil v boji proti fašistům. Společně s dvanácti řemeslníky a techniky vytvořil několik stovek párů lehkých, odolných, dřevěných lyží pro partyzánské oddíly. Díky tomu v Begunje vznikla jediná specializovaná partyzánská lyžařská jednotka v tehdejší Jugoslávii. Se stejnou odvahou se Rudi Finžgar vydal také do podnikání. V roce 1945 založil značku Elan a jeho podnik se stal základem moderní současné firmy.

Důvěra v sendvičovou konstrukci

Od samého počátku si společnost získala pověst inovátora a určovala trendy v oblasti lyžování. Její výrobky s technologickými vylepšeními, novými technickými vlastnostmi a designem změnily historii alpského lyžování.

Firma Elan zhotovuje lyže přes sedmdesát let a i přes spoustu inovací nedá dopustit na jednu z nejstarších metod výroby lyží – na sendvičovou konstrukci.

S Bondem v zádech

Návštěva výrobního závodu firmy Elan tak bude jedinečným zážitkem pro každého milovníka jízdy v prašanu. V místě, kde se rodí legendární lyžařské příběhy, je vzrušující sledovat cestu vítězů závodů Světového poháru, mistrovství světa nebo olympijských her. Jména jako Ingemar Stenmark, Bojan Križaj, Mateja Svet, Peter Prevc a Filip Flisar visí na ceduli slávy a dokazují, že s Elanem se získávají vavříny.

Ponosni smo na predanost in zvestobo Elanovim smučem Ingemarja Stenmarka. Njegove prve zmagovalne smuči so razstavljene…

Zveřejnil(a) Elan Alpine Ski Museum dne Pondělí 17. září 2018

Lyže vyrobené v Begunje si dokonce zahrály v bondovce Vyhlídka na vraždu s Rogerem Moorem. Stalo se tak v roce 1985 a na slovinských „prkénkách“ ve filmu lyžovali Rusové.

Proto při prohlídce pocítíte zvláštní atmosféru. V muzeu poznáte historii firmy s památnými exponáty a v továrních halách nahlédnete do budoucnosti lyžování. Vývojáři a technici firmy Elan zde uvádějí do reality svoje vize a jsou vždy několik let dopředu oproti ostatním (jako první v lyžařském průmyslu přišli s výraznějším bočním vykrojením a vyvinuli carvingové lyže).

Dřevo je stále v kurzu

Skoro každý designér, inženýr či dělník firmy je nadšeným lyžařem, což se projevuje v procesu výroby. Přesně posoudí, jaký postup a materiály je třeba zvolit, aby lyže splnily očekávání. Tento cit pro práci uvidíte také při tvorbě jádra, k jehož výrobě v Elanu většinou stále ještě používají dřevo. Pro závodní lyže volí hlavně bukové a topolové, u lyží s nižší hmotností vybírají různé druhy exotických dřev.

Když se pak podíváte na různé profily jader, pochopíte, proč jsou některé lyže pevné a skvěle drží i na zledovatělých svazích, zatímco jiné se vyznačují měkkostí a určením pro volnější jízdu. Podobné je to i s formami, jež v podstatě tvoří „archiv“ firmy. Každý model a délka má svou vlastní speciální formu, v níž lyže dostávají svoji konečnou podobu. To jak jsou kvalitně vyrobeny, si můžete otestovat hned v praxi.

V muzeu (otevírací doba úterý – sobota od 10.00 do 18.00 hodin) ležícím padesát kilometrů na sever od Lublaně jsou pro vás připravena interaktivní stanoviště, kde si vyzkoušíte rovnováhu na lyžích a na lyžařském simulátoru se zúčastníte závodu. Na průhledném svrchním plášti lyží je natištěný grafický vzor konkrétního typu lyže, logo a identifikační kód každého kusu. Ten prochází rukama všech lidí, jež se na výrobě podílejí.

Pokud byste sečetli všechny lyže, které byly v Begunje dosud vyrobeny a položily je těsně za sebe, několikrát by jste jimi obtočili zemský rovník.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 350 times, 1 visits today)