Jak sportovat a trénovat v šíleném vedru

Jak sportovat a trénovat v šíleném vedru

Můžeme sportovat v horku? A pokud ano, jak? Pojďme si říct pár základních pravidel co je povoleno a co už ne.

Když přijdou taková horka jako nyní, můžeme pokračovat ve svých oblíbených venkovních sportech? Odpověď není jednoznačná. V podstatě můžeme, ale musíme si na některé věci dát pozor.

Zde je to hlavní – snížit intenzitu, případně zkrátit trénink, vyhnout se největšímu horku v průběhu dne, hodně pít a když se cítíme víc unaveni, co nejdřív skončit a jít se ochladit.

Velmi také záleží na individuálních pocitech, na kondici, na schopnosti se horku přizpůsobit, na stáří. Někdo je víc odolný, někdo méně.

Obecně víc opatrný by měl být čtyřicátník, ještě víc padesátník a ještě více šedesátník. Ale pozor, vytrénovaný hobby sportovec na prahu šedesátky může být mnohem odolnější, než nesportující třicátník.

Když přijdou taková vedra, jako jsou nyní, vyplatí se trénink přesunout na období dne, kdy je nejmenší vedro a slunce vás už nebude drtit svými paprsky, tedy na ráno nebo večer. Nejchladněji bude brzy ráno, večer přeci jen prostředí okolo nás vychládá pomaleji. Ale i večer je mnohem lepší, než brzké odpoledne.

Hodně záleží na druhu sportu

Určitě hlavně zpočátku – první dny, než si tělo zvykne – zkraťte trénink a snižte jeho intenzitu. Záleží i na tom, jaký sport děláte. Nejhorší to bude s během, tam se tepová frekvence pohybuje nejvýše. Vyplatí se co nejvíc, pokud to je možné, běhat ve stínu, tedy hlavně v chládku lesa. Lepší než běžci to budou mít cyklisti, přeci jen jejich tepy jsou níž a ten, kdo bude jezdit na horském kole, může si většinou také vybrat stín – tedy jízdu lesem. Pozor při vodních sportech, pocitově se můžete cítit chladněji, ale sluneční paprsky se zas odrážejí od vody. I na vodu se tedy vyplatí jít spíš brzy ráno nebo večer. Nicméně večer vedle vody je asi ten nejpříjemnější pohyb vůbec.

Nezapomeňte dostatečně pít. Nejenom při sportovní aktivitě, ale po celý den. To že máme pitný režim v pořádku poznáme nejlépe podle barvy moči. Jestliže je světle žlutá, jako světlá limonáda, je vše ok. Jestliže je tmavší a má barvu jako jablečný džus, je to špatně a musíme v pití přidat.

Nepijte sladké limonády, nýbrž čistou vodu, ta je ve vedrech nejlepší. Sem tam do toho trochu minerálky, která má vyšší obsah rozpustných látek, jež z těla ve vedru rychleji odcházejí. Jedno dvě piva jsou také ok. Jen obecně na alkohol i kafe, vysávají z těla vodu a to je něo, co v horku nepotřebujeme.

Nepijte však ani příliš moc. Co se totiž může stát? Začne se snižovat hladina sodíku v krvi až může dojít k tzv. hyponatrémii a „otravě vodou“. Velké množství vody naředí krev a vede k poklesu koncentrace většiny iontů včetně sodíku. Zpočátku se nic nemusí dít, při poklesu sodíku v krvi pod 120 milimolů na litr se však už může objevovat celková únava, trávicí potíže, nevolnost, svalová slabost a bolesti hlavy. Těžká hyponatrémie pak může vést až k otoku mozku a v nejhorších případech ke smrti.

Pomoci ve vedru si můžeme také správným oblečením. Vyplatí se nosit lehká síťová trika z funkčního materiálu a spíš světlá, než tmavá. Pokud budeme na slunci, určitě se hodí lehká kšiltovka nebo šátek, které můžeme namáčet do studené vody a hlavu si tak zchlazovat. Jakékoli rozumné zchlazování se hodí. Asi jste si všimli, že závodníci ve vedru dokonce nosí před a po závodech i speciální chladící vesty.

Text: Petr Pravda

(Visited 828 times, 1 visits today)